Blog użytkownika Jana84

jana84

Jana84 Jana84 14.07.2015, 15:43
Contra - krótki blog o zasłużonej serii
1861V

Contra - krótki blog o zasłużonej serii

Contra to już legendarna seria i wszyscy gracze powinni znać tą serię, szczególnie część pierwszą, która była u nas bardzo popularna. Na przestrzeni lat ukazało się czternaście części, jedne były lepsze inne gorsze, ale łączy je jedno, wszystkie słyną z hardcorowego poziomu trudności i jeśli brak ci cierpliwości i samozaparcia to lepiej daj sobie z nią spokój bo szkoda twoich nerwów 

Contra 

rok wydania: 1987

platformy: Arcade, Nes, Msx 2, Dos, C64, CPC, ZX

Pierwsza część Contry to już gra legenda, która i w naszym kraju zaistniała dzięki kultowej dyskietce 168 in 1 na Pegasusa. Ta gra to istne dzieło sztuki i hektolitry miodu, pamiętam że jak pierwszy raz ją zobaczyłem to prawie oszalałem,dwóch byków ala Rambo i Comando napiera przez dżungle i sieje rozpierduchę, to było szaleństwo na miarę Turtlesów. Contra w europie ukazała się pod tytułem Probotector i ktoś wpadł na pomysł żeby naszych komandosów zastąpić robotami, co zresztą było kontynuowane przez kilka kolejnych części, na szczęście Pegasus rządził się swoimi prawami i w naszym kraju mogliśmy się cieszyć oryginalna wersją.

 

Super Contra 

rok wydania: 1988

platformy: Arcade, Nes, Dos, Amiga

Super C to bezpośredni sequel wydanej rok wcześniej Contry i tak samo jak poprzednio tytuł najpierw ukazał się na automaty, a dopiero później na domowe sprzęty. Jest to typowa kontynuacja nie odbiegająca założeniami od pierwowzoru i jest równie udana jak część pierwsza, choć nie zdobyła aż takiego uznania. Na pochwałę zasługują świetni bossowie, którzy są teraz bardziej rozbudowani. Wersja na Nesa pomimo gorszego wykonania może pochwalić się dodatkowymi levelami.

 

Operation C 

rok wydania: 1991

platformy: Game Boy

Operation C to ekskluzywna część Contry, która ukazała się wyłącznie na Graj Chłopcu. Gra była zlepkiem dwóch pierwszych części, zarówno pod względem leveli jak i motywów muzycznych, ale z racji mocy konsolki wystąpiły pewne kompromisy, mimo to jak na grę na Game Boya grafika stała na przyzwoitym poziomie.

 

Contra 3: The Alien Wars 

rok wydania: 1992

platformy: Snes, Game Boy, Game Boy Advance

Contra 3: The Alien Wars to pierwsza 16-bitowa odsłona cyklu, która kontynuuje historie z dwóch poprzednich części. Oprócz oczywistego wizualnego postępu w tej części znalazły się takie nowości, jak posiadanie dwóch broni na raz, level widziany z góry, skakanie po lecących rakietach czy tez sekcje z motorem. W tej części powracają też starzy bossowie, ale nie brakuje też nowych, a ci trzeba przyznać że są nieźle wykręceni. Wersja na GBA wyszła w 2002 roku z dopiskiem Ex i była bardziej zbalansowana oraz dodatkowo zawierała część leveli z Contra: Hard Corps wydanej na Smd.

 

Contra Force 

rok wydania: 1992

platformy: Nes

Na zasłużonego Nesa pojawiła się jeszcze jedna część serii, a mianowicie Contra Force. Niestety Konami odwaliło kiche i chyba samo się nie przyznaje do tego tytułu. Gra całkowicie różni się od tego co mogliśmy widzieć do tej pory i dostaliśmy słabą powolną strzelankę, akcję obserwowaliśmy zarówno z boku jak i z lotu ptaka niestety oba elementy zostały schrzanione i jest to jedna z gorszych części serii. 

 

Contra: Hard Corps 

rok wydania: 1994

platformy: Sega Mega Drive

Contra: Hard Corps to ekskluzywna część serii, która ukazała się na 16-bitową konsolę segi. Gra jest bezpośrednią kontynuacją wydanej dwa lata wcześniej Contry na Snesa. W grze mamy cztery postacie do wyboru, które różnią się od siebie parametrami, dodatkowo w tej części dochodzą takie ruchy jak dash czy wślizg co troche podkręca tempo, na pochwałę zasługuje też nieliniowa rozgrywka i w sumie mamy cztery alternatywne drogi co było nowością w serii. Tak samo jak w przypadku poprzednich części w europie gra ukazała się pod tytułem Probotector, a naszych bohaterów zastąpiono robotami.

