http://wynurzeniagracza.blogspot.com/

forest122

Ojciec-Gracz Ojciec-Gracz 20.11.2015, 00:00
Bayonetta - demony piekielne #1
1173V

Bayonetta - demony piekielne #1

blkablab

Bayonetta 2 czerpie garściami z nazwijmy to demonologii a w szczególności Goecji. W skrócie pierwsza księga Lemagetonu zawierająca opis 72 demonów napisana przez króla Salomona proroka biblijnego i króla Izraela.

 

Grając w Bayonettę 2 nazwy niektórych maszkar wydawały mi się dziwnie znajome. Postanowiłem zagłebić się w temat i opisać co nieco.

 

 

Opisywał będę tak jak to zrobiono w Bayonetta wiki ale nie będę się starał ściągać zbyt wiele.

01. GOMORRAH

Pierwszym demonem jaki opisuje Bayonetta wiki jest Gomorrah. Od razu mówię, że nie ma takiego demona. W Goecji występuje Gremory, który ukazuje się pod postacią kobiety dosiadającej wielbłąda tak więc nijak ma się to do growego wizerunku. Dla formalności nadmienię tylko, że Gomorrah to biblijne miasto zniszczone przez Boga na skutek niegodziwości ich mieszkańców(wiki).

02. MALPHAS

Drugim demonem jest Malphas aka Malfas - demon pod postacią kruka, który na rozkaz egzorcysty przybiera ludzką postać. W Bayonetta 2 czarownica materializuje skrzydła Malfasa, które pomagają jej szybować i unosić się podczas walki. Na logikę takie postępowanie nie byłoby chyba możliwe, ale Bayonetta to czarownica i może materializować wszystko :). Poniżej Malfas z gry oraz jego inne wyobrażenia.(net)

Poniżej przedstawiam wam wersję z Castlevani w której mamy do czynienia z Kruczą wiedźmą czyli nieprawdziwym wizerunkiem.

i klasyczny Malfas jako wielki budowniczy ze szpachlą w dłoni

03. HEKATONCHEIR

Bayonetta 2 to nie tylko demony piekielne. Gra korzysta również z mitologii greckiej. Bayonetta potrafi zmaterializować "fragment" Hekatonchejra olbrzyma o stu rękach i pięćdziesięciu głowach. Fragment dlatego, że w grze widzimy jedynie coś na kształt sześciu rąk.

Poniżej dość ciekawe wyobrażenie olbrzyma.

04. PHANTASMARANEAE

Gra nie byłaby sobą gdyby nie było jakiegoś przerośniętego pająka. Tu mamy Phantasmaraneę, pająkowatego stwora, który znów nijak ma się do przedstawień w okultystycznych wierzeniach. Inspiracją dla pająka była tutaj zapewne cała masa gier przygodowych i RPG, w których występowały dungeony pełne pająków. Ale oryginał w postaci Anansiego (człowieka-pająka wywodzącego się z Afrykańskich wierzeń) wygląda zupełnie inaczej.

Dla porównania poniżej gra i mitologia.

 

Warto też dodać, że słowo Phantasmaraneae to zbitek dwóch wyrazów - Duch i Pająk.

05. QUEEN OF SHEBA

Kolejnym demonem występującym w grze jest odpowiednik prawdziwej postaci Królowej Saby(Królestwo na półwyspie arabskim z czasów przedmuzłumańskich). Makeda bo o niej mowa był, królową tegoż królestwa. Często odwiedzała, króla Salomona. Celem tych wizyt była nie tylko wymiana handlowa ale również wymiana płynów organicznych co zaowocowało spłodzeniem Menelika I, pierwszego króla Etiopii.

Nie mam pojęcia dlaczego ta postać znalazła się w grze pod postacią demona piekielnego. Twórców wyraźnie poniosła ułańska fantazja. A tak przedstawia owe wizyty malarz Piero della Francesca

06. MADAME KHEPRI

Jaką wiedzę posiadali autorzy pokazuje kolejna poczwara piekielna. Madame Khepri nie byłaby niczym szczególnym gdyby nie fakt, że do jej powstania inspiracją był egipski bóg Khepri - podobnie jak postać z gry miał on do czynienia z czasem. Madame strażniczka czasu i Khepri mityczny stwór z głową skarabeusza bóstwo wschodzącego słońca.

Patrząc na obie postacie zauważymy charakterystyczne różki tego chrząszcza i tyle.

07. LABOLAS AKA NABOLAS

25 duch Goecji. Potężny pies ze skrzydłami gryfa. Jest odpowiedzialny za przelew krwi i ludobójstwo. Występuje także w serii PERSONA.

 

 

W Bayo nasz piesek wygląda groźniej ale powiedzmy, że umowny wizerunek znany z ksiąg i legend został częściowo zachowany.

 

08. MICTLANTECUHTLI

Imienia tego demona nie potrafię wymówić nie mniej jednak jest on panem krainy umarłych w mitologii azteckiej, Zwykle jest to szkielet z wystającymi i oczami. W grze pojawia się jako duży nietoperz o czterech skrzydłach wielu oczach i ostrych zębach. Zgadza się tu tylko to, że duch ten jest symbolicznie związany z nietoperzem.

 

09. BAAL

Jeden z popularniejszych demonów. Występował w Diablo 2, DMC4, czy Disgaea. Ukazuje się pod postacią ropuchy, kota lub człowieka bądź jako hybryda tych trzech stworzeń. W grze mamy jego klasyczną formę czyli ropuchę.

10. HYDRA

Hydra jest potworem, który przedstawiany jest jako wielogłowy wąż wodny. Nie inaczej jest w grze. Oczywiście mamy do czynienia z dizajnerską grową wersją i podobnie jak reszta potworów tak i ten jest fioletowo czarny.

 

 

11. DIOMEDES

Diomedes był nieźle pokręconym kolesiem. Otóż karmił on swoje konie ludzkim mięsem. Jedną z prac Heraklesa było zdobycie konia Diomedesa. Jednak kradzież w stylu Meta Gear Solid nie przyniosła pożądanych efektów i Diomedesowi pojawił się nad głową wykrzyknik. Whose footprints are these? zakrzyknął Diomedes i zaczął gonić naszego bohatera. Ten walnął go pałką i rzucił koniom na pożarcie. Na cześć tego zwyrola Diomedesa został nazwany growy koń.

 

12. CARNAGE

Ten przeciwnik spider-mana nie ma nic wspólnego z Bayonettą jak się można domyślać :). W grze pojawiają się pod postacią ważek różnoskrzydłych. Co ciekawe ważki nie potrafią latać do tyłu co znaczy nie mniej nie więcej, że nie wycofują się z walki (ważki to drapieżne owady).

 

PODSUMOWANIE CZĘŚCI PIERWSZEJ

Jak widać po powyższym, autorzy czerpali garściami ze wszystkich mitologicznych i demonicznych źródeł łącząc to wszystko i przerabiając tak aby pasowało do stylistyki gry. Większość demonów w grze ma coś tam wspólnego z ich odpowiednikami w literaturze ale są to wizerunki mocno przerobione. Właściwie wszystko jest robione na jedno kopyto - fioletowoczarne kolory, czaszki, trochę złota jakieś rogi i gotowe.

 

 

Tagi: bayonetta 2

Oceń notkę
+ +18 -

wynurzenia gracza
Oceń profil
+ +171 -
Ojciec-Gracz
Ranking: 22 Poziom: 78
PD: 60558
REPUTACJA: 29962