Wprost z katakumb

Kiedy dają ci papier w linie, pisz na skos

Loganek Loganek 23.05.2013, 20:34
Kurtyna w górę #3
402V

Kurtyna w górę #3

Sezon hollywoodzkich superprodukcji zaczyna nabierać rozpędu. Najpierw był Iron Man 3, potem Wielki Gatsby, teraz Szybcy i wściekli 6, za tydzień Star Trek: Into Darkness. Oj mamy co oglądać, tylko czasu brak.

Zaślepiona

 

 

Zaczynamy od filmu w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz (Hanoi-Warszawa). Główna bohaterka Frankie jest projektantką dronów, które z powodzeniem wykorzystuje wojsko. Wszystko w jej życiu jest podporządkowane pracy, więc tak naprawdę jest bardzo samotna. Do czasu, gdy poznaje znacznie młodszego od siebie mężczyznę. W debiutanckim dramacie naszej rodaczki dominują słowa takie jak miłość, terroryzm, osaczenie, erotyka. W roli głównej Helen McCrory (Królowa, Władcy świata). Widać sam terroryzm nie jest już wystarczająco nośnym tematem i należy wzbogacać go łamaniem tabu. Tak czy inaczej, życzę Pani Katarzynie powodzenia i kolejnych filmów.

 

---

 

We mgle

 

 

Jeśli cierpicie na brak kina wojennego, Siergiej Łożnica przybywa na ratunek. W swym dziele zabierze Was do Związku Radzieckiego w 1942 roku. Zobaczycie jak dzielni partyzancki starają się uprzykrzyć życie niemieckim okupantom. Tło stanowi niesłuszne oskarżenie pracownika kolei i nieustanne wpadanie w zasadzki. Zapewne czeka nas przejmująca gra aktorska i niełatwe wybory, bo w końcu to nie kino amerykańskie, gdzie najczęściej białe jest białe, a czarne...sami wiecie.

 

---

 

U niej w domu

 

 

Francois Ozon (Basen, 8 kobiet) w swym najnowszym dziele opowiada o niespełnionym pisarzu i nauczycielu w jednym. Jego życie nabierze kolorów, gdy zacznie uczyć 16-letniego chłopaka, który wniknie do domu szkolnego przyjaciela i będzie prowadził obserwację domowników. Prowadzona między nimi gra z przyjaźni zmieni się...raczej w coś nie miłego, skoro film określany jest mianem thrillera.

 

---

 

Tajemnica zielonego królestwa

 

 

Kolejny przykład tego jak w naszym kraju można magicznie przetłumaczyć tytuł filmu. W oryginale brzmiał, krótko i zwięźle - Epic, a u nas Tajemnica zielonego królestwa. Obok Szklanej pułapki (Die Hard) i Nieśmiertelnego (Highlander), jest to jeden z moich ulubionych przykładów magii tłumaczeń. A warstwie fabularnej - autorzy Epoki lodowcowej i Rio, zabierają nas do tytułowego królestwa ukrytego głęboko w lesie. Główna bohaterka, niczym Alicja w Krainie Czarów zostanie pomniejszona i przeniesiona w sam środek walki ze złem. Co z tego wyjdzie? tradycyjna animacja dla dużych i małych, których wciąż możemy jeszcze kilka obejrzeć.

 

---

 

Szybcy i wściekli 6

 

 

Rozgrzewajcie silniki i zapinajcie pasy, bo nadchodzi kolejna odsłona ulicznej masakry w samochodach. Osobiście ostatnie części odbiły się dla mnie od dna jakim była druga i trzecia część, ale nie wykluczone, że jeszcze tam zajrzymy. Wszystko dlatego, że zapowiedziano już kolejną część. Nie mam nic przeciwko, bo idąc na ten film, oczekuję pięknych aut i niesamowitych popisów kaskaderskich, które z chęcią chciałbym sam wykonywać. Obsada i fabuła jest tutaj drugorzędna. W sumie to w 15 części, Dom i Brian mogliby zostać zdigitalizowani i wprowadzeni do komputerów w swoich samochodach. Taki film chciałbym zobaczyć. Mało ludzi, dużo poślizgów i pogiętej blachy. Zapomniałbym, tym razem Dom z ekipą lądują w Londynie, by powstrzymać "tego złego" i powrócić do USA.

 

---

 

Po drugiej stronie snu

 

 

Miłe sny są tak przyjemne, że czasem można by się nigdy nie budzić. A co dopiero jeśli po przebudzeniu znajdziecie się w lesie obok ciała młodej kobiety...zimnego ciała. Tajemnicze morderstwo rozkręci spiralę podejrzliwości wśród mieszkańców małego miasteczka. Wedle opisu, "film przywodzi na myśl Miasteczko Twin Peaks", ale to, może ocenimy już sami.

 

---

 

Drugie oblicze

 

 

Dramatyczne starcie dwóch hollywoodzkich ciach - czy jak to się teraz mówi. Ryan Gosling i Bradley Cooper wcielają się w dwóch ojców, którzy muszą sobie radzić ze światem najlepiej jak potrafią. Pierwszy jest mistrzem jazdy na motocyklu, który skorzysta ze swych umiejętności, by zdobyć pieniądze dla potomka, a drugi policjantem w skorumpowanym towarzystwie. Mocne kino i dobre aktorstwo, czyli to czego często mi brakuje.

 

---

 

Siedem filmów na siedem dni. Mamy z czego wybierać. Nie zapomnijcie o swoich wrażeniach po seansie w komentarzach poniżej. Do przeczytania!

 

 

 

 

Tagi: film Kino kurtyna nowości ppe premiery

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ +6 -
Loganek
Ranking: 1877 Poziom: 39
PD: 8311
REPUTACJA: 1174