SKLEP

Blog użytkownika Maciej2801

Maciej2801
Maciej2801 Maciej2801 08.10.2016, 17:00
Polska i nawiązanie do znanych Polaków w grach wideo stworzonych na zachodzie
4907V

Polska i nawiązanie do znanych Polaków w grach wideo stworzonych na zachodzie

Tak jak napisałem zamierza wrzucić tu wszystkie smaczki związane z Polską jakie stworzyli zachodni developerzy.
 

Seria Wargame

W 2012 roku Eugen System wydało strategie Wargame Zimna Wojna, która przedstawia fikcyjne konflikty podczas Zimnej Wojny i to jakby mogły się one zakończyć. W samej kampanii singiel jest kampanii dla Polski gdzie Solidarność przejmuje władzę, a Armia Ludowa staje po ich stronie i broni się przed agresja ZSRR. W latach następnych pojawiły się dwie kolejne gry AirLand Battle i Red Dragon wnoszące nowe uzbrojenie dla armii Wojska Polskiego. Dla każdego pasjonata sprzętu wojskowego tytuł obowiązkowy. A i w grze nie ma GROM-u tylko FORMOZA czyli pierwsza jednostka specjalna PRL i III RP.

P.S. Swoją drogą Żabojady by się nauczyły gdzie leży Szczecin bo w okolicach Poznania to raczej nie.

Darklands

Gra Microprose wydana w 1992 roku. Gra dzieje się w XV wiecznych Niemczech, Czechach i Polsce. W głownym wątku fabularnym musimy zgladzić szatana który sie narodzil na nowo dodatkowo w grze jest masa zadań dodatkowych i w sumie można jej nigdy nie skończyć po prostu chodzimy i wykonujemy kolejne zadania.

F-19 Stealth Fighter

Symulator nieistniejącego samolotu F 19 stworzona przez Micropros, w której podczas misji w Europie Wschodniej mogliśmy bombardować Polskę.

Company of Heores 2

Dla każdego Polaka i fana strategii tytuł obowiązkowy a Relic pokazał 3 misje dziejące się na terenie Rzeczpospolitej. W pierwszej misji która dzieje się w Lublinie zdobywamy sławetny zamek, na następnej misji pomagamy polskiej partyzantce a potem ją mordujemy ( dowiadujemy się w tej misji również o sławetnym obozie koncentracyjnym w  Majdanku ), a na samym końcu zdobywamy Poznań, sławetny ratusz z koziołkami i cytadele ( pomimo ukazania ZSRR jak należy Relic zapomniało pokazać iż bramę cytadeli przed Rosjanami szturmowali poznaniacy w grze dokonali tego żołnierze Stalina ).

Assassin’s Creed Brotherhood, Assasins Creed III

W DLC do Brotherhooda spotykamy naszego sławetnego astronoma w Rzymie podczas zaćmienia księżyca, niestety tylko na PS 3. Natomiast w Assassin’s Creed III podczas misji w jednej z misji pobocznej dwóch angielskich żołnierzy rozmawia o misji jaką wykonują templariusze podczas rozbiorów Polski. 

Mass Effect 2

 Podczas rozmowy Khalisah al-Jilani z Shepardem wspomina on o statkach przymierza które zostały zniszczone a wśród nich był okret Warszawa. ( 1:13 )

Grand Theft Auto San Andreas, Grand Theft Auto IV

Jednym z głównych złych jest San Andreas jest biąły policjant polskiego pochodzenia  Edward „Eddie” Pulaski . Nazwisko Eddiego nawiązuje do miejscowości Pulaski – miejsca, gdzie po wojnie secesyjnej narodził się Ku Klux Klan. Natomiast w GTA IV pojedynczy NPC mówią w języku Reja.

Rainbow Six

I sławetna Kazimiera ( Kozioł to jej prawdziwe nazwisko ) Rakuzanka. Ma ona za sobą wzorcową, opozycyjną kartę z lat PRL-u – pobicie przez milicję i działalność w Solidarności. Po 1989 roku wstępuje w szeregi policji, a w 1993 roku zostaje operatorem GROM-u, z którym bierze udział w misji na Haiti.

W 1998 roku Kazimiera jest już dowódcą pododdziału GROM-u i współpracuje z zachodnimi jednostkami specjalnymi. Szkoda iż w Siege KAMIKAZI nie powróciła a może w drugim sezonie UBISOFT ją doda.

Hitman Rozgrzeszenie

W misji w Hotelu możemy zabrac strój jednego z elektryków a tu niespodzianka bo nazywa się on 

Call of Duty 1, Call of Duty 3, Call of Duty Black Ops, Call of Duty Ghosts

W pierwszym Call of Duty jako czerwonoarmista atakujemy pancerne fabryki III Rzeszy znajdujące się w Warszawie.

Natomiast Treyarch w Call of Duty 3 pozwolił nam się wcielić w polskiego czołgistę w pełnoprawnej kampanii. Podczas nie toczymy zażarte walki podczas bitwy pod Falaise.

Naprawde był to miły smaczek, jednak twórcy pokpili imiona bohaterów. Nasz bohater nazywa się bohater a najbardziej rozśmiesza mnie Armandek Pieniązek ( 18:40 )

 

Natomiast w Black Ops jak i w Duchach nawiązanie do Polski polega na umiejscowieniu pistoletu maszynowego PM 63

 

Karabinu szturmowego MSBS

SOCOM 3: U.S. Navy Seals, SOCOM 4 Polskie Siły Specjalne

W trzeciej części walczymy w Polsce z organizacją terrorystyczną o nazwie New Slavic Order . Likwidujemy ich we Wrocławiu i Gdańsku, uwalniamy panią Prezydent Ludmiłę Zarobską.

Natomiast w SOCOM-ie 4 Sony wpadło na pomysł aby każdy naród miał swojego członka w głównym zespole. I w polskim wydaniu trafiło się dwóch polaków jeden biały a drugi afroamerykanin. Cytując klasyka jego matka polska była.

P.S. Zrobiłoby w końcu SONY SOCOMA 5 bo to naprawdę fajna seria była.

Codename: Panzers – Faza pierwsza

Całkiem dobra strategia, która była bardzo popularna w naszym kraju i narobiła nie mały szum w polskich mediach a to za sprawą pseudo dziennikarzy, którzy zarzucili grze iż ukazuje Polaków jako agresora i gloryfikuje III Rzesze. Ale niestety żadna z tych osób nie pomyślała iż Węgrzy w swej produkcji ukazali prawdziwe ulotki i dokumenty, które publikował Joseph Goebbels aby uzasadnić agresję na nasz kraj. Tak samo było podczas misji w której szturmujemy Warszawę dziennikarze zarzucili iż w produkcji ukazano Polaków jako pijaków i tchórzy, niestety ktoś się chciał wybić na taniej sensacji i chyba mu się to udało. Niestety poruszenia w mediach były duże i Cenega z polskiego wydania usunęła kontrowersyjny materiał.

Jagged Alliance 2

Bobby Steroid Gontarski warszawski strażak. ( czy tylko mi przypomina mi Arnolda ? )

Cover Ops: Nuclear Dawn

Gra bardzo wzorowała się na filmie Liberator 2 tez mamy pociąg, terrorystów i musimy go odbić. Sama gra była taką podróbką Resident Evil. Czemu tutaj znalazła się ta gra a no temu iż pociag jechał przez Lublin, Poznań i Warszawę.

Velvet Assasins

W tej grze wcielamy się w agentkę Violette Summer (inspirowana prawdziwą postacią Violette Szabo, brytyjsko-francuskiej tajnej agentki – która niestety zginęła w ostatnich miesiącach wojny rozstrzelana przez III Rzeszę). W samej grze trafiamy do okupowanej Warszawy roku 1943, czyli pogromu getta i odbijanie naszych towarzyszy broni ze sławnego Pawiaka. Ukazanie likwidacji getta wyszło developerom idealnie, szkoda że sama gra okazała się przeciętniakiem a samo studio zbańczyło.

Wolfenstein New Order

Naprawdę miłym zaskoczeniem jest masa nawiązań do Polski. To że William BJ Blazkovitz w tej części z polskiego imigranta stał się Żydem polskiego pochodzenia ciut zabolało fanów serii, ale ile dobra się wylewało z ekranu. Szpital psychiatryczny w Polsce, dom dziadków Ani, dziadek Ani i jego poczucie humoru, sama Ania grana przez Alicję Bachledę Curuś to urzekało każdego polskiego gracza. Jednak nie wiem czy to wpadka panów z Machine Games, ale skoro III rzesza wygrała wojnę to jak Szczecin mógłby w granicach Polski ? ( Druga misja u dziadków Anii Punkt kontrolny 9:34  na filmiku )

Eternal Sonata

Wisienka na torcie jest dla mnie ten tytuł. W grze możemy wcielić się w samego Frederyka Chopina a raczej w jego sny bo sam Frederyk leży konając na łożu śmierci. A my w jego umyśle odbywamy przygodę. W grze pojawiają się wątki z biografii kompozytora i masa odniesień do polskiej kultury. Sama gra jest RPG z fajnym systemem walki ( atak orzeł biały), genialną muzyką Chopina w przecudownym wykonaniu Stanisława Bunina.

Bioshock Infinite

W jednej z lokacji związanych z Finkiem leci utwór jego ukochanego kompozytora a jest nim Frederyk Chopin.

Red Alert

Starsi fani serii pewnie pamiętają misję ZSRR w której dokonywaliśmy mordu na Białymstoku. Miły smaczek iż znalazło się w grze polskie miasto szkoda jednak że pokazano je jako wioskę.

Seria Total War

Do tej pory Polska ukazała się w trzech częściach gry Medival Total War I i II i w Empire Total War. W obu tych strategiach Polska była ukazana jako potężne państwo z którym należało się w tamtym okresie liczyć.

Seria Death to Spies

Rosyjski odpowiedni Hitmana dziejący się podczas II WŚ. Kilka misji dzieje się  w okupowanej Polsce.

Iron Front: Liberation 1944

Mod powstały do Army II który przekształcił się w samodzielna grę. Akcja dzieje się w 1944 roku podczas radzieckiego marszu na Berlin a terenem działań jest Polska.

Medal of Honor Warfight

Gra stworzona przez twórców Trespassera tak bo Danger Close Games kiedyś nazywało się DreamWorks Interactive, potem EA Los Angeles, Danger Close games aby teraz nazywac się DICE Los Angeles i odpowiadać za Star Wars Battlefront. Wracając do tematu jak w grze znalazł się polski GROM dowiecie się tutaj.

A tutaj sama misja z gry w której jest nasza jednostka

Wszystkie gry od Paradox Interactive

Szwedzi w masie swoich najbardziej znanych strategi umieszka Polskę jako potęzny kraj z którym nalezy sie liczyć w Europie. Ostatnio Polską moglismy grać w Hearts Of Iron IV.

Front Mission 4

Chciałbym wszystkim podziekowac za przypomnienie tego tytułu ( Astarell, Keczup, Redmitsu, Big Jack ). Wyleciało mi z głowy iz walczyliśmy tam w Polsce a nasz kraj był potęga militarną.

Deus Ex Rozłam Ludzkosci

Dzięki Muminek za wrzucenie materiałów niestety ja tak daleko nie doszedłem w grze bo mój Pc nie wydala.

Rampage 2 Universal Tour

wielkie podziekowania dla Jana84 za wrzucenie linku nigdy nie grałem w dwójkę więc temu nie wiedziałem iż można zniszczyć tam nasza piękna stolicę. ( 7:15 zaczyna sie apokalipsa Warszawy ) Swoją droga kiedy w Wa-wie wypiętrzyły sie góry ????

Cywilizacja V

W dodatku do owej gry dodano polska nację i postać króla kazimierza Wielkiego. Ponoc w Vi ma byc Anna Jagielonka nie pytajcie mnie czemu dodaja do gry niezbyt urodziwa królową która niczym się nie wsławiła dla kraju. Podziękowania dla małpy

Metal Gear Solid 3

Sławetna wzmianka o masakrze polskich oficerów w Katyniu. Dzieki Wiga_ PL

Na zakończenie prośba jeśli znajdziecie jeszcze jakieś nawiązania do Polski w grach w które nie grałem i ich nie znam podzielcie się w komentarzach.

 

 

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +56 -

Życie bez muzyki byłoby pomyłką.
Oceń profil
+ +485 -
Maciej2801
Ranking: 6 Poziom: 86
PD: 79070
REPUTACJA: 91610
Miesięcznik PSX Extreme