Zapiski niekontrolowane ٩(͡๏̯͡๏)۶

Emtebe

Emtebe Emtebe 28.08.2014, 20:42
Wersje i daty produkcji PlayStation 4 (sprawdź z jakiego miesiąca/roku jest Twoja konsola).
22060V

Wersje i daty produkcji PlayStation 4 (sprawdź z jakiego miesiąca/roku jest Twoja konsola).

Jako, że ostatnio na forum PSXE stało się popularne pytanie o wersję konsoli, toteż przypomnę słowa, które kiedyś pisałem na ten temat.

Przede wszystkim link do ogólnej rozpiski wersji konsoli, czyli tak zwany "datacode":

 

http://www.psdevwiki.com/ps4/Datecode

 

W linku macie rozpiskę wersji, daty, oraz informację o firmware jaki dana wersja posiada (czyli jaki firmware jest zainstalowany od początku w konsoli).

 

 

Jak odczytywać datacode, czyli te tajne kody 4B, 3A, 5D itp.? Bardzo prosto.

Liczba oznacza rok produkcji, np. 4B, czyli 2014, 3A - 2013, 5D - 2015 itp.

Natomiast litera to kwartał:

A (styczeń, luty, marzec), B (kwiecień, maj, czerwiec), C (lipiec, sierpień, wrzesień), D (październik, listopad, grudzień).

 

Czyli na przykład 4B oznacza, że konsolę wyprodukowano w kwietniu, maju lub czerwcu 2014 roku. Kod 5D oznaczać będzie, że konsola jest z października, listopada lub grudnia 2015 itd.

 

 

Czym się różnią poszczególne wersje konsoli?

Jak wiadomo konsole po premierze borykają się z chorobami wieku dziecięcego. Coś tam się grzeje, coś głośniej działa czy napęd wypluwa płyty, a z pada ściera się guma. Nowsza wersja daje nam nadzieję, że te wady zostaną wyeliminowane. I tak na przykład w wersji 4B, jeśli chodzi o pad - zostały poprawione gumy na analogach. Są grubsze przez co i wytrzymalsze. Sam mam taką wersję konsoli i jak na razie pad dodany do zestawu wygląda idealnie. Sama konsola też cicho działa i nie nagrzewa się jak piec. Chociaż jak dla mnie, o ile pad faktycznie jest poprawiony, tak nie za bardzo wierze w to, że mając najnowszą wersję można mieć pewność, że konsola będzie w pełni sprawnie działać. Nie jedna osoba pisała, że w starszych wersjach też nie mają problemów z głośnym działaniem konsoli czy nagrzewaniem się. Nawet pierwsze, wyprodukowane na premierę konsole też mogą działać wzorowo, bez żadnych zarzutów. Więc te poprawki w wersjach, to może być równie dobrze efekt placebo. Aczkolwiek powszechnie przyjęło się, że nowsze znaczy lepsze   Ja osobiście przy zakupie nie zwracałem kompletnie uwagi na wersję. Nie interesowało mnie to. Wszedłem do sklepu, wziąłem karton z półki i tyle.

 

 

 

Gdzie szukać oznaczenia datacode przy zakupie konsoli?

Tutaj niestety jest problem... Bo kod jest tylko i wyłącznie umieszczony na spodzie konsoli. Poniżej zamieszczam zdjęcie, które kiedyś zrobiłem:

 

Bk2X7wE.jpg

 

Takie umieszczenie kodu zapewne stworzy problem w sklepie, bo raczej są nikłe szanse, że sprzedawca rozpakuje konsole i wyjmie ją z ochronnej foli, w którą jest starannie zawinięta, tylko po to byście mogli zobaczyć kod. No ale próbować można.

Ktoś na forum PSXE wspomniał, że oznaczenie jest na pudełku - nie, nie ma go tam.

Oznaczenie na pudełku pokroju: CUH-1004A nie oznacza wersji 4A. 100X oznacza model konsoli, natomiast 4 na końcu, to oznaczenie regionu na jaki przeznaczona jest konsola. Na przykład 4 oznacza Europę. 0 oznacza Japonię, 1 oznacza USA/Kanadę, 2 - Australię/Nową Zelandię, 3 - Wielką Brytanię, 5 - Południową Koreę itd. Poza modelami 100X, istnieją też modele 110X. Jednakże tutaj różnica polega tylko na dacie certyfikatów/norm, którymi znaczone są konsole. W końcu by konsola mogła wejść do sprzedaży musi spełniać szereg norm i pozwoleń. Modele 100X mają certyfikaty z 2013 roku a 110X z 2014. Coś się zmieni w certyfikatach, pojawią się zmiany w normach i będzie trzeba sprzedawać konsole i znaczyć je jako modele 120X

 

 

Na chwilę obecną potwierdzonym info jest, że wersja 4B znajduje się w bundle packach z grą Watch_Dogs. Niedługo premiera Destiny i kolejnego bundle packa, więc jest też szansa, że ta wersja będzie już 4C. Aczkolwiek bundle z grą Tle Last Of Us, które premierę miało później niż Watch_Dogs... Ma wersję 4A, czyli starszą. Gdzie tu logika?

 

Dlatego poniżej poproszę Was o wpisywanie jakie macie wersje i z jakiego zestawu pochodzą Wasze konsole, lub kiedy je zakupiliście.

Tagi: datacode konsola modele PS4 rewizje wersje

Oceń notkę
+ +32 -

Oceń profil
+ 0 -
Emtebe
Ranking: 2792 Poziom: 35
PD: 6077
REPUTACJA: 537