Kącik komiksowy #16

BLOG
191V
user-56194 main blog image
KamilossPL | 21.06, 22:53
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Witajcie po przerwie w kolejnym kąciku komiksowym. Dłuższa przerwa była spowodowana dużą ilością przeczytanych komiksów. Oprócz tego gram w gry i czytam książki, więc trochę zeszło, zanim to wszystko obrobiłem i mogłem sporządzić tego oto bloga. Dlatego na początek kolejnych wakacji wjeżdzam z porcją kolejnych opisów i zdjęć wnętrz. Do dzieła!

Najjaśniejszy dzień

Naprawdę kawał porządnej lektury. Po wydarzeniach z Najczarniejszej nocy do życia przywróconych zostaje kilkanaście osób. Zarówno superbohaterów i złoli. Na ziemi z kolei pojawia się biała latarnia, którą niektórzy bezskutecznie próbują podnieść. Z kolei biały pierścień wysyła do różnych zadań kilka duetów, aby przygotować ziemię do obrony przed ciemnością. Co się tak po drodze dzieje. Epickie walki, halucynacje, odkrycia prawdy i sensu własnego życia. To wszystko prowadzi do kulminacyjnego punktu w dwóch ostatnich zeszytach. Wszystko jak zawsze świetnie narysowane, choć prowadzenie fabuły i skoki od postaci do postaci prowadzi do chaosu i trudności w zrozumieniu. Mimo wszystko warto przeczytać.

 

Pjongjang 

Scenariusz i obrazki Guy Delisle 

Relacja autora z pobytu w stolicy Korei Północnej. Z zawodu animator wyrusza do tego zamkniętego kraju, aby stworzyć kreskówkową adaptacje jednego z francuskich komiksów. Swoją drogą zastanawiające jest dlaczego robią to akurat tam. Na miejscu zastaje dziwaczną rzeczywistość. Żołnierze chodzą tyłem, dzieci podlewają trawnik, a masa ochotników robi rzeczy za miske ryżu. Wszędzie musi poruszać się z przewodnikiem i tłumaczem, dlatego jeździ z nimi wszędzie, głównie do muzeów i miejsc kultu wielkiego wodza. Jedynie kilka restauracji i hoteli dla obcokrajowców pozwala mu zachowywać się normalnie. Ładna czarno-biała kreska oraz przystępny humor. Polecam.

Człowiek z Ciguri

Autor Jean Giraud (Moebius)

Tak pokręconego komiksu dawno nie czytałem. Po pierwsze przez to, że nie znam pierwszego tomu tej opowieści. Po drugie, całość jest podana w tak chaotyczny sposób, że ciężko się połapać, o co w tym chodzi. Zresztą sam autor przyznaje w komiksie, że to jedna wielka improwizacja. Główny bohater przenosi się do jakiegoś świata (chyba ziemia) i szuka jakiegoś biura. Natrafia na komiks, który ukazuje prawdziwe wydarzenia. W innej scenie widzimy dwóch osobników wędrujących po dziwnych krainach. Potem jakiegoś władcę, który poluje na tego pierwszego. Całość trochę przypomina mi motyw z Ligi Niezwykłych Dżentelmenów. Na plus za to bardzo szczegółowe kadry i ładne. Będę musiał nadrobić pierwszą część, może wtedy coś się rozjaśni?

Deadpool Tajny Agent

Autorzy: Salva Espin, Christopher Hastings, Nic Klein, Skottie Young

Szalony anty-bohater powraca i znów robi zamieszanie i chaos. Najpierw ma za zadanie uratować komiks, ale niestety miska kończy się niepowodzeniem. Potem dostaje zlecenie na nieznanego mu gościa. Niby go zabija, ale kiedy okazuje się, że to tajny agent wzorowany na Jamsie Bondzie, to postanawia zająć jego miejsce. Potem realizuje tajny plan ratowania świata i co chwilę zmienia stronę, której jest wierny. Kupa śmiechu i oczywiście szalonych akcji. W innej części komiksu ma zabić Świętego Mikołaja, a w ostatniej spotyka innego podobnego do siebie samoregenerującego się osobnika. Świetna oprawa i kreska sprawiają, że aż chce się czytać.

