Blog użytkownika tomiga

tomiga tomiga 14.04.2019, 08:35
Biznes Filmowy Easter Egg Edition
245V

Biznes Filmowy Easter Egg Edition

Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, który kojarzy się z jajami… takimi wielkanocnymi oczywiście. Niektórym jaja wielkanocne kojarzy się natomiast z easter eggami. I to właśnie to skojarzenie zainspirowało mnie do przygotowania specjalnej wersji Biznesu Filmowego Easter Egg Edition, która skrywa w sobie kilka niespodzianek nie tylko dla fanów gry.

Jakiś czas temu w Biznesie Filmowym pojawiła się wyszukiwarka. Oprócz głównej funkcji, którą jest wyszukiwanie różnych rzeczy znajdujących się w uniwersum gry, ma ona kilka dodatkowych zastosowań. Wśród nich są dodatkowe opcje niedostępne w interfejsie graficznym, możliwość uruchamiania cheat kodów, a także drobne easter eggi (czyli ukryte przekazy dla graczy). Zainspirowany zbliżającymi się świętami i artykułem w portalu Chip postanowiłem rozszerzyć nieco tę ostatnią sekcję o kilka historycznych aplikacji, które napisałem jeszcze za czasów studenckich. Wśród nich znajdzie się zarówno coś dla fanów uniwersum gry jak i... coś z zupełnie innej beczki.

Jak zapewne niektórzy czytający ten tekst wiedzą Biznes Filmowy ma całkiem długą historię. Gra powstała na początku lat 90. XX wieku na Commodore 64. Pierwsza wersja na PC-ty powstała właśnie na studiach. Był to Biznes Filmowy dla systemu operacyjnego DOS. Pierwszym easter eggiem jest możliwość sprawdzenia właśnie tej wersji gry. Można to zrobić po wpisaniu do wyszukiwarki hasła bfdos.

Choć wersja DOSowa jest bardzo prosta to zawiera cały szkielet Biznesu Filmowego jaki znają gracze najnowszych wersji. Oczywiście w porównaniu z edycja 2019 dostępne są tylko podstawowe funkcje niezbędne do produkcji filmu w których oprócz reżysera może wystąpić dokładnie dwóch aktorów. Do tego dobieramy oczywiście studio. Poza tym mamy opcje reklamy, banku, box office a także informacje o filmie i wydarzenia losowe. I to praktycznie to wszystko.

Pomimo małej liczby opcji muszę przyznać, że gra wcale nie należy do prostych.

Kolejną reinkarnacją gry była jej pierwsza wersja pod Windowsa. To w niej pojawiła się możliwość konkurowania z komputerowymi producentami (projekt ten przeznaczony był na przedmiot sztuczna inteligencja), po raz pierwszy możemy też podziwiać zdjęcia twórców, a także czytać pierwsze (dosyć skromne z dzisiejszej perspektywy) recenzje opisowe. To ta wersja dla wielu jest synonimem "tej gry o robieniu filmów, w którą zagrywali się za dzieciaka", a to dzięki publikacji w kilku najbardziej popularnych magazynach o grach (Komputer Świat Gry, Click! etc). Gra w porównaniu z wersją DOSową jest bardziej rozbudowana choć wciąż bazowała na oryginalnym pomyśle bazującym na filmach gdzie wystąpić może tylko dwójka aktorów.

Wciąż jednak otrzymuję sygnały, że wielu graczy preferują “jedynkę” ze względu na jej prostotę i miodność (a także nie banalny stopień trudności).

Jak się domyślacie od teraz możecie zagrać w pierwszą wersję Biznes Filmowy pod Windows wpisując w wyszukiwarkę bfone.

Na koniec jeszcze jeden Easter Egg, o którym napiszę nieco więcej, bo nie jest on związany z uniwersum Biznesu Filmowego. Jest nim moja osobista wersja Windowsa… a właściwie to jego parodia nazwana Win99 (jak się domyślacie powstała ona w 1999 roku).

Jak przeczytacie we wstępie...

