SKLEP

Darcko mówi...

...czyli gadanie, gadanie i gadanie...
Darcko Darcko 08.06.2013, 13:53
Nóż w oczy… dla zabawy – o grach PEGI 18
1063V

Nóż w oczy… dla zabawy – o grach PEGI 18

Co łączy ze sobą te gry: God of War: Wstąpienie, Mass Effect 3, BioShock Infinite, Sleeping Dogs? Jak się pewnie domyślacie z tytułu felietonu, wszystkie te gry są przeznaczone dla dorosłych. W dodatku wszystkie te wymienione tytuły są bardzo popularne i wysoko oceniane w recenzjach, a część z nich do dziś utrzymuje się na TOP-ie 11. Jak to możliwe?

Na wstępie przytoczę fragment rozmowy z moją matką. To było na jej ostatnich urodzinach.

 

Mama(46 lat skończone): I co, Dareczku? Nadal grasz w te swoje gry?

Ja(22 lata): Tak, wciąż to robię.

Mama: A w co najczęściej?

Ja: Właściwie, to różnie…

Mama: Teraz w tych grach tyle przemocy. To niedobrze tak.…

 

Pomijam fakt, że nie miałem odwagi wyznać własnej matce, że czekanem rozbijam ludziom mózgi w Tomb Raiderze. Jeśli przemyślimy to, co powiedziała moja mama, to gdzieś jest ziarenko prawdy w jednej kwestii: coraz więcej gier zawiera brutalne sceny.

 

Pewnie większość z was wie, że PEGI to Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier. Niemal każda gra przez wejściem na rynek zostaje sprawdzona i obklejona odpowiednim numerkiem. Różnica między przemocą PEGI 16 a 18 wygląda następująco: 16 – przemoc wygląda tak jak w rzeczywistości, 18 – daleko posunięta przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Źródło: jakaś ulotka z Empiku, wspierał wtedy promocję klasyfikacji PEGI. Było na niej napisane jeszcze coś ciekawego: „Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.” Bardzo mądry instytut… Rzecz w tym, że co chwilę musi naklejać swój czerwony znaczek na pudełko świeżych gier i są to nie tylko pierwowzory serii, ale również gry, których poprzedniczki były „w miarę przyzwoite”. Na przykład Far Cry 3, najnowszy Tomb Raider, a nawet przyszły Battlefield 4! Jestem fanem serii inFamous i szczerze mówiąc, boję się, że Sucker Punch zdecyduje się pozbawić Second Sona jakiejkolwiek wrażliwości. O ile wymachiwanie Ampem było przyjemne, choć brutalne, nie mógłbym przełknąć tej gry w wersji z czerwonym kwadracikiem na pudełku.

 

Powody, dla których gry otrzymują wysokie noty są różne. Nieliniowa zabawa, porywająca fabuła, różnorodność broni/mocy. Zauważcie, że w większości przypadków są to gry typu PEGI 18, a najczęstszym powodem takiej klasyfikacji jest przemoc(coraz częściej też towarzyszące jej wulgaryzmy). Czy to nie jest tak, że lubimy robić coś w grze, czego w realu nie możemy? Zabijanie jest przestępstwem, ale gry wideo – nie. Dostajemy niepowtarzalną okazję zrobić coś, co nie jest zgodne z prawem, a nikogo nie krzywdzimy. Widzimy coś, czego w rzeczywistości nie ma, ale z pomocą pada możemy przyjrzeć się temu bliżej. Trzeba mieć tylko kasę i odpowiedni wiek. Niepełnoletni z grą dla dorosłych – to już indywidualna sprawa.

 

Mam 16-letniego brata, któremu w oko wpadł Tomb Raider. Pozwoliłbym mu pograć, ale skoro PEGI sklasyfikowało tę grę jako dla dorosłych, to znaczy, że mieli do tego powód. Miałbym wtedy wyrzuty sumienia, więc chowam przed nim grę w mojej skrzynce na klucz. Chyba mu nie powiem, gdy kupię The Last of Us, bo będzie próbował piłą łańcuchową rozwalić kłódkę;)

 

Skoro o moim bracie mowa, wyznam, że mój felieton jest napisany z myślą o tych, którzy przez swój wiek są izolowani od góry świetnych, często legendarnych gier. Elementy „specyficznej” przemocy są powodem dużej frajdy lub zbędnym dodatkiem. Wyobrażacie sobie Far Cry 3 sklasyfikowanego 16-stki? Wiem, wyjdzie coś w stylu Far Cry 1 i 2, ale ja mówię o trzeciej części! Widzieliście pudełko FC 3 na odwrocie? „Szaleni ludzie. Szalone pojazdy. Odkrywasz swoją prawdziwą naturę” czy coś w tym stylu… Gdyby Ubisoft Montreal chciał stworzyć nieco spokojniejszą grę, już by to zrobił. Far Cry 3 to gra, która właśnie tak miała wyglądać, taka została wydana i taka trzyma się w czołówce TOP 11! To jej urok, o którym nastolatki mogą jedynie pomarzyć. Dlaczego młodsi odbiorcy nie mogą tak świetnie się bawić jak starsi? Bo przemoc ukazywana w takich grach jest dla nich nieodpowiednia. Ale czy przemoc i wulgaryzmy czynią człowieka dorosłym?

 

Czy zastanawialiście się, ilu czytelników PSX-a nie ma ukończonych osiemnastu lat? Ile z nich przeczytało recenzję The Last of Us? Ilu z nich poznało werdykt Kaliego? Dziwię się, że po takim udanym Drake’u, Naughty Dog postanowiło „wskoczyć na wyższy poziom”. Fakt, Nathan nie jest święty, ale jego przeciwnicy nie wylewali hektolitrów krwi. Może najwyżej szklaneczkę…

 

Od mojej mamy się zaczęło i na niej się skończy. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, że gry nafaszerowane przemocą „to niedobrze tak”. Niektórych dorosłych graczy nudzi Ratchet & Clank lub Crash Bandicoot. Jeszcze inni nie mogą się od tych gier oderwać. Nie kontrolujemy bezpośrednio deweloperów, a to od nich zależy zawartość gry. Możemy jedynie kontrolować siebie i nasze wybory, bowiem to my kupujemy gry. Jeśli lubimy nieco krwi na ekranie i nie odbija to się na naszym życiu, bądź psychice, jedyną przeszkodą może być nasz wiek, a tak poza tym nic nie stoi na przeszkodzie(no, może brak kasy też). Konsola nie jest tylko dla dzieci, ale pamiętajmy, że nie jest też przeznaczona wyłącznie dla dorosłych.

 

P.S. Ciekawostka: "Tension" to gra komputerowa z gatunku survival horror. Uzyskała wiele pozytywnych ocen m.in. od Eurogamer(7/10), Gry-Online(8.4/10), GameRankings(73.29%), Metacritic(77/100). Magazyn Incgamers napisał, że "Tension to ponura, imponująca i morderczo trudna, ale wyjątkowa i oferująca często wspaniałe przeżycia." PEGI sklasyfikowało ją dla dorosłych, nie z powodu przemocy, tylko przez... erotyzm. Nie, żebym promował pornografię, broń Boże, ale chcę pokazać, że gry nie opierają się tylko na przemocy.

Tagi:

Oceń notkę
+ +1 -

Oceń profil
+ +1 -
Darcko
Ranking: 1828 Poziom: 31
PD: 4431
REPUTACJA: 201
Miesięcznik PSX Extreme