Gry i Inspiracje

NeoKoriban NeoKoriban 23.08.2017, 00:59
Marzenie o dosięgnięciu gwiazd i eksploracji kosmosu
297V

Marzenie o dosięgnięciu gwiazd i eksploracji kosmosu

Marzeniem człowieka jest odkrywać to co niezbadane, tajemnicze i fascynujące. Czasami odbywa się to nie patrząc na koszty, albowiem marzenia są bezcenne. Na początku ciekawość świata i chęć odkrywania odbywała się poprzez odkrywanie nowych obszarów na Ziemi, lecz już w tamtych czasach człowiek śmiało wpatrywał się w niebo i marzył, by kiedyś zobaczyć jakie tajemnice kryją gwiazdy i zadawał sobie wiele pytań, na które na przestrzeni dziejów starał się znajdować odpowiedzi.

Nic więc dziwnego, że powstawało wiele utworów literackich, kinematograficznych i gier komputerowych, które w pewien sposób odzwierciedlały marzenia autorów, zafascynowanie tematyką kosmosu, odległych światów, obcych cywilizacji. