GAMEMAG

gawex gawex 08.05.2013, 15:58
Crysis: Eskalacja – recenzja książki
204V

Crysis: Eskalacja – recenzja książki

W ciągu ostatnich kilku tygodni miałem okazję przeczytać co najmniej kilka pozycji książkowych na podstawie wydanych gier komputerowych. Oczywiście trafiały się tytuły mniej lub bardziej udane, jednak wraz z coraz to nowszymi wydaniami, zaobserwowałem wyraźnie zauważalną tendencję wzrostu ich jakości. 

 

 

 

Całe uniwersum serii Crysis według mnie aż się prosi do stworzenia książki na jego podstawie. Do dziś pamiętam jak wielki szum wywołała jej pierwsza część, która na półki sklepowe trafiła w listopadzie 2007 roku. Był on głównie spowodowany rewelacyjną jak na tamte lata oprawą graficzną. Przejdźmy jednak do samej książki.

 

Eskalacja to zbiór ośmiu powiązanych ze sobą opowiadań, które razem tworzą fabularny pomost pomiędzy drugą, a trzecią częścią gry, która kilka dni temu trafiła do sprzedaży. Po raz kolejny spotykamy dobrze nam znanych bohaterów: Proroka, który za wszelką cenę chce zniszczyć kosmicznych Cepidów, zmęczonego działaniami korporacji Psycho oraz Alcatraza. Dość dogłębnie poznajemy ich historię życia w nanokombinezonie. Do tego dochodzi wiele postaci pobocznych, które mają nie mniejszą wagę w całej fabule.

 

 

Wszystkie wydarzenia nie zostały opisane w sposób chronologiczny. Autor często przeskakuje pomiędzy datami, miejscami czy bohaterami. Nie ukrywam, że na początku może to wielu czytelników poirytować czy odrobinę pogubić. Na całe szczęście po kilkudziesięciu stronach wszystko staje się zrozumiałe, a na sam koniec wszystko scala się w logiczną całość. Nie obeszło się także bez soczystego, koszarowego języka czy wielokrotnie powtarzanych nazw broni. Ten ostatni element może jednak być dla wielu czymś przeszkadzającym w lekturze. Według mnie bardziej obszerne powinny być także opisy działań batalistycznych.

 

Czas odpowiedzieć na pytanie, które jest decydujące dla wielu przyszłych odbiorców. Czy po ten tytuł mogą sięgnąć również Ci, którzy kompletnie nie są zaznajomieni z komputerową sagą? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. W tym przypadku ominą ich za to licznie występujące smaczki przygotowane dla wiernych fanów.

 

Crysis: Eskalacja to kawał dobrej powieści science-fiction, a zarazem jedna z najlepszych książek na podstawie gier jakie kiedykolwiek miałem okazję przeczytać. Świetnie rozszerzona fabuła znana z komputerowej serii, wyraziste postacie i pełne nafaszerowanie akcją. Ode mnie macie pełną rekomendację.

 

Więcej tekstów mojego autorstwa znajdziecie w serwisie GAMEMAG.PL

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ 0 -
gawex
Ranking: 8885 Poziom: 18
PD: 1134
REPUTACJA: 0