SplitWorld

O wszystkim co ważne w grach

Splitax Splitax 27.04.2014, 16:07
Assassin's Creed Renesans - Polskiemu tłumaczeniu mówię NIE
718V

Assassin's Creed Renesans - Polskiemu tłumaczeniu mówię NIE

Chyba nie ma graczy, którzy nigdy nie słyszeli o serii "Assassin's Creed".
Literatura oparta na tematyce gry ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak dlaczego tych drugich jest w Polsce jest ich tak wielu? To już zasługa tłumaczy.

Marka "Assassin's Creed" została stworzona przez Ubisoft. Historia opowiadana w samej grze, aż prosiła się o wersję książkową. Oliver Bowden zaczął od najbardziej wciągającej historii, która została opowiedziana w "Assassin's Creed II", później poszedł za ciosem.

 

 

Książka "Assassin's Creed Renesans", jest naprawdę dobrą książką. Autor całkowicie porzucił główną historię (Desmonda). Książki z tej serii opowiadają o tym co się dzieje w Animusie, bez wspominania o prawdziwym świecie. Dobrze opisane sytuacje, oddane dokładnie tak samo jak to miało miejsce w samej grze, ale w czym tkwi problem?

Problemem jest polskie tłumaczenie za które jest odpowiedzialny Tomasz Brzozowski. Od pierwszych rozdziałów można zauważyć, iż tłumacz nie miał styczności z grą o Assassynach. Błędy typu "podwójne ostrze" - które kują w oczy przy dłuższym czytaniu oraz zdania skonstruowane w sposób zupełnie niezrozumiały. Sam złapałem się na czytaniu kilka razy jednego zdania, gdyż nie mogłem zrozumieć, co autor miał na myśli. Także stwierdzenia typu "zainstalował się w kwaterze", na to brak mi już słów. Może wielu uzna, że się czepiam, ale takie tłumaczenia odpychają od literatury gamingowej. Ostatecznie pozbawiony chęci do dalszego czytania książki, przebrnąłem przez nią najszybciej jak tylko dałem radę.

A po co napisałem ten tekst? Tu odpowiem na wasze pytanie. Jeżeli chcecie przeczytać książkę "Assassin's Creed Renesans" i znacie dobrze język angielski. Polecam czytać w oryginalnym języku, w którym została ona napisana.

Sam jednak w porywach kupiłem, aż 3 tomy. Całe szczęście, każdą część tłumaczy kto inny.

Tagi: Assassin's Creed książki literatura literatura gamingowa Oliver Bowden Renesans

Oceń notkę
+ +4 -

Oceń profil
+ 0 -
Splitax
Ranking: 8038 Poziom: 19
PD: 1317
REPUTACJA: 114