Czarna Wdowa Powrót do domu

Autorzy: Kelly Sue DeConnick, Warren Ellis ,Rob Liefeld, Alex Maleev, Jamie McKelvie, Richard Morgan, Fabian Nicieza, Goran Parlov, Bill Sienkiewicz

Główna bohaterka musi zmierzyć się z próbująca dopaść ją przeszłością. Podążając tropem wynajętego zabójcy oraz śmiercią innej kobiety, najpierw podróżuje po USA, a potem do Moskwy. Ścigają ją nie tylko Rosjanie, ale też sami Amerykanie. Wartka akcja, strzelaniny, szpiegowski klimat. W drugiej opowieści jest motyw z podróżą w czasie, aby uratować misje, choć za bardzo według mnie chaotyczny. Potem dwa mimi zeszyciki, które też są wątpliwej atrakcyjności. Ładna kreska i dobre dialogi. Za tą cenę warto.

Green Lantern Wojna z korpusem Sinestro

Mam problem z tym komiksem. Niby taki epicki i bardzo opasły, ale mam wrażenie, że możnaby go odchudzić do 120-150 stron i nie straciłby wiele na swojej atrakcyjności. Historia opowiada o tytułowej potyczce między korpusem Zielonej Latarni, a Żółtymi, pod wodzą Różowego Gościa, który kiedyś też grał dla Zielonych, ale go wygnali i postanowił się zemścić, zrzeszając różnej maści kosmitów, wręczając im pierścienie strachu. Wtedy napadają na tych drugich i zaczynają wyrzynać. Tamci tylko się bronią, bo nie mogą zabijać, więc mają twardy orzech do zgryzienia. Najlepsze (albo najgorsze, zależy jak na to patrzeć) jest to, że finał prowadzi do kolejnego spaślaka, czyli Najczarniejszej Nocy. Kreska bardzo fajna, ale historia tak do połowy jest podana zbyt chaotycznie. Zresztą to częsty widok w takich zbiorach komiksów o trykociarzach. A u nas ciężko z chronologią tych mniej znanych bohaterów, dlatego potem ciężko wszystko poskładać do kupy. Na pewno na plus jest mini encyklopedia miejsc, zdarzeń i postaci na końcu komiksu, dzięki czemu trochę łatwiej jest wszystko ogarnąć.

 

Wilki historie prawdziwe

Autorzy:

Naprawdę świetna pozycja o wilkach, bardzo dobra i dla całej rodziny. Opowiada o zwyczajach, naturze, żywieniu i migracji tych chronionych u nas zwierząt. Są to historię kilku, żyjących w Polsce wilków i to z pierwszej ręki od ludzi związanych bezpośrednio z badaniem i śledzeniem ich poczynań niemalże na żywo. Poznajemy też technologie fotokomórki, odławiania wilka i sposobów na identyfikację jego stada oraz krewnych. Bardzo ładne i kolorowe rysunki zachęcają do czytania. Bardzo polecam.

Samochody i ich fascynujące silniki

Autor Dan Zettwoch

Bardzo fajny popularnonaukowy komiks o tematyce związanej z mechaniką pojazdową. Wbrew pozorom mowa tutaj nie tylko o silnikach, bo choć sporo się o nich dowiadujemy, to poznajemy też działanie innych mechanizmów działających w samochodach. Sporo tutaj o cyklu spalania, o genezie powstawania najnowszych gablot, ich charakerystyk, nadwozi i innych. Aż jestem w szoku jak wiele różności zmieszczono w tak małej objętości. Trochę przejaskrawiona oprawa sprawia, że jest to kierowane do dzieci, ale naprawdę dobrze się przy tym bawiłem.

Sandman tom 11: Noce Nieskończone

Zbiór siedmiu opowieści o Nieskończonych. Każda część narysowana jest przez innego rysownika, a fabularnie to raczej typowe dla tej serii pokręcenie z pomieszaniem. To samo rysunki. Często chaotyczne, karykaturalne. Tam wykorzystano przepuszczone przez filtr zdjęcia, w innym miejscu tylko jeden kolor, do mistrzostwa doszli w odcinku o śmierci. Kiedy oglądasz jej 15 portretów i czytasz opisy, masz wrażenie, że jesteś w jakiejś dziwnej galerii sztuki. Nie jest to taki typowy komiks, no może tylko ten dotyczący snu i zniszczenia. Mimo wszystko warto przeczytać.