Program ten jest dedykowany tym wszystkim, którzy mieli już złudzenie, że komputer ułatwia życie i pozwoli rozwiązać wszystkie problemy... gdy nagle pojawił się nieoczekiwanie pewien System i wszystkie złudzenia się rozwiały...

Prawdziwym powodem napisania tego programu były jednak bardziej pragmatyczna. Otóż potrzebowałem stworzyć bibliotekę do obsługi okienek pod DOSem, która miała mi się przydać do projektów uczelnianych. W ferie siadłem więc do jej napisania, a efektem ubocznym było powstanie Win99.

W systemie Win99 nie zabrakło też gier.

Najważniejsze obszary win99 to: Menu Cos oraz Pulpit

W Menu Cos znajdziesz kilka opcji m.in sekcję programy a w nich kilka aplikacji.

 • CRASH SYSTEM - program służący do zawieszania komputera
 • PSYCHODELA - podświadomość Twojego komputera
 • NDD - narzędzie dyskowe (Norton Disk Destructor)
 • 15 - gra logiczna
 • LABIRYNT - gra zręcznościowa
 • WINAMB - odtwarzacz muzycznych
 • INFECTION - program antywirusowy

Inne dostępna opcje to Znajdź, Pomoc oraz Zamknij

CRASH SYSTEM - to aplikacja pozwalająca na zawieszenie Twojego komputera w dowolny sposób. Jak widać oferuje kilka klasyków jak i bardziej fantazyjne opcje.

Na pulpicie znajdują się dwie ikonki:

 • KOMP - informacje o Twoim komputerze
 • KOSZ - ciekawe miejsce...

Kilka wskazówek dotyczących użytkowania:

 • program obsługuje się z klawiatury (klawisze strzałek, spacja, ENTER, ESC ,TAB)
 • niektóre popularne skróty windowsowe działają (w nie oczekiwany sposób)
 • niektóre aplikacje/okienka pokazują czasami ukryte opcje (cheat kody)
 • nie mam pełnej listy haseł które można “Znaleźć” zaginęła z kodem źródłowym (choć niektóre hasła się pojawiają jako wskazówki)
 • program może coś wydrukować na drukarce (sprawdzałem wciąż działa :)
 • program sam się zawiesza, a czasami restartuje ;) - jest to jak najbardziej zgodne z założeniami
 • warto w niektóre miejsca zaglądać kilkukrotnie...

Niestety win99 nie został ukończony, a stało się to przez awarię… Windowsa, która ostatecznie doprowadziła do utraty wszystkich danych z mojego dysku. W tym wszystkich kodów źródłowych moich programów (win99 jako, że dopiero powstawał, nie został niestety zbackupowanego na innym nośniku). Stąd w wielu miejscach można zobaczyć komunikaty o tym, że “opcja jest niedostępna” lub “pojawi się wkrótce”… trochę szkoda by kilka ciekawych pomysłów jeszcze miałem ;).

System sypie się również sam z siebie i jest to jak najbardziej oczekiwane zachowanie ;)

Jeżeli interesuje Cie realizacja techniczna (czyli jak w dzisiejszych czasach uruchomć pod Windows 10 jakiś program napisany dla DOSa) to zapraszam do rozszerzonej wersji wpisu na moim osobistym blogu gdzie orgyinalnie pojawiła się ta notka.

Jeżeli chcecie sprawdzić easter eggi lub po prostu samą grę zapraszam do pobrania nowej wersji Biznesu Filmowego 2 Easter Egg Edition i pozostaje życzę Wam dobrej zabawy z tymi już archaicznymi ale dla mnie nostalgicznymi programami. Być może i u Was wzbudzą one nieco nostalgii...

P.S. Wpis ten pochodzi z serii Director’s cut gdzie opisuję różne tematy związane z tworzenie mojej gry bardziej obszernie i nieco bardziej od kuchni. Pozostałe teksty powiązane z grą, a opublikowane na Tomiga Blog oznaczone są tagiem: Biznes Filmowy.

Tagi: Biznes Filmowy easter eggs Movie Business win99

Oceń notkę
+ +4 -

Oceń profil
+ +17 -
tomiga
Ranking: 2576 Poziom: 35
PD: 6442
REPUTACJA: 1021