 

Contra: Legacy of War

rok wydania: 1996

platformy: Playstation, Sega Saturn

Szaleństwo na 3D nie ominęło Konami i postanowili przenieść swoją flagową serię w trzeci wymiar co przyniosło marny skutek bo wykonanie nie należało do najlepszych, a niektórzy okrzyknęli tą część crapem i profanacją serii.

 

C: The Contra Adventures 

rok wydania: 1998

platformy: Playstation

Wydana wyłącznie na Playstation C: The Contra Adventures rozgrywką wraca do korzeni i tak jak dawniej dostaliśmy grę z gatunku run and gun. Co prawda gra dalej była trójwymiarowa , ale akcja ukazana była w klasycznej perspektywie z boku jak w poprzednich częściach. Niestety kwestia wykonania znowu pozostawiała wiele do życzenia i gra nie odniosła sukcesu.

 

Contra: Shattered Soldier 

rok wydania: 2002

platformy: Playstation 2

Po dwóch średnio udanych częściach Contra powróciła w chwale na Playstation 2. Co rzuca się w oczy to naprawdę spory progres graficzny i realistyczna grafika co wyróżniało tą część na tle innych. Sama rozgrywka nawiązuje do pierwszych części, gdzie przemy do przodu rozwalając wszystkich, a na końcu każdego z pięciu leveli czeka na nas boss, a trzeba przyznać że w tej części są oni jeszcze bardziej pokręceni i tylko japońce mogli ich wymyślić.

 

Neo Contra 

rok wydania: 2004

platformy: Playstation 2

Po dwóch latach od ostatniej części Konami znowu postanowiło poeksperymentować i tym razem otrzymaliśmy strzelankę ukazaną w rzucie izometrycznym. Twórcy przygotowali dla nas siedem leveli w tym powrót znanych motorków. Mimo przyzwoitego wykonania ta część nie zdobyła dużego uznania, ale nie było też tragedii, warto tez dodać że Neo Contra jest jedyną częścią, która nie posiada skoku.

 

Contra 4

rok wydania: 2007

platformy: Nintendo DS

Contra 4 wydana na przenośną konsolkę Nintendo to prawdziwy powrót klasycznej formuły i oldschool pełną gębą czyli to na co czekali fani, Powracają klasyczne levele widocznie nawiązujące do swoich oryginalnych odpowiedników, a granie na dwóch ekranach sprawdza się doskonale. Bardzo dobra część, która pokazała że najlepiej sprawdza się sprawdzona formuła.

 

Contra: ReBirth 

rok wydania: 2009

platformy: Nintendo Wii

Contra: ReBirth ukazała się w cyfrowym sklepie WiiWare i wykonaniem nawiązuje do Contry 3 na Snesa. W tej części wcielamy się w postacie z różnych części, a większość bossów wyraźnie nawiązuje do swoich klasycznych odpowiedników  dodatkowo ścieżka dźwiękowa  to remixy muzyczek z pierwszej częśc, co jest wyraźnym ukłonem w stronę fanów.

 

Hard Corps: Uprising 

rok wydania: 2011

platformy: Playstation 3, X-Box 360

Hard Corps: Uprising to kolejna wydana tylko cyfrowo część cyklu tym razem na Playstation 2 i X360. W tej części postawiono na klimat anime co nie wszystkim mogło pod pasować, ale wygląda to bardzo ładnie. Oprócz standardowego trybu Arcade, w grze czeka na nas 8 leveli, otrzymaliśmy trym Rising gdzie za zdobyte punkty ulepszamy swoją postać i powiem szczerze, że ten tryb to strzał w dziesiątkę bo naprawdę jest co ulepszać, sam mam nabitej już ponad 15 godzin, a w sklepie jest jeszcze masę rzeczy do kupienia. Bardzo dobra część serii, którą wszystkim polecam.

 

Contra Evolution 

rok wydania: 2012

platformy: Arcade, Android

Contra Evolution to remake pierwszej Contry wydana na automaty na terenie Chin, a później przeniesiona na platformy z systemem Android, Gra wiernie odwzorowywała oryginał, ale pojawiło się też kilka nowości, w tym kilka nowych leveli.

 

Na koniec pozwolę wrzucić swoje top, choć przyznaje że w niektóre części nie było mi dane zagrać:

1. Contra

2.Super C

3. Contra: Shattered Soldier

4. Hard Corps: Uprising

5. Contra: Hard Corps

 

Tagi: contra Jana84 Konami retro

Oceń notkę
+ +51 -

Idę coś zjeść ZW
Oceń profil
+ +133 -
Jana84
Ranking: 33 Poziom: 81
PD: 65883
REPUTACJA: 27420