my Outer Heaven

Who are the patriots?

Gab06 Gab06 14.03.2014, 00:51
METAL GEAR SAGA - Przez pryzmat serii
1579V

METAL GEAR SAGA - Przez pryzmat serii

Witam wszystkich graczy! Chciałbym tym blogiem zachęcić was do poznania wspaniałej sagi jaką jest z pewnością saga Metal Gear. Saga, która jest rozpoznawalna i lubiana na całym świecie. O to saga Metal Gear- Przez pryzmat serii.

Metal Gear- MSX, NES- premiera 1987


Debiut Hideo Kojimy z serią zaczął się w roku 1987 wraz z grą Metal Gear, która została wydana w Japonii. To był udany debiut pana Hideo Kojimy w firmie Konami. Nie trwało długo, by gra pojawiła się również w USA, a dokładnie rok trzeba było czekać aż MG ukaże się w kraju pożeraczy hamburgerów.  Niestety w wersji amerykańskiej dodano nowe miejsca i pozmieniano kilka istotnych szczegółów, które niestety nie były dobrymi zmianami. A to za sprawą przeniesienia gry z konsoli MSX na NES, która była znacznie słabszą konsolą.

 

   
 

W pierwszej odsłonie swoich przygód, Solid Snake zostaje wysłany przez swojego dowódcę Big Boss'a do Afryki w ślady innego agenta, Gray'a Fox'a, po którym słuch zaginął. Po dotarciu na miejsce i obadaniu sprawy, okazuję się że wszystkim operacją kieruje Big Boss, który rządzi całą krainą o nazwie Outer Heaven. Big Boss miał jednak inne plany co do Solida, a główna bronią jaką posiadał Big Boss był bojowy Metal Gear, uzbrojony w pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi.

Gra w ten czas była nietypowa, bo nie wymagała od graczy wybijania wszystkich wrogów. Zamiast tego, nagradzała ostrożność i skradanie się. W grze można się było przemykać za plecami patrolujących strażników i kryć się przed ich spojrzeniami.
 

 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear:

 


 

 

Metal Gear2: Solid Snake- MSX- premiera 1990


Po sukcesie pierwszej części, nie długo trzeba było czekać na kontynuację. Wątek Metal Gear'óm z ładunkami atomowymi rozwinięto i w tej części. Tym razem Solid Snake trafia do Zanzibaru, gdzie najemnicy gromadzą arsenał atomowy, podczas gdy cały świat dąży do likwidacji swoich zapasów głowic nuklearnych. Dodatkowo zostaję porwany naukowiec Kio Marv, który opracował proces hodowli wirusa wytwarzającego wysokiej jakości ropę naftową o nazwie OILIX. Po raz kolejny do akcji rusza Solid Snake, agent organizacji Fox Hound, której dowódcą jest Roy Campbell. Campbel powierza zadanie Solid'owi by uratował doktora Marv'a i by zdobył dane techniczne dotyczące OILIX. Oczywiście na miejscu okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, a dowódcą Zanzibaru jest Big Boss, który jakimś cudem uszedł z życiem po pokonaniu go przez Solida Snake'a w pierwszej części Metal Gear.

Rozgrywka przypominała tę z pierwszej części, czyli premiowała zdolność cichego poruszania się.
 

 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear 2: Solid Snake:

 

 


 

 

Metal Gear Solid- PSX- premiera 1998


W 1998r Hideo Kojime stworzył dzieło sztuki, kontynuacją serii Metal Gear, która sprzedała się na całym świecie w liczbie ponad 6 milionów egzemplarzy. Liczba ta mówi sama za siebie, że mamy tu do czynienia z genialnym produktem od firmy Konami. Gra, która kochana jest przez rzeszę ludzi na całym świecie. MGS został ciepło przyjęty przez recenzentów, zdobywając najwyższe noty we wszelakich magazynach traktujących o grach.
 


