SKLEP

Babskie gadanie

Okiem kobiety
Monika Pawlikowska Monika Pawlikowska 22.11.2012, 22:07
Między nami invertami.
1489V

Między nami invertami.

Skąd się bierze potrzeba grania na odwróconej osi rozglądania w grach? Przyznam szczerze-nie mam pojęcia! Człowiek chyba się z tym po prostu rodzi, zupełnie jak leworęczni. Tak ma być i już! A może dlatego, że gry coraz bardziej przypominają symulatory. Sama należę do sekcji odwróconych i nie narzekam... przeważnie;). Znajomych ciągle pytają: jak ty możesz grać na invercie?! Przecież to nienormalne! Zaraz, zaraz...Czy aby na pewno to ze mną jest coś nie tak?

Skąd się bierze potrzeba grania na odwróconej osi rozglądania w grach? Przyznam szczerze-nie mam pojęcia! Człowiek chyba się z tym po prostu rodzi, zupełnie jak leworęczni. Tak ma być i już! A może dlatego, że gry coraz bardziej przypominają symulatory. Sama należę do sekcji odwróconych i nie narzekam... przeważnie;). Znajomych ciągle pytają: jak ty możesz grać na invercie?! Przecież to nienormalne! Zaraz, zaraz...Czy aby na pewno to ze mną jest coś nie tak?xxxxx

  Po pierwsze stanę w obronie graczy z syndromem invert.  Okej... trochę w przekombinowany sposób, ale postaram się wytłumaczyć, dlaczego to nie my jesteśmy "odwróceni", tylko większość graczy! To nie nasze ustawienia są nielogiczne, tylko te domyślne. Dlaczego? Otóż wydaje mi się, że skoro ruchami naszej postaci sterujemy za pomocą pada, to wszystkie przyciski odpowiadają konkretnym gestom. I tak lewy analog odpowiada za ruchy całego ciała. Prawy analog to głowa naszej postaci. Analogicznie boki góra dół... i tu zaczyna się zagwozdka. Skoro ruch gałką (w moim mniemaniu głową) na boki, skutkuje rozglądaniem się w prawo i adekwatnie w lewo, to wychylenie analoga do przodu powinno być odpowiednikiem pochylania głowy postaci-czyli patrzenia w dół! I odwrotnie, chcąc spojrzeć w górę, wychylamy drążek do tyłu podziwiając rozgwieżdżone niebo, czy tam inne cuda śmigające w powietrzu. Ot i cała filozofia na ten temat. Logiczne? Właśnie! No więc dlaczego nazywa się to invert?! Na szczęście takie sytuacje jak brak możliwości odwrócenia osi Y nie zdarzają się już prawie wcale, więc pomimo mojej... ekhem "ułomności" przeważnie czuję się "stright" - tak jak inni gracze.

 Ale jeśli jej brak... Z frustracji nie raz można padem cisnąć o ścianę! Ile nerwów i zdrowia nam "odwróconym" zżerają gry ciężko opisać. Niby każda gra posiada ustawienia odwrócenia rozglądania, albo czasem nawet zmiany przypisania analogów już na początku gry, raz zapisane oczywiście obowiązują podczas całej rozgrywki, ale czy aby na pewno? A co z celowaniem przez przyrządy? Czasem zapominają o tym (i to jakby się zdawało "ogarnięci") nawet twórcy. Przykładowo nie mogłam zagrać sobie w Beyond Good and Evil, ponieważ w tym tytule nie istnieje coś takiego jak odwrócenie osi Y przy celowaniu przez obiekt i gdy musiałam użyć aparatu, żeby zgodnie z fabułą zrobić zdjęcie, kamera wirowała mi niczym wiatraczek od wentylacji. To samo przy trzecim Max Payne i misji ze snajperką! Ile ja się nakrzyczałam na mojego Maksia... Niby taki figi fago, a z uporem osła (mimo ustawionego invert w menu) jak upośledzony patrzył nie w tym kierunku co trzeba! Złożyłam się do strzału... przymierzyłam i... strzelam w lampę, podłogę, sufit, nawet autograf na ścianie złożyłam, a nawet jedna kula nie trafiła we wrogów! A przeciwnicy nic sobie nie robiąc z moich trudów, biegną radośnie dalej z szyderczym uśmiechem na twarzy!!! Spędziłam nad tą misją godzinę! Bitą godzinę i wreszcie w wielkich bólach udało się! Dalsza część gry w porównaniu z tymi katuszami to już był pikuś.

Odwrócenie sterowanie to jednak tylko jedna historia. Jeśli ktoś z Was jest leworęczny, wie jakie trudności sprawia rozglądanie/celowanie/ruch nie tymi gałkami co trzeba... Choć wielu mańkutów, że tak brzydko nazwę, gra na standardowych ustawieniach to dla niektórych jest to nie do ominięcia. Czy z tego powodu mają rezygnować z ulubionej rozrywki? Jak PC-ty obfitują dodatkami typu specjalna myszka dla leworęcznych, i możliwością niemal nieograniczonego zaprogramowania "pod siebie" przycisków, tak konsole pod tym względem kuleją. Jest oczywiście w niektórych grach możliwość zmiany domyślnych ustawień z poziomu menu gry, tak niestety niejako sami producenci gier ograniczają dostęp do tych ustawień. A pady dla leworęcznych? A kto to słyszał!? To dopiero byłoby wyuzdanie!

Zwykle gdy marudzę na invert, od znajomych słyszę radę "Naucz się grać jak normalni ludzie". No cóż... będę nadal w gronie graczy uchodzić za "nienormalną", bo próbowałam, ale za żadne skarby mi to nie wychodzi! A Wy macie jakieś "uchylenia od normy" podczas grania? Pocieszcie mnie, że nie jestem jedynym takim przypadkiem:).

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ +48 -
Monika Pawlikowska
Ranking: 1342 Poziom: 38
PD: 7587
REPUTACJA: 1397
Miesięcznik PSX Extreme