Autorzy:

Gigant Mamut tom 21 Czarny Kapitan

Różne wariacje na temat jednej historii. Kaczki poszukują skarbów, udając piratów lub przenosząc się w czasie. Myszka Miki z kolei szuka pirackich bandytów. W wyścigach po skarb zawsze ktoś inny chce ubiec Sknerusa i nigdy mu się to nie udaje. A choć skarbem czasem nie jest samo złoto, to gdzieś tak od połowy ma się wrażenie, że jak się przeczytało trzy pierwsze części, to wszystkie kolejne już są na jednej kopyto. Nie zmienia tego nawet różny dobór artystów i grubość tomu. Trochę szkoda, choć w kilku miejscach się uśmiechnąłem.

Wzór na szczęście 

Spodziewałem się czegoś lepszego po tym komiksie. Czegoś na wzór Blacksad. Kreska trochę gorsza, a sama fabuła zupełnie inna, filozoficzna, ciężka. Główny bohater, wychowywany przez matkę narkomankę nie ma lekko, dlatego ucieka w świat matematyki. Niestety jest w tym bardzo osamotniony, choć po napisaniu pewnego wzoru jego życie wywraca się góry nogami. Chwilę szczęścia są jednak bardzo ulotne i prowadzą do kolejnych rozczarowań. Finalnie wzór ma uratować świat, ale czy do tego dojdzie? Pełno tu rozważań nad życiem, ucieczek i powrotów, ale ostatecznie okazuje się to wszystko zbyt surrealistyczne.

Autorzy:

Ciemność

Naprawdę kawał porządnego i wielowymiarowego czytadła, okraszonego naprawdę świetna obrazkową oprawą. Zaczyna się banalnie - oto wyklęty ex-rycerz, a obecnie najemnik po namowie trzech staruszek i obiecanym nagrodom postawią wyruszyć w podróż to ponurego zamczyska. Ma miejscu ma zabić potwory i uratować księżniczkę. Ta jednak wcale nie cieszy się z obrotu spraw. W drodze powrotnej wychodzą na jaw tajemnicze rzeczy, dotyczące obojga bohaterów. Co więcej zamiast zaszczytów, czeka cela w lochu i dziwne intrygi. A tytułowa ciemność jest po części w każdej postaci tego świata i w nas samych, jeśli tak to przemyśleć. Tylko jak się z tego uwolnić? I czy ostatecznie historia skończy się happy endem? Zachęcam do zapoznania się z tym komiksem.

Autorzy

Electra Assassin

Niesamowity komiks. Początkowo trochę chaotyczny i pocięty, ale po chwili można się przyzwyczaić. Bardzo dużo tutaj brutalności, trochę nienachalnej erotyki. Historia kręci się wokół tytułowej Ninja, która ma za zadanie początkowo zabić senatora, ale przy tym zabija masę innych osób, głównie agentów rządowej organizacji Shield. Po drodze werbuje jednego z nich i mordują razem, ostatecznym celem jest kandydat na prezydenta. W tle jest zarówno walka o pokój, bo światu grozi wojna atomowa między USA i Sowietami. Na uwagę zasługuje tutaj oprawa wizualna. Tyle jest tutaj zastosowanych technik, że można dostać zawrotu głowy. Raz mamy jeden rysunek na stronę, a obok mamy 20 malutkich twarzy, wypowiadających swoje kwestie. Zresztą tekstu i dialogów ( również głównych postaci) jest tutaj cała masa. No i ta szybka akcja, jak w przygodowym, szpiegowskim filmie z elementami Cyberpunka. Całość budzi podziw, a mówimy o czymś, co powstało w połowie lat 80.

Autorzy

 

To by było na tyle. Polecajcie wasze typy oraz przeczytane w komentarzach. Pozdro i do następnego! :)

 

 

Oceń bloga:
13

Komentarze (15)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper