Z przymrużonymi oczami.

Gram i piszę.

ds ds 27.03.2015, 11:10
Teoria wszystkiego, czyli jak złamałem tajny kod i prześcignąłem matematycznego geniusza.
695V

Teoria wszystkiego, czyli jak złamałem tajny kod i prześcignąłem matematycznego geniusza.

Powoli platynuję FEZa i choć od 1410 powtarzam, że gardzę pucharkami jest to jedyna gra która mnie do tego czynu zachęca. Ponadto czuję niewytłumaczalną powinność względem twórcy by odkryć wszystko co umieścił w swoim małym-wielkim dziele.
W pewnym momencie w grze docieramy do obserwatorium wyposażonego w potężny teleskop. Obserwując tetrisowe konstelacje na nocnym niebie zauważyłem dwie migające gwiazdy, kwadratowe pulsary próbujące przekazać mi informację z odległej galaktyki. Jak informuje twórca solucji każdemu z punktów można przypisać cyfrę - 0 i 1, jeśli zapiszemy je zgodnie z kolejnością w jakiej mrugają otrzymamy kod w systemie dwójkowym. To nie wszystko - mając przed sobą ciąg zer i jedynek musimy przepisać go systemem szesnastkowym a to z kolei zapisujemy kodem ASCII, który do liczb przyporządkowuje litery. Uff, wreszcie mamy coś co wygląda znajomo - L, R, R, L...
 

Robi wrażenie, co?Super, szacunek, że ktoś to tak rozkminił, chapeau bas. W Fezie jest masa odjechanych zagadek - wymyślony na potrzeby gry zapis cyfr i wiadomości zakodowane specjalnym alfabetem, które nawet po rozszyfrowaniu dają nam enigmatyczne podpowiedzi, nie raz trzeba siedzieć z długopisem i kartką by dojść do rozwiązania a nawet skanować smartfonem spotykanie czasem kody QR - nic dziwnego więc, że ktoś wpadł na przełożenie migających kwadracików na system dwójkowy i tak dalej.

Jednak ja rozwiązałem to inaczej - siedziałem w nieco odmiennym stanie świadomości i naciskałem "lewo-prawo" wraz z migającymi punktami. Po chwili usłyszałem charakterystyczny dźwięk nagradzający mnie za odkrycie sekretnego przedmiotu. To wszystko, tak też można. Bez skomplikowanych kodów i znajomości matematyki, rozwiązanie było podane na tacy.

Phil Fish wiele razy odleciał robiąc tę genialną grę i odkrycie części sekretów jest praktycznie niemożliwe bez pomocy internetu. Jednak w tym przypadku odpłynął twórca tego rozwiązania próbując zbyt głęboko wniknąć w banalną wskazówkę.

Tagi: fez phil fish platyna sekrety

Oceń notkę
+ +12 -

Oceń profil
+ 0 -
ds
Ranking: 2960 Poziom: 31
PD: 4590
REPUTACJA: 1036