http://wynurzeniagracza.blogspot.com/

forest122

Ojciec-Gracz Ojciec-Gracz 13.05.2019, 11:38
Exy a sprawa robienia złych rzeczy graczom w ich jelicie grubym.
506V

Exy a sprawa robienia złych rzeczy graczom w ich jelicie grubym.

Na czym ten biznes stoi? Na grach, a co jest siłą napędową konsol - oczywiście, że gry na wyłączność.

PIĄTA GENERACJA

Piąta generacja została absolutnie zdominowana przez PS1. O czym świadczy właśnie zrobiony wyżej wykres i liczba gier tylko na tę konsolę. Oczywiście z listy zostały wywalone czasowe exy pokroju Metal Gear Solid i FF7. Nawet jeśli wywalimy exy czasowe to mamy nadal 362 gry. 362 produkcje, które wymagają zakupu PlayStation aby w nie zagrać. Oczywiście można przyjąć zasadę, że na te 362 exy połowa to przeciętniaki. Nawet jeśli tak zrobimy to pozostaje ponad 150 gier przynajmniej z ocenami 7 i wyższymi. Iście imponujący wynik.

Dla porównania wrzucam tabelkę.

 

SZÓSTA GENERACJA

Szósta generacja konsol to kolejna deklasacja konkurencji i to mimo tego, że Xbox oferował lepszą grafikę niż PS2. Jeśli chcemy jak najwięcej różnorodności i nowych IP no to w takim razie musimy mieć PS2 w kolekcji. Dreamcast wygrywa jednak pod względem ilości do jakości. Szacunkowo podam tylko, że 8 na 10 gier ekskluzywnych otrzymało noty wyższe niż 8 na 10. To znaczy że średnio 80 procent gier ekskluzywnych na Dreamcasta to hity. Xbox nie odbiega w tym temacie i jakość ich exów również jest imponująca. Ale spójrzmy na PS2. Ponad 450 gier ekskluzywnych z czego można przyjąć, że połowa to absolutne must have i hity daje to nam zawrotną liczbę ponad 200 gier. Z ocenami równymi bądź większymi niż 8/10. W dodatku są to tytuły różnorodne przede wszystkim. I każdy znajdzie coś dla siebie.

SIÓDMA GENERACJA KONSOL

Od siódmej generacji zaczęło się dziać coś niedobrego. Liczba exów spadła bardzo drastycznie a ich jakość odbiega znacznie od hitów z szóstej generacji. Xbox 360 i ps3 mają porównywalną liczbę exów. Nieznacznie wygrał xbox z ponad 20 exami więcej. Wii zniszczyło konkurencję swoimi gierkami.

Xbox 360 oferował znacznie lepsze exy od Ps3. Z kolei Wii skupiło się na gierkach ruchowych. I znów na te 187 exów na PS3 co najmniej połowa albo i więcej to nie to czego oczekiwaliby gracze. Zaczęła się ewidentna zapaść i złe decyzje pionu rządzącego tym growym cyrkiem.

ÓSMA GENERACJA KONSOL

Do dziś nie wiem jak to się stało. A właściwie co się stało z Microsoftem, że sponad 200 exów ostało się na konsoli aż 11. Gdzie są kontynuacje pozostałych 190 gier ekskluzywnych. Ps4 ma ponad 80 exów jednakże, zdecydowana większość to tytuły cyfra only. Prawdziwych killerów zapatających w pamięć w moim mniemaniu było mniej niż 10.

 

 

 

 

 

 

 

A tutaj właśnie widać jak leciała na łeb na szyję lista gier ekskluzywnych na Sony Playstation. Dlaczego Sony nie kontynuuje tradycji i nie robi bądź nie stara się nakłonić developerów do robienia kontynuacji hitowych exów z PS2? Osobiście nie mam zielonego pojęcia. PS2 to wręcz kopalnia gier.

Z niecierpliwością czekam na PS5  i na to jak ta lista exów będzie wyglądać. Czy będzie mniej niż 100 czy może nawet będzie mniej niż 50 exów. To się okaże już niedługo.

To samo tyczy się tej żenady z Xboxem i jedenastoma exami xbox only games. Okej niby multiplatformy pokroju Fify i Battlefielda wygrywają generację ale w 2019 Red Dead Retemption 2 jak na razie sprzedaje się najlepiej. Super Smash Bros i Spieder-Man okupują miejsce 4 i 5.

Moim skromnym zdaniem wystarczyłoby wskrzesić exy sprzed 20 lat i trzepać hajs tak jak to robi Sony z Crashem, Re2, Shadow of the Colossus i za chwilę z Medievil. PS2 to kopalnia exów-trupów, które aż proszą się o odświeżenie.

 

Tagi: excel gry ekskluzywne ojciec-gracz PlayStation tabelki w co gracie

Oceń notkę
+ +23 -

wynurzenia gracza
Oceń profil
+ +179 -
Ojciec-Gracz
Ranking: 35 Poziom: 80
PD: 63854
REPUTACJA: 30994