Moc handheldów: preorder Asus ROG Ally, a procesory Ryzen 7840U zasilą nowe rewizje konsol AYANEO

BLOG
698V
user-41230 main blog image
wojtekadams | 30.05, 00:34
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

No i stało się, ROG Ally dostępny jest już w przedsprzedaży za magiczne 3777 zł, a wysyłka powinna wystartować 12 czerwca. Więcej o Asusie nie napisze, bo wszystkie growe media trąbią o nim praktycznie codziennie, a na PPE.pl nie jeden tekst zapłonął. Jak wiadomo ROG Ally będzie działać pod kontrolą systemu Windows 11, więc raczej nie powinniśmy go porównywać ze SteamDeckiem a bardziej konsolkami od GPD, AYANEO, czy AOKZOE. Więc nazywanie go rywalem na konsoli VALVe to istne nieporozumienie.

Od ostatniego wpisu z serii Moc handheldów minęło trochę czasu (urlopowałem się) i kilka ważnych newsów mogło umknąć co niektórym. A tuż przed moim wypoczynkiem udało mi się opublikować recenzję inżynierskiej wersji konsoli abxylute, która miałem przyjemność testować jeszcze przed zakończeniem akcji na Kickstarterze. Kto nie widział, to zapraszam do lektury.

* * *

A w świecie handheldów x86 jak zawsze coś się działo. AOKZOE wystartował z crowdfundingiem odświeżonej A1, która otrzymała nowy procesor Ryzen 7840U i dopisek Pro w nazwie. Akcja zbiórki na Indiegogo zakończy się za kilkanaście godzin, a już nowy model został sfinalizowany bez jakiegokolwiek problemu. 

Na papierze Ryzen 7 7840U wygląda niemal identycznie jak Ryzen Z1. Jednak Matthew Hurwitz (AMD), zapewnia, że Z1 został stworzony specjalnie z myślą o konsolach przenośnych. A to przekłada się na zupełnie nowe zakresy mocy i zoptymalizować krzywe napięcia. Dodatkowo silnik AMD Ryzen AI nie jest dostępny w procesorach AMD Ryzen z serii Z1 - funkcja ta jest włączona tylko w topowym modelu Ryzen 7 7840U i średniej klasy Ryzen 5 7640U. A jak wyjdzie w praktyce to się okaże ;)

Dlatego na odpowiedź AYANEO nie trzeba było długo czekać. CEO firmy Arthur Zhang zapowiedział darmowy upgrade procesora w konsolach AIR PLUS z 6800U do 7840U właśnie, ale to nie wszystko. 

Dużymi krokami zbliżają się również odświeżone modele AYANEO 2 i GEEK 1, które ze względu na swój design PCB są gotowe na przyjęcie nowego procesora z serii Zen 4, aby stanąć w szranki z Ally i jej Z1.

Nowy AYANEO 2S i GEEK 1S będą posiadały szereg ulepszeń, takich jak miedziany moduł odprowadzania ciepła, polepszony kształt bryły obudowy oraz zmianę w okolicy spustów. Na dzisiejszym streamie Zhang zaprezentował ów konsole i mocno wyczekiwaną przez społeczność dedykowaną aplikację AYASpace 2

Na dzisiaj tyle, a ja wracam do testów wybyczonej konsolki z 7840U na pokładzie. ;)

Oceń bloga:
7

Komentarze (30)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper