Dark-O-visioN

Profesjonalnie amatorskie teksty

Darek Darek 04.12.2019, 13:01
12 films of christmas - Bad Santa
165V

12 films of christmas - Bad Santa

On the second day of Christmas my true love sent to me two turtle doves and a partridge in a pear tree. 

Kto by się spodziewał, że pomysł tak absurdalny, jak przebierający się za Mikołaja złodziejo-menel może mieć w sobie tyle uroku i świątecznego czaru. Podejrzewam, że nikt, biorąc pod uwagę, że główny bohater filmu, wspomniany przed chwilą Mikołaj imieniem Willie, potrafi zachlać ryja tak mocno, że budzi się później z obsikanymi gaciami... I nie robi to na nim żadnego wrażenia. Wow. Do kompletu nic nie kręci go bardziej, niż wielkie, ciasne tyłki grubych kobiet. Żal mi rodziców, którzy przypadkiem zabrali na Złego Mikołaja swoje kilkuletnie dzieci.

Willie jest specem od otwierania sejfów, więc co roku w okolicach świąt zatrudniają się razem ze swoim kompanem, Marcusem, do pracy w centrach handlowych jako Mikołaj i jego mały pomocnik. Kiedy portfele zagotowanych świąteczną gorączką klientów zostaną już opóźnione, a znajdujący się w budynku sejf wypełni się po brzegi z powodu świątecznej przerwy, chłopaki ruszają na robotę. Trzeba przyznać, że plan nie najgorszy. Oczywiście wszystko sypie się przez autodestrukcyjny alkoholizm Willie'ego i fakt, że pod całym tym dążeniem do zachlania się na śmierć kryje się jednak trochę serca. A dowiadujemy się o tym dzięki pewnemu chłopcu. 

Thurman Merman jest chłopcem o twarzy amorka, mózgiem zupełnie pozbawionym ironii, czy sarkazmu i sercem wielkości piłki do futbolu. Uwielbiam go. Jest tak okropnie nieporadny, a przy tym kochany, że zabiłbym własnymi rękami wszystkich tych dokuczających mu patałachów. Kiedy oglądałem Złego Mikołaja w kinie (z klasą, początek szkoły średniej - pamiętam jakby to było wczoraj i nawet wciąż mam bilet) byłem głupim dziewiętnastolatkiem i nie mogłem uwierzyć, że reżyser, raczej mało znany pan Terry Zwigoff, znalazł tak doskonale grającego dzieciaka. Myślałem, że z tym chłopcem po prostu jest coś nie tak, a oni zwyczajnie, cynicznie go wykorzystali. Nastolatki to jednak głupie stworzenia. Tym bardziej się ucieszyłem, kiedy w 2016, całych trzynaście lat później, do kin weszła kontynuacja i ten sam chłopak, Brett Kelly, tym razem już dorosły, wciąż grał Thurmana Mermana (lubię mówić to nazwisko na głos).

Lubię wyszukiwać informacje o tym jak dany film mógłby wyglądać, gdyby twórcy zrealizowali swoje pierwotne wizje. Czasami efekt byłby najpewniej komiczny, a czasami po prostu nietrafiony (wiesz, że Wachowscy zaproponowali rolę Neo Willowi Smithowi?). Podobnie jak w przypadku Szklanej Pułapki, to reżyserowi powinniśmy być najbardziej wdzięczni za ostateczny kształt filmu. Produkujący obraz bracia Coen nie chcieli żeby Tony Cox grał Marcusa - pomocnika Mikołaja. Przeszkadzał im fakt, że Cox jest czarny, a co to za elf, co nie jest biały i rumiany?! Zupełnie nie dostrzegali przy tym jakie to zabawne, a przecież chcieli zrobić komedię. Drugą osobą, która nie specjalnie im pasowała był mój ulubieniec, wspomniany już Thurman Merman. Duże głowy chciały do tej roli kogoś bardziej typowo hollywoodzkiego - wiesz, ciemne włosy, ogromne oczy, smukły, wyszczekany. Zwigoff powiedział, że jak nie odpieprzą się od jego decyzji, to wyjdzie z planu i nie wróci. To jest, kurde, wizja artystyczna. I całe szczęście, że Terry jest najwyraźniej cholernie uparty, bo bez tej dwójki wątpię aby Zły Mikołaj miał szansę obrosnąć takim kultem, na jaki sobie zdecydowanie zasłużył.

Nie każdy świąteczny film musi opowiadać o tym jak Mikołaj dostarcza ludziom prezenty (dojdziemy i do takich). Bo przecież magia świąt to nie tylko prezenty pod choinką, ale też bliskość z innymi ludźmi, na których nam zależy. Pokazywała to Szklana Pułapka i pokazuje też Zły Mikołaj. Można nakręcić przaśną komedię o najgorszym Świętym Mikołaju w historii i jednocześnie zrobić z niej ciepłą opowieść w sam raz na święta. Trzeba tylko pamiętać czym te święta w gruncie rzeczy są. No i zaznaczyć w widoczny sposób kategorię wiekową na plakacie!

Łapiemy się za dwa dni!

Tagi:

Oceń notkę
+ +6 -

Life's too short... Let's eat!
Oceń profil
+ +92 -
Darek
Ranking: 63 Poziom: 72
PD: 47304
REPUTACJA: 19388