Tym razem Solid Snake zostaję wyznaczony do zbadania sytuacji w opanowanej przez terrorystów amerykańskiej bazie wojskowej na Alasce, która osadzona jest na wyspie Shadow Moses. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że wśród terrorystów są Agenci Grupy Fox Hound. Ta sama grupa, do której Solid należał. Tym razem Snake'owi znowu wydaje rozkazy Pułkownik Roy Campbell, znany z drugiej części Metal Gear.  Terroryści mają jeden cel, żądają miliarda dolarów oraz ciała nie żyjącego już największego żołnierza wszech czasów, Big Boss'a, by zdobyć jego materiał genetyczny. Planują wykorzystać je, do wzmocnienia genów przyszłych żołnierzy sił specjalnych. W fabule przewija się wątek brata Snake'a, pojawia się taż nowy Metal Gear o nazwie REX. Snake również spotyka dawnego przyjaciela Gray Fox'a, tym razem w postaci Cyborg Ninja.

W pełni trójwymiarowe środowisko, profesjonalne dialogi i filmowa prezentacja natychmiast uczyniły z tej gry wielki HIT. Ciekawi bossowie, świetny scenariusz i mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji. Gra ponad czasowa zajmująca najwyższe miejsca w rankingach gier wszech czasów. Pozycja obowiązkowa do sprawdzenia. :)
 

 
 

W 2004 roku ukazała się gra Metal Gear Solid: The Twin Snakes na konsolę Game Cube, która była remake'm pierwszego Metal Gear Solid. Zmiany odnośnie do gry z 1998 roku były duże, ponieważ większość rzeczy i możliwości w grze, została przeniesiona z gry MGS2. Dialogi zostały nagrane od nowa, a paroma postaciom zmieniono głosy. Całokształt to te same dzieło z 1998 roku, ulepszone o bardziej widowiskowe wstawki filmowe.
 

 

Soundtrack z gry Metal gear Solid: 

 

 


 

 

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty- PS2- premiera 2002


Na Sequel pierwszego Metal Gear Solid trzeba było czekać 4 lata. Gra była jedną z najbardziej oczekiwanych gier, a szumne trailery przedstawiane przez Konami przed premiera gry tylko zachęciły jeszcze bardziej, by w końcu zagrać w tą grę. Tym razem Hideo Kojima postanowił podzielić grę na dwie części. Na swoisty prolog i główne danie czyli prawdziwy wątek główny. Niestety Kojima również wprowadził pewne istotne zmiany. Zmiany niekoniecznie dobre. Pierwszy raz w historii serii, Kojima wprowadził nowego bohatera, przy którym nakreślić chciał inne spojrzenie na grę. W tym wypadku Kojima wybrał postać o imieniu Jack i przydomku Raiden. Zepchnięcie głównego protagonisty serii na plan fabuły, nie było zbyt dobrym posunięciem. Lecz Kojima chciał w ten sposób ukazać głównego bohatera Solida Snake'a z perspektywy ucznia i osoby podziwiającej Solida. Zmiany również zaszły w samych cutscenkach, ponieważ tym razem gra miała w sobie więcej przerywników niż samej gry, co nie koniecznie podobało się graczom.
 


Fabuła w grze rozpoczyna się 4 lata po wydarzeniach ukazanych w Metal Gear Solid. Grę rozpoczynamy od prologu, kierując postacią Solid'em Snake'm. Solid, który razem ze swoim partnerem Hal'em Emmerich'em założyli wspólną organizację o nazwie  Philantropy, która była anty grupą, zwalczającą wszystkie nowe produkcje Metal Gear'ów na całym świecie.
 


Prolog rozpoczął się na tankowcu, który to miał przewozić nowy prototyp Metal Geara, który ma możliwość pływania pod wodą. Zarazem ten nowy model był odpowiedzią na wszystkie stworzone Metal Gear'y na całym świecie. Po przeszło półtorej godzinnym prologu w końcu przyszedł  czas na grę właściwą, w której to poczynania, kierowaliśmy właśnie Raiden'em. Tutaj zaczyna się właściwa główna gra, której wydarzenia dzieją się dwa lata po prologu gry. Historia i główna część wątku toczy się na morskiej oczyszczalni o nazwie Big Shell, na której dzieje się cała akcja właściwej gry. Głównym adwersarzem jest genetyczny klon i brat Solid'a Snake'a a mianowicie Solidus Snake, który jest byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Solidus, który również jest dowódcą grupy specjalnej Dead Cell, która gra rolę bossów w grze.

Przez główny wątek przewija się masa konkretów i informacji, a fabuła gry należy do skomplikowanych a za razem pięknych.

Gra osiągnęła ogromny sukces i mimo swoich udziwnień, fani MGS nadal kochali serię za dostarczenie świetnego produktu o nazwie Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Dwa lata później Konami wydało rozszerzenie gry o nazwie Substance, w skład której wchodziły:

- 500 misji w trybie VR, oraz parę mniej lub bardziej znaczących dodatków 

- Seria pięciu Snake Tales, która miała być rekompensatą za brak Snake'a jako grywalnej postaci na Big Shell,

- Tryb Casting Theater i Boss Survival oraz Skateboarding w którym mogliśmy jeździć na deskorolce wybierając Snake'a albo Raidena.
 

 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear Solid 2: Sons of liberty

 

 


 

 

Metal Gear Solid 3: Snake Eater- PS2- premiera 2004

 


 Nadszedł czas na trzecią część. Przed premierą gry nie było jeszcze wiadomo w jakim czasie będą się toczyć wydarzenia w grze. Po obrazkach w każdym newsie przed premierą gry było jasno widać, że główny bohater różni się od Solid'a Snake'a. I w rzeczy samej gra przenosiła nas ku samemu początku kariery największego żołnierza, czyli Big Boss'a. Akcja gry przenosi nas w okres Zimnej Wojny do roku 1964. Jako postać o imieniu Jack musimy wykonać prostą misję ( prosta tylko z założenia) Udajemy się do Tselinoyarsku by uratować naukowca o nazwisku Sokolov, musimy pomóc go przedostać przez granicę... w wyniku wydarzeń misja nie powiodła się jak należy...
 


Główny wątek fabuły MGS3 toczy się wokół tajnej organizacji o nazwie Philosophers. Organizacja, w której w skład wchodziły USA, ZSRR i Chiny. Mieli oni za zadanie utrzymywać porządek na całym świecie po przez ingerowanie w czynności na świecie. Organizacja ta miała sporą wielkość pieniędzy poukrywanych we wielu bankach na świecie, to też o fundusze nie musieli się martwić. W roku 1964, gdzie toczy się akcja gry, philosophers już nie istnieją a ich majątek przejął syn jednego z członków owej organizacji, a mianowicie Volgin... Poprzez to, że Volgin przejął majątek organizacji a był Rosjaninem, to też amerykanie upomnieli się swoje, wysyłając nic nie wiedzącego Jacka by zdobył tajny materiał, na którym jest nagrane gdzie wszystkie pieniądze z majątku Philosophers są poukrywane. Amerykanie, by zdobyć film wykorzystali ku temu Bohaterkę drugiej wojny światowej, The Boss, która miała za zadanie oszukać Volgina i grać podwójną rolę w tej przygodzie, niestety na przekór przyszedł Jack, znany jako Naked Snake, który powstrzymał Volgina i niestety na końcu gry był zmuszony do podjęcia najważniejszej decyzji w swoim życiu...

Historia ukazana w trzeciej części jest bardzo czytelna i jasna. Wszyscy gracze zaczynający przygody z serią, powinni zacząć właśnie od MGS3 

 Trzecia część gry to w zasadzie prequel do wszystkich wydarzeń z pozostałych części serii MGS. Jest to początek kariery Jacka, później znanego jako Big Boss. Fabuła w grze jest doskonała i piękna. MGS3 to jedna z tych gier, które się pamięta przez długi czas.

Historia w grze ściska za serca graczy i zadziwia do samego końca. Metal Gear Solid 3: Snake Eater to wybitne dzieło, które pokochało mnóstwo ludzi na całym świecie.
 

 


W 2005 roku została wydana edycja specjalna trzeciej części MGS o nazwie Metal Gear Solid 3: Subsistence, w której to znajdywało się trzy dyski wypełnione po brzegi dodatkami. Kluczowym powodem wydania Subsistence, była zmiana kamery ustawionej tym razem zza pleców głównego bohatera. Co wypadło jako duży plus i odczucie większej swobody w grze. 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear Solid 3: Snake Eater

 


 

 

Metal Gear Solid: Portable Ops - PSP- premiera 2006

 


 Portable Ops to pierwsza gra z serii na konsolę PSP która bez pośrednio nawiązuje do głównego wątku fabularnego. Historia tu dzieję się 6 lat po wydarzeniach ze Snake Eater. Niestety za sprawą małej pojemności dysków UMD, wstawki filmowe tym razem są zrobione jako animacje komiksowe, które wyglądają całkiem nieźle. Znowu i tym razem bohaterem gry jest Jack, który po wydarzeniach ze Snake Eater'e został nagrodzony tytułem Big Boss'a. Gra oczywiście nadal stawiała na aspekt skradania się.
 


Tym razem Hideo Kojima dostarczył trochę inną grę niż wcześniejsze, ponieważ tym razem mogliśmy rekrutować żołnierzy i budować swoją małą armię. Gra jest ciekawa a wątek główny nieco słabszy od słynnej Trójki. ogólnie jedna z lepszych pozycji na konsolkę PSP.   
 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear Solid: Portable Ops 

 

 


 

 

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots- PS3- premiera 2008

 

 
Guns of the Patriots to gra, która miała domknąć wszystkie wątki z wcześniejszych części. W końcu mamy tu do czynienia z ostatnią częścią MGS pod względem Fabuły. Historia tu ukazana może być zupełnie nieczytelna dla nowicjuszy w serii. Oczywiście głównym bohaterem jest Solid Snake, który wyrusza na ostatnią wielką misję w swoim życiu... Gra jest dosyć długa, lecz lekko ponad połowę gry to wstawki filmowe. Co po niektórym graczom może się to nie spodobać. Umieszczenie i wytłumaczenie wszystkich wątków w grze potrzebowało długich wstawek filmowych, dla tego jest tak a nie inaczej.
 


Gra porusza takie wątki jak Wojna, honor, umieranie, przemijanie itp. Fabuła w MGS4 to największe dzieło spod znaku Kideo Kojimy, które po ukończeniu pozostawia gracza w nie dowierzaniu i na długo zostawia zdziwienie na twarzy.

MGS4 to z pewnością jedna z najwspanialszych gier ostatnich lat, która jest zakończeniem tej wielkiej sagi Metal Gear.
 

 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots: 

 

 


 

 

Metal Gear Solid: Peace Walker- PSP- premiera 2010

 


Akcja gry Peace Walker dzieje się 10 lat po wydarzeniach ze Snake Eater'a. Gra trafiła znowu jak w przypadku Portable Ops, na konsolę PSP. I tym razem mamy tu wstawki komiksowe służące jako przerywniki filmowe. Gameplay zmienił się na tyle, że możemy tak jak w Portable Ops werbować żołnierzy z tym, że tym razem można również zarządzać swoją własną bazą jako przysłowiowy dom. Z pewnością w porównaniu do Portable Ops, poprawiono sterowanie, które jest znacznie wygodniejsze niż we wspominanym PO. Peace Walker to jak na razie największa gra z serii i najbardziej rozbudowana.
 


 

Wątek fabularny to kontynuacja Portable Ops, nawiązująca bardzo mocno do wydarzeń z Snake Eater'a. Tym razem adwersarze, którzy staną nam na drodze to tylko i wyłącznie maszyny. Szkoda że Kojima nie pokusił się o jakichś żywych i charyzmatycznych bohaterów.

Historia w grze raczej niestara się być lepsza od pozostałych części z serii. Lecz nadal mamy tu do czynienia z fabułą na najwyższym stopniu i historią, która urzeka i nie pozostawia nie dokończonych wątków
 

 

 

Soundtrack z gry Metal Gear Solid: Peace Walker:

 

 


 

 

CIEKAWOSTKI: Gry, które nie wchodzą w kanon serii:

 

Metal Gear: Snake's Revenge- NES- premiera 1990

 

Niestety nie wszystko dobre co ma MGS w tytule. Konami wydając grę w 1990 roku, chyba wpadło w jakiś obłęd. Gra już nie stawiała na skradanie się, ani na metodyczne poruszanie się. Tylko na bezmyślną sieczkę. Gra jest uznawana za najsłabsze ogniwo w historii serii. Gra niema nic wspólnego z głównym kanonem serii i nawet samo Konami udaję, że taka gra nie została nigdy zrobiona. Sam Hideo kojima niemiał z Snake Revenge nic wspólnego. Gra należy do ciekawostek i raczej tylko dla zagorzałych kolekcjonerów byle badziewia.

 

Soundtrack z gry Metal Gear: Snake's Revenge:

 

 


 

 

Metal Gear: Ghost Babel- konsola GBC- premiera 2000

Najmniej rozpoznawalna odsłona serii, która nie wchodzi w kanon. Gra wydana wyłącznie na konsolę Game Boy Color.

Tym razem akcja przenosi nas do Afryki. W państwie Gindra rozbija się zestrzelony samolot z cennym ładunkiem. Zadaniem Snake'a jest dostanie się na miejsce i odbicie towaru. Jak nie trudno się domyślić, na pokładzie samolotu znajdował się komplet pocisków nuklearnych oraz nowy Metal Gear. Początkowo Solid Snake niema ochoty udać się do Afryki, ale zaciekawia go fakt, że Gindra znajduje się w tym samym miejscu, gdzie wcześniej było Outer Heaven. Snake więc wyrusza w misje i po wielu perypetiach niszczy Metal Gear'a, pokonując wrogów i odkrywa kilka faktów wiążących się z przebiegiem misji.

Klimat gry przypomina nam pierwsze odsłony serii Metal Gear. Ghost Babel ma całkiem dobry scenariusz i ciekawych bohaterów, a gra wymaga uwagi i ostrożności. Frontalny atak na wroga jest nie wskazany.

 

 

 Soundtrack z gry Metal Gear Solid: Ghost Babel:

 

 


Uporządkowanie gier z serii MGS według fabuły i wydarzeń:

1- Metal Gear Solid 3: Snake Eater

2- Metal Gear Solid: Portable Ops

3- Metal Gear Solid: Peace Walker

4- Metal Gear

5- Metal Gear 2: Solid Snake

6- Metal Gear Solid

7- Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

8- Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots 


 

 

Najważniejsze postacie w uniwersum:


Big Boss, Jack Miles, Saladin, Naked Snake 

    

Najważniejsza postać w uniwersum MGS, Główny bohater serii; ojciec Solida, Liquida i Solidusa.

 

 

Solid Snake, Dawid

Klon Big Boss'a, Największy pozytywny bohater serii.

 

Liquid Snake

Brat bliźniak Solid'a i za razem jego największy wróg, posiada wszystkie złe cechy ojca.

 

The Boss

Mentorka Big Bossa, matka Ocelota

 

Revolver Ocelot, Adamska, Shalashaska

Największy drań serii i zarazem pozytywna postać

 

Solidus Snake, George Sears

Trzeci klon Big Boss'a, były prezydent USA

 

Major Zero, David Oh

Największy wróg Big Boss'a i główny zły serii

 

Frank Jaeger, Null, Cyborg Ninja

Prawa ręka Big Boss'a i największy przyjaciel Solid'a

 

Eva, Tatyana, Big Mama

Matka trzech klonów, przyjaciółka Big Boss'a

 

Otacon, Hal Emmerich

Przyjaciel Solid'a Snake'a i świetny naukowiec

 

Jack Raiden, White Devil

Ofiara wojny, wyszkolony do zabijania wojownik

 

Roy Campbell

Dowódca Fox Hound i przyjaciel Solid'a

 

 Kazuhira Miller, Master Miller

 

Przyjaciel Big Boss'a i świetny dowódca.

 

Naomi Hunter

Przyrodnia siostra Gray'a Fox'a i twórczyni wirusa Fox Die 

 

Meryl Silverburgh

Twarda kobieta, córka Campbell'a

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +25 -

MGS for life!!!!!
Oceń profil
+ +92 -
Gab06
Ranking: 59 Poziom: 74
PD: 51722
REPUTACJA: 19654