Moc handheldów: przedsprzedaż KUN już w sierpniu, GPD Win Mini na horyzoncie

BLOG
1688V
user-41230 main blog image
wojtekadams | 27.07.2023, 15:43
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

W niedzielę od samego rana na youtubowym kanale AYANEO trwała sesja live, podczas której Arthur Zhang (CEO) dzielił się informacjami i detalami na temat modelu KUN, a także zaprezentował działające inżynierskie próbki. 

Bez dwóch zdań KUN będzie produktem klasy premium. Zostanie wyposażony w ekran IPS o przekątnej 8,4 cala i rozdzielczości 2,5K, zaoferuje funkcje, których nigdy wcześniej nie widziano w handheldach z systemem Windows. Podczas sesji niejednokrotnie było wspominanie, że model ten będzie charakteryzował się najwyższej jakości kunsztem wykonania.

Pomimo swoich dużych rozmiarów i wagi. Zabawa ma być bardzo komfortowa, dzięki dobrze (proporcjonalnemu) rozłożeniu ciężaru i ergonomicznemu profilowi obudowy. KUN będzie bez wątpienia wyposażony w AMD Ryzen 7 7840U, podobnie jak AYANEO 2S i nadchodzący AIR 1S. Co ciekawe, dzięki ogromnej baterii (19500 mAh) i zaprojektowaniu na nowo systemu rozpraszania ciepła KUN będzie mógł działać z TPD ustawionym nawet na 54 W (sic!).  

A jeśli chodzi o niespotykane funkcje, wyróżniające model KUN na tle innych handheldów z Windowsem, to możemy zacząć od ośmiokierunkowego pływającego d-pada podobnego do tego zastosowanego w kontrolerach Razer Raion. Kolejną nowością są podwójne touchpady, które mają zapewnić takie same wrażenia, jakie oferuje Steam Decku. Ponadto gładziki będą obsługiwać gesty, które użytkownik będzie mógł dowolnie dopasować. Następną cechą podobną do Decka będą cztery tylne przyciski, ulokowane dokładnie pod palcami. Tak jak touchpady będzie można je dowolnie konfigurować: przypisując pojedyncze akcje lub całe makra. W urządzeniu również zaimplementowano system rozpoznawania twarzy kompatybilny z Windows Hello, tak więc AYANEO KUN będzie pierwszą przenośną konsolą z systemem Windows, które oferuje tę funkcję.

Premiera urządzenia planowana jest na koniec sierpnia, ale już teraz ruszyła strona na IGG, gdzie można zostawić swój mail, w celu przypomnienia jak akcja crowdfundingowa wystartuje. 

Ale to nie wszystko, Zhang podzielił się również informacjami na temat modelu Slide, na temat którego AYANEO milczała od dłuższego czasu. Pierwsze wzmianki o tej konsoli pojawiły się ponad rok temu, w międzyczasie było kilka prezentacji prototypów i na tym się skończyło… aż do teraz.

Slide będzie również wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 7840U, a za wyświetlanie obrazu będzie odpowiadał 6-calowy ekran 1080p, który wysuwa się w górę, odsłaniając klawiaturę QWERTY z podświetleniem RGB. Ponadto wyświetlacz ma regulowany kąt nachylenia (takiego handhelda jeszcze nie było). 

Prezentowane próbki były w pełni funkcjonalne i można się spodziewać, że tuż po starcie przedsprzedaży modelu KUN wystartuje również strona gdzie zamówimy AYANENEO Slide. 

* * *

Wielkimi krokami, zbliżana się start przedsprzedaży ONEXFLY. Dla przypomnienia handheld będzie miał 7-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, procesor Ryzen 7840U ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon 780M i baterię 12450 mAh.

W ostatnich dniach ONE-NETBOOK umożliwia zakup "specjalnego pakietu" za cenę 10$, na który ma składać się  karta microSD o pojemności 128 GB, etui ochronne i zabezpieczające szkło hartowane na ekran. Jeśli znajdzie się 2000 chętnych, wtedy cena konsoli spadnie do 739$ w konfiguracji  16 GB + 512 GB.

Wiadomo, że ONEXFLY będzie dostępny w pięciu różnych konfiguracjach:

16 GB + 512 GB
32 GB + 1 TB
32 GB + 2 TB
64 GB + 2 TB
64 GB + 4 TB

Jednak oficjalnie ceny pozostałych modeli nie zostały podane. 

* * *

Ale największą petardą mojej notki jest ogłoszenie przez GPD nowego modelu ich składanej konsoli. GPD Win Mini to dosłownie maleńki gamingowy laptop, który zostanie wyposażony w 7-calowy wyświetlacz FHD, 120 Hz, klawiaturę QWERTY oraz touchpad i oczywiście kontroler, którego analogowe gałki i przyciski zostaną rozlokowane w górnej części — tuż przy ekranie.

Model ten będzie posiadał odłączane uchwyty, które będą ułatwiać trzymanie urządzenia po podłączeniu a bez nich GPD Win Mini będzie wyglądał jak klasyczny laptop. Prawdopodobnie zostanie wyposażony w procesor AMD Ryzen z serii 7040U z zintegrowaną grafiką Radeon. Niezabranie również złącza Oculink o przepustowości 63 Gb/s, za którego pomocą będziemy mogli podłączyć zewnętrzną kartę graficzną. Więcej szczegółów specyfikacyjnych powinno być dostępnych bliżej premiery.

Chociaż firma nie ujawniła jeszcze szczegółów dotyczących ceny ani dostępności Win Mini, to serwisy społecznościowe już są zalewane masą zdjęć i wyrenderowanych grafik. Na pewno to urządzenie stanie się godnym następcą GPD Win 2 o jeszcze bardziej kompaktowych wymiarach.
Mam nadzieję, że te wiadomości zmobilizują AYANEO do reaktywowania PR odnośnie modelu FLIP, który notabene ma być dostępny jeszcze w tym roku :)

Oceń bloga:
15

Komentarze (64)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper