Jaki TV do konsoli?

BLOG
3257V
kapsell | 01.08.2013, 12:34
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Poniżej kilka moich osobistych uwag na temat wyboru TV. Wielokrotnie zachodziłem w głowie, jaki wybrać i może kilka moich przemyśleń oraz doświadczeń się komuś przyda. Nie sile się na pisanie poradnika, bo takich pisanych w sposób profesjonalny znajdziecie w Sieci sporo. Zapraszam do polemiki i wymiany swoich doświadczeń.

Na rynku, jak zapewne wiecie mamy do czynienia z dwiema wiodącymi technologiami: plazmową i LCD. Wszędobylski LED, jest rodzajem LCD (czyli Liquid Crystal Display), gdzie rodzaj podświetlenia z lamp jarzeniowych zastąpiono diodami. Szczególnie warte uwagi są topowe modele z lokalnym wygaszaniem LED (Local Dimming), jednakże niestety przeszkodą może być tutaj wysoka cena. Obie technologie, zarówno LCD jak i plazma maja swoje silne i słabe strony, wszystko zależy od tego, jakie mamy upodobania i do czego ma być wykorzystywany nasz TV. Cieszyć się grami można z powodzeniem na obu technologiach. Istotnym parametrem dla graczy będzie Input Lag. W plazmach nie ma z tym problemu, natomiast w LCD za wartość graniczną zazwyczaj przyjmuje się 50ms. Szczególnie osoby grające w sieci powinny szukać TV poniżej tej wartości.

 

Poniżej kilka pytań, które mogą być pomocne w doborze odpowiedniego TV.

 

Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być telewizor? Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora?

Odpowiedz na to pytanie pozwoli nam wstępnie ustalić, jaką wielkość TV powinniśmy wybrać. Wg mnie tabele podawane przez producentów są nie zawsze miarodajne i należy do nich podchodzić z dystansem (hehe). Przykładowo, ja grając w grę o wysokich walorach graficznych siedzę w odległości ok. 2m od TV 55” (ostatnio np. tak miałem z The Last of Us), i jest bardzo dobrze.

Uwaga: osoby przesiadające się po raz pierwszy z CRT popełniają często błąd kupując przezornie za małe ekrany. Dopiero jak TV stoi w domu okazuje się ze np. 32” to zdecydowanie za mało jak na sygnał HD. Uważam, że do sygnału HD powinno się kupować odbiorniki od 42” wzwyż. Wtedy można się w pełni cieszyć wysoka jakością obrazu.
 

Czy siedzimy na wprost czy również bokiem do ekranu?

Problem nie dotyczy TV plazmowych, tu z każdego miejsca mamy takie samo nasycenie barw i ostrość obrazu. Generalnie producenci podają, 178 st. co, jeśli jest prawdą oczywiście nas satysfakcjonuje. Jednakże najlepiej sprawdzić to przez zakupem samemu.

 

Jak słońce świeci w pokoju?

Musimy wiedzieć przed zakupem gdzie ma stać TV. Czy będzie na niego padało bezpośrednio światło.

Generalnie do pomieszczeń bardzo słonecznych (bez możliwości ich zaciemnienia, bo przecież zawsze można zamontować dobre rolety okienne) nie poleca się TV plazmowych, po prostu obraz jest mniej wyraźny, nawet na najjaskrawszych ustawieniach, wynika to ze specyfiki technologii plazmowej. Również matryce błyszczące w LCD kiepsko się w takich warunkach sprawdzają.

 

Co chcemy, aby telewizor posiadał?

Czy ma mieć np.: smart TV (do oglądania seriali, czy TVN player, ipla), wifi lub LAN, otwarta przeglądarka, czy ma mieć znośny odtwarzacz plików video z USB itd. W końcu czy chcemy 3d? Jeśli tak to czy pasywne czy aktywne? Czasem nie mamy wyboru, bo najwyższe modele po prostu maja te funkcję.

Obecne TV tworzone są jako domowe centra rozrywki (tak, skąd my to znamy;), mające nam zastąpić wiele funkcji z których korzystaliśmy do tej pory w innych urządzeniach. Należy sobie jednakże zadać pytanie: czy naprawdę potrzebuje danej funkcji właśnie w TV? Czy jest mi ona niezbędna, czy ma sobie po prostu być bo chce mieć „wypasionywszystkomajacyTV” którym mogę się pochwalić gościom. Z własnego doświadczenia powiem, że z większości funkcji społecznościowych i multimedialnych nie korzystam, bo jest to mniej komfortowe i działa po prostu gorzej niż na np. laptopie. I druga ważniejsza sprawa: każdy dodatkowy bajer to dodatkowy koszt, podnoszący cenę TV. Miejmy tego świadomość. Inna sprawa ze często model, który nam się podoba ma mnóstwo funkcji nam nie potrzebnych i jesteśmy zmuszeni go brać z „dobrodziejstwem inwentarza”.

 

Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora?

Traktujemy, że będzie to na pewno konsola zdolna odtwarzać sygnał w maksymalnej jakości 1080p (czyli popularnie i marketingowo Full HD). Czy będzie kablówka słabej jakości? Ma to znaczenie o, tyle że jedne TV lepiej sobie radzą z gorszym sygnałem (generalnie plazmy). Większość TV radzi sobie świetnie, gdy podłączymy jako źródło sygnał o bdb jakości, natomiast tylko te lepsze radzą sobie dobrze z obróbka sygnału o jakości słabej. Na marginesie trudno znaleźć dziś w sklepach TV, który by miał rozdzielczość maksymalną 720x1280 i kupowanie TV o takich parametrach nie ma dzisiaj już sensu.

 

Jakie inne urządzenia chcemy podłączyć?

To ważne. Urządzenia, jakie mamy w domu i jakie w przyszłości planujemy podłączyć do naszego TV. Czyli np. dekoder telewizji cyfrowej, amplituner, komputer, odtwarzacz multimedialny, odtwarzacz BR/DVD. Jeśli mamy ampa to kilka urządzeń do niego bezpośrednio podłączamy. Na pewno TV musi mieć minimum 4 wejścia HDMI – nie mniej.

 

Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą?

Tu każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Jedni nie znoszą jak odbija im się w ekranie jak w lustrze cały pokój (szczególnie, gdy jest dużo światła) inni tego nie dostrzegają i nie psuje im to zabawy. Z ekranami matowymi nie ma tego problemu. Częściej spotykane są jednak błyszczące, gdyż na takich TV łatwiej uzyskać większy kontrast i intensywniejsze kolory. W sklepie wygląda to atrakcyjniej. Jednak sklep to nie dom. Ale o tym później. Dostępne są również ekrany półmatowe.

 

Preferencje co do marki?

Wielu spośród Was to zawęzi pole poszukiwań już na samym początku. Nie będę podawał swoich typów, (choć oczywiście takie mam), bo nie chce rozpętać tu wojny;) Ogólnie rzecz ujmując dla przeciętnego konsumenta - liderzy rynku dysponują podobna technologią (jest kilka fabryk matryc na świecie, które to montuje się w modelach wszystkich marek), podzespoły często idą również z jednej fabryki do różnych producentów. Dlatego zalecałbym otwarty umysł.

 

Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup?

Dla większości z nas to z pewnością najważniejsze pytanie. Jeśli mamy realne oczekiwania to do każdej kwoty jesteśmy w stanie kupić dobry TV, ograniczeniem jest oczywiście rozmiar ekranu.

 

Jakie źródło dźwięku?

Płaskie jak telefon TV nie sprzyjają montowaniu normalnych głośników. A wiec nie wierzcie w żaden dźwięk przestrzenny i inne „cuda sourand systemy”. Jest po prostu słabo. Do niedawna przynajmniej dwie firmy montowały w „grubszych” TV dobre głośniki Onkyo, dziś w większości to papierowe pierdziki. Warto się wobec tego zastanowić nad kinem domowym. Jeśli gracie w nocy albo wasze sesje przeszkadzają domownikom warto szukać modeli z wyjściem na słuchawki. Przydaje się, uwierzcie mi.

 

Ostatnia i najważniejsza uwaga: kup taki TV, jaki TOBIE najbardziej odpowiada. Nierzadko będzie tak, że obraz będzie ci się bardziej podobał na TV, który w porównaniu z innym modelem jest słabszy pod względem parametrów. I bardzo dobrze, tylko twoje oczy Cie nie okłamią!

 

Zdecydowanie nie kupuj sprzętu bez jego uprzedniego sprawdzenia, – „bo miał tyle dobrych opinii w Necie”, albo kumpel czy na forum polecili. Dobrze jest się wybrać do dużego sklepu i samemu pobawić się ustawieniami TV, który sobie upatrzyłeś Poprosić o podłączenie do różnych źródeł sygnału, czy nawet przynieść własną konsole, odpal ulubiony tytuł i samemu sprawdzić jak jest. Dziś w dobrych sklepach nie ma z tym problemu (ja pewnego razu, w tym celu u Idiotów siedziałem z kumplem 3h, a i tak nic nie kupiliśmy). Tylko uwaga: obraz na TV w sklepie wygląda zupełnie inaczej niż ten, który będziesz miał u siebie w domu. Odbiorniki są nastawione na tryby Sklep, o maksymalnym kontraście i jasności, w domu oczy nie wytrzymają długo w takich warunkach, poza tym jest to nienaturalne odwzorowanie kolorów. W sklepie za względu na niższa jasność „gorzej” wyglądają tez ekrany plazmowe, po prostu nie służy im jasne światło halogenowe, (którego przecież w domu nie ma). Bądzcie ostrożni, jeśli sprzedawca od razu chce mam sprzedać konkretny model czy namawia natarczywie tylko na jedną firmę. Może mieć dobre intencje albo, co spotykane nierzadko ma prowizje od ilości sprzedanego modelu/firmy.

 

Idealnie jest zamówić ogląd TV w domu. Są firmy, które świadczą takie usługi, przywożąc np. trzy wybrane modele TV i sam wybierasz najbardziej Tobie pasujący, płacąc tylko za niego.

Oceń bloga:
2

Komentarze (27)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper