Głośniki Genesis Helium 300BT - recenzja

BLOG
724V
Głośniki Genesis Helium 300BT - recenzja
wojtekadams | 05.05.2021, 22:23

Nie pamiętam kiedy ostatni raz grałem w grę, nie mając słuchawek na głowie, niezależnie od tego, czy tytuł odpalałem na konsoli czy PC. Po prostu głośniki przestały dla mnie istnieć w sprawach gamingowych.

Oczywiście, do słuchania muzyki używam Pioneer SX-N30AE i dwóch kolumn JBL STUDIO 220. Ten zestaw w 100% spełnia moje niewygórowane „audiofilskie” wymagania. Jednak wrócimy do tematu. Genesis w swojej ofercie posiada kilka różnych wariantów głośników, które  charakteryzuje wygląd dla marki, więc wiadomo, kto jest celem dla producenta -> gracze.

Jednym z najnowszych modeli jest zestaw głośników stereo Genesis Helium 300BT z wbudowanym modułem Bluetooth. Tak się składa, że miałem przyjemność sprawdzić je w akcji i jest umiarkowanie...

[img]1432371[/img]

W komplecie z satelitami znajdziemy kabel audioJack 3,5 mm, instrukcję obsługi oraz przewód USB – 3 pin ARGB do synchronizowania podświetlenia — całość w środku jest dobrze zabezpieczona pianką, a każde akcesorium osobno zapakowane w folie.

[img]1432372[/img]

Obudowa Helium 300BT została zrobiona z płyty MDF (pilśniowej), na którą następnie naklejono Carbonową okleinę. Przód to matowy plastik z dwoma maskownicami zabezpieczającymi przetworniki, otoczonymi podświetlanym rantem w postaci diod RGB.

Oświetlenie jest kompatybilne z Polychrome RGB, Mystic Light Sync, RGB Fusion oraz AuraSync.

[img]1432373[/img]

Z tyłu każdej z satelit znalazł się tunel rezonansowy (bass reflex), który powinien zapewnić większą sprawność głośnika w zakresie niskich częstotliwości.

[img]1432374[/img]

Ogólne jakość Genesis Helium 300BT można uznać za poprawną, choć gdzieniegdzie mogą pojawić się małe niedoróbki w postaci krzywo dociętej okleiny lub niedokładnego spasowania.

[img]1432375[/img]

Panel sterujący” zlokalizowano na prawej ścianie, prawego głośnika. Również z tego miejsca mają ujście wszystkie przewody, co nie wygląda zbytnio estetycznie. Gniazdo zasilania i wyjście dźwięku powinno zostać zamontowane ewidentnie z tyłu satelity, aby ułatwić zarządzanie kablami. Oba głośniki łączą się jednym, niezbyt długim przewodem (tylko 135 cm).

[img]1432376[/img]

Na panelu nie tylko znalazł się potencjometr, którym podkręcimy głośność, ale także drugi, służący do kontroli intensywności basu. Za pomocą przycisku RGB możemy przełączać się między iluminacjami (jest tryb muzyczny — podświetlenie miga w rytm muzyki), kolejne klawisze to tryb ECO (głośniki wyłączą się same po godzinie nieużytkowania) i Mode, przełączający źródło dźwięku z Bluetooth na przewodowy i na odwrót.

[img]1432377[/img]

W głośnikach przede wszystkim liczy się dźwięk, a z tym w Helium 300BT jest różnie. Moje uszy nie są zbyt wybredne, ale dźwięk wydobywający się z przetworników o mocy 24 W nie powalił mnie na kolana. Nie można napisać, że jest źle. Jest przyzwoicie. Na pewno, aby uzyskać satysfakcjonujący nas dźwięk musimy na początku poeksperymentować w ustawieniach systemu, jak i regulacji potencjometrami Helium 300 BT.

[img]1432378[/img]

Jeśli chodzi o wirtualną rozgrywkę, to głośniki sprawdzą się w każdym typie gry, prócz FPS, gdzie pozycjonowanie gra jedną z ważniejszych ról, a żadne głośniki nie zastąpią w tym słuchawek.

[img]1432379[/img]

W mojej ocenie tony wysokie są mocno spłaszczone. Szczegółowość średnic także nie jest duża, jej braki wychodzą na jaw podczas odtwarzania muzyki klasycznej. Bass jest dobry, choć też w zależności od utworu może być mięsisty lub wręcz tępy. Na pewno nie można zarzucić Helium głośności, ale tylko w obrębie biurka. Nie rozkręcimy nimi domówki ;)

Ogólnie Helium 300BT aRGB grają przyzwoicie. Dla niewymagającego użytkownika mogą stać się lepszym substytutem wbudowanych głośników laptopa lub monitora. Fanom oświetlenia RGB na pewno spodoba się fakt iluminacji wokół maskownic i możliwości synchronizowania go z popularnymi rozwiązaniami dostarczanymi przez producentów płyt głównych. Aktualnie koszt Helium 300BT oscyluje wokół 300 zł, więc nie można ich zaliczyć do drogich głośników, choć moim zdaniem cenna ich powinna być o 50 zł niższa i wtedy to stosunek jakości do ceny byłby bardziej zachowany.  

 

Komentarze (2)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper