Blog użytkownika wojtekadams

wojtekadams

wojtekadams wojtekadams 29.01.2020, 11:51
Cooler Master MH630 — nowa propozycja słuchawek dla graczy
451V

Cooler Master MH630 — nowa propozycja słuchawek dla graczy

Co roku, przy okazji CES, Cooler Master prezentuje najnowsze produkty w swoim portfolio, a część z nich od razu po targach pojawia się na półkach sklepowych. W tym roku mistrzowie chłodzenia postawili między innymi na nową serię słuchawek MH600.

Składa się ona z trzech modeli: MH630, MH650, MH670 nieznacznie różniących się od siebie możliwościami i ceną. Myślę, że jest to po części odpowiedź na modele HS50 Pro, HS60 Pro i HS70 Pro od Corsair, które prezentują podobną  strategię.

Chodzi o to, że zarówno Cooler Master, jak i Corsair dają nam duży wybór w możliwościach headsetów. Nie każdy potrzebuje oświetlenia RGB, wirtualnego dźwięku przestrzennego, czy połączenia poprzez wejście USB, które notabene dyskwalifikuje konsolowych graczy.

Bohaterem recenzji będzie model MH630. Jest to najtańszy i najbardziej podstawowy przedstawiciel serii MH600. Oferuje tylko połączenie poprzez wtyk audioJack 3,5 mm, który pasuje do kontrolerów od PS4, Xboxa One, Nitendo Switch, a także i pieca.

Słuchawki i akcesoria są bardzo dobrze zabezpieczone w opakowaniu. Wszystko jest ułożone w plastikowej formie. Niektóre elementy słuchawek zostały dodatkową oblepione taśmą, aby ich powierzchnia była bez skaz, gdy gadżet trafi w nasze ręce.

Otwierając pudełko, poza MH630, znajdziemy czterobiegunowy przewód audioJack 3,5 mm, przejściówkę rozdzielająca mikrofon od słuchawek, wpinany mikrofon, instrukcję obsługi i materiałowe etui. Okablowanie jest bardzo giętkie, posiadana nylonowy oplot. Warto dodać, że przewód ze słuchawek może zostać wypięty całkowicie, a wtyk wchodzący w lewy nausznik posiada zabezpieczenie, które uniemożliwia jego samoistne wysunięcie z gniazda.  

Cooler Master MH630 ma konstrukcję zamkniętą, co oznacza, że nauszniki zakrywają całe uszy, opatulając je gąbkową izolacją. W większości słuchawki zostały zbudowane z czarnego matowego plastiku. Zewnętrzna powierzchnia muszli jest chropowata otoczona małą fioletową dekoracją (kolorem marki), zaś pośrodku umieszczono srebrne logo. W tym modelu nie mamy oświetlenia RGB, jest ono dostępne tylko w headsecie MH650.

Pady słuchawek zostały wypełnione miękką gąbką i obszyte dwoma rodzajami materiału. Wnętrze wyściółki pokryte jest sztuczną skórą, aby lepiej wyizolować dźwięk. Część przylegająca do głowy, to tkanina o segmentowej fakturze. Takie rozwiązanie gwarantuje lepszą wentylację uszu, za co będziemy wdzięczni latem. Osobiście nie jestem fanem materiałowego obicia wkładek. Uważam, że eko-skórę łatwiej utrzymać w czystości i jest mniej irytująca w kontakcie ze skórą głowy.

Pałąk jest dość giętki. W  środku znajduje się metalowa konstrukcja, dzięki której możemy wydłużyć każde ramię o maksymalnie trzy centymetry. Od spodu pałąk otrzymał miękką gąbką obitą tym samym materiałem co nausznik, aby mógł komfortowo spoczywać na naszej głowie.

Docisk słuchawek jest zrównoważony. Można powiedzieć, że bliski ideałowi. Muszle połączone są z pałąkiem za pomocą ruchomych widełek, które dają możliwość zmiany ich pozycji delikatnie w pionie i w poziomie o ponad 90 stopni. To rozwiązanie pomaga dostosować MH630 do anatomicznej budowy naszej głowy, a także pozwala odłożyć je płasko na biurku.

Na lewym nauszniku, producent zdecydował się umieścić potencjometr sterujący głośnością i przycisk wyłączenia/włączenia mikrofonu. Także do lewej muszli podłączamy przewód, którego drugi koniec trafia do wyjścia audio i gniazdo mikrofonu chowane za silikonową zaślepką. Rozwiązanie całkiem zacne, bo nieużywany port można zabezpieczyć przed kurzem. Jednak ponownie jej włożenie w otwór jest dość trudne. Sylikonowy dzyndzel jest zbyt miękki.

Odłączany mikrofon, to opcja, którą bardzo sobie chwalę. Z reguły, podczas gamingowych sesji nie rozmawiam z nikim. Gram sam i mikrofon tylko by przeszkadzał. Ten wykorzystany w MH630 jest dookolny – bardzo dobrej jakości. Został umieszczony na elastycznym pałąku, który zachowuje nadany mu kształt. Testowałem go podczas rozmów na Skype i Microsoft Team. Żaden z rozmówców nie skarżył się na jakość. Przechwytywany głos był wyraźny, bez niechcianych zniekształceń. Można uznać, że spełnia swoją rolę perfekcyjnie.

Ocena dźwięku jest w 100% subiektywna, dlatego niektórzy mogą się z nią nie zgodzić. Dla mnie dźwięk wychodzący z przetworników MH630 jest niczego sobie. Myślę, że utrzymuje poziom konkurencji w tym samym przedziale cenowym.

Specyfikacja techniczna:

  • Rozmiar przetwornika: 50 mm
  • Pasmo przenoszenia: 15 Hz - 25 kHz
  • Czułość: 107dB ± 3dB
  • Impedancja: 32 Ohm

Muzycznie jest całkiem nieźle. Standardowo jak dla tego rodzaju słuchawek tony niskie (bas) zostały mocno uwydatnione. Środek — delikatny, trochę spłaszczony. Z kolei soprany są bardzo szczegółowe i dobrze dostrojone. Podsumowując, utworzona scena jest przestronna i obrazowa. Myślę, że MH630 powinno zadowolić każdego gracza, który między sesjami słucha muzycznych kawałków. Jednak głównym zadaniem headsetów dla graczy jest „wydajność w grach”. Tu także nie można narzekać na zestaw od Cooler Mastera. Brzmi zacnie. Pozycjonowanie w grach FPP jest dokładne — wręcz precyzyjne. Ponadto odwzorowanie dźwięków wirtualnego świata brzmi doskonale, o ile ogrywany tytuł potrafi taki efekt zaoferować. Gra w MH630 to czysta przyjemność. 

Słuchawki Cooler Master MH630 to bardzo dobry produkt i godny uwagi w swoim przedziale cenowy. Za 59 $ (polska cena jeszcze nieznana) otrzymujemy solidnie wykonany headset, który nie męczy głowy podczas dłuższych sesji. Jego waga to zaledwie 278 gram. Dźwięk wydobywający się z nich jest dobrze dostrojony zarówno do wirtualnej rozgrywki, jak i muzyki. Miejsce ulokowania pokrętła regulacji głośności i wyciszenia mikrofonu jest idealne. Do czego bym się przyczepił to do zbyt miękkiej maskownicy wejścia mikrofonu i materiału, który został użyty do obicia wkładek nauszników. Są to jednak detale. A przy okazji, cieszę się, że CM odszedł od pilotów wiszących na kablu, jak było w przypadku modelu MasterPulse PRO.

Tagi: cooler master headset masterpulse pro mh630 słuchawki

Oceń notkę
+ +6 -

Oceń profil
+ +3 -
wojtekadams
Ranking: 1639 Poziom: 38
PD: 7757
REPUTACJA: 265