MASAŻ dla gracza

BLOG
1750V
Gab06 | 09.03.2014, 03:20
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Witam wszystkich cierpiących na Zespół Gracza Konsolowego, czyli jak zadbać o obolałe głowy, karki i barki. Moja dziewczyna jest masażystką i często mam okazję skorzystać z jej umiejętności. Poniżej zamieściłem, zgodnie ze wskazówkami, kilka sugestii dotyczących masażu głowy, karku i barków. Można również wypróbować go we dwoje, co gorąco polecam.

 

Przed samym masażem warto zadbać o dobre samopoczucie: możesz włączyć cichą i spokojną muzykę lubi zastosować kadzidełka zapachowe (polecam zapach szałwi, róży, jaśminu). Wyłącz telefon, telewizor lub inne cudo rozpraszające Twoją uwagę. Odpręż się i zamknij oczy. Wyobraź sobie piękne miejsce. Masz mnóstwo czasu (specjalnie dla Ciebie poszedł na przerwę). Teraz weź kilka głębokich oddechów. Otwórz oczy. Czujesz się lepiej? Przejdźmy do masażu.

 

Przepis na relaks:

 

Poniżej zamieściłem kilka sugestii dotyczących ułożenia osoby i masażysty. Osoba masowana siada wygodnie na krześle, pochyla lekko głowę do przodu (może oprzeć czoło lub brodę o miękką podporę, np. złożoną poduszkę, zwinięty ręcznik, własne ramiona itp.). Włosy powinny być rozpuszczone, spinki i wsuwki oraz biżuteria (kolczyki, łańcuszek) zdjęte. Masażysta stoi lub siedzi za osobą masowaną. Wszystkie techniki powinny być wykonywane 2 – 5 razy płynnie i miarowo, bez gwałtownych ruchów, nie mogą (!) powodować bólu. Jako środek poślizgowy, polecam oliwkę lub balsam do ciała. Czas masażu wynosi ok. 30 minut.

1. Głowa - zajmujemy się częścią owłosioną (z pominięciem brody lubi wąsów ;). Wszystkie techniki wykonujemy kilkakrotnie. Przy masażu głowy nie stosujemy środków poślizgowych (do twarzy można użyć kremu nawilżającego – jeśli pozwala na to cera).

głaskanie początkowe – ręce złożone (stronami wewnętrznymi), układamy kłębiki palców małych (mięśnie od palca małego do nasady ręki) na czubku głowy osoby masowanej. Ręce rozchodzą się na boki. Głaszczemy całymi powierzchniami rąk w trzech pasmach:

    -od czubka głowy do tyłu, na karku kończymy,

    -od czubka głowy, na boki (za uszami), do karku, kończymy na barkach,

    -od czubka głowy, na boki (przed uszami), kończymy na żuchwie.

b. rozcieranie – wykonuje się samymi opuszkami palców obu rąk. Palce są rozstawione „szponiasto” i wykonują ruchy okrężne (okręgi o średnicy około 1,5 cm). Masujemy w dwóch pasmach:

    -od czoła (jedna ręka) i nasady głowy (druga ręka) do czubka głowy,

   -obejmujemy uszy palcami (ręce ustawione po obu stronach głowy) i masujemy do czubka głowy.

c. ugniatanie punktowe – ustawiamy ręce i palce jak przy rozcieraniu. Ugniatamy (mocniej dociskamy) opuszkami palców miejsce przy miejscu, przesuwając ręce do czubka głowy. Wykonu-jemy ugniatanie w dwóch pasmach jak przy rozcieraniu.

d. ugniatanie – ustawiamy ręce i palce jak przy rozcieraniu. Dociskamy mocniej opuszki palców do głowy i przesuwamy powoli do czubka głowy. Ugniatamy w dwóch pasmach jak przy rozcieraniu.

c. głaskanie końcowe – wykonujemy identycznie jak przy głaskaniu początkowym.

2. Kark i ramiona (obręcz barkowa) – osoba masowana przyjmuje pozycję jak przy masażu głowy. Ręce opiera o uda. Może położyć się na brzuchu, a ręce podłożyć pod czoło. W takiej pozycji mię-śnie obszaru masowanego są najbardziej rozluźnione. Wszystkie techniki wykonujemy kilkakrotnie.

a. głaskanie karku i barków – przykładamy kłębiki palców małych do nasady głowy (ręce po obu stronach karku). Głaszczemy całymi powierzchniami rąk przez kark i barki do stawów barkowych.

b. głaskanie okolicy łopatek – wykonujemy całymi powierzchniami obu rąk w trzech pasmach, najpierw jednej łopatki, potem drugiej:

   -od dolnego kąta (końca) łopatki w stronę pachy (samej pachy nie masujemy),

    -od dolnego kąta łopatki do barku,

    -od dolnego kąta łopatki, wzdłuż kręgosłupa, do karku.

c. rozcieranie karku – wykonujemy chwyt „kleszczowy” (palce 2-5 razem, kciuk naprzeciwko nich – jak przy trzymaniu kubka z kawą ;). Przykładamy rękę do dolnej części karku i ruchami okrężnymi (opuszkami palców 2-5 i kciuka) przesuwamy w górę do potylicy.

d. rozcieranie barków – wykonujemy chwyt „kleszczowy”. Ręce ustawiamy na obu stawach barkowych. Rozcieramy ruchami okrężnymi po barkach, aż do karku. Ręce przesuwają się po obu stronach równocześnie lub naprzemiennie.

e. rozcieranie punktowe – wykonujemy opuszkami lub paliczkami dolnymi (bliżej ręki) palców wskazującego i środkowego ruchy okrężne w miejscu między stawami kręgowymi (palce ustawiamy po obu stronach kręgosłupa, omijając wyrostki poprzeczne). Przesuwamy palce co 2 sekundy od karku do okolic dolnych kątów łopatek.

f. rozcieranie okolic łopatek – wykonujemy ruchy okrężne opuszkami palców obu rąk (ustawionych obok siebie) w 3 pasmach (jak przy głaskaniu tych okolic).

g. ugniatanie barków – wykonujemy chwyt „szczypcowy” (palce 2-5 razem, kciuk odstawiony – ręka przypomina literę ”V”) i łapiemy fałd skórno-mięśniowy między palec wskazujący a kciuk. Możemy wykonać ugniatanie na obu barkach równocześnie lub na przemian (jedna ręka na prawym barku, druga na lewym). Masujemy od stawów barkowych do potylicy. Żadne ugniatanie nie powinno sprawiać bólu.

h. ugniatanie punktowe – wykonujemy jak przy rozcieraniu punktowym. Uciskamy punkty po obu stronach kręgosłupa od potylicy do okolic kątów dolnych łopatek.

i. ugniatanie okolicy łopatek – wykonujemy chwyt „szczypcowy”. Łapiemy fałd między palec wskazujący i kciuk jednej ręki, przytrzymujemy, następnie łapiemy drugi koniec fałdu chwytem „szczypcowym” drugą ręką i puszczamy pierwszy koniec. Drugą stronę fałdu lekko podnosimy i przytrzymujemy pierwszą ręką. Druga ręka prze-suwa się dalej i powtarza czynność. Masujemy w trzech pasmach jak przy rozcieraniu tej okolicy.

j. głaskanie końcowe – jak przy głaskaniu początkowym karku i barków do stawów barkowych.

k. głaskanie końcowe okolicy łopatek – jak przy głaskaniu początkowym tej okolicy.

 

Życzę przyjemnego masażu.

 

Oceń bloga:
10

Komentarze (13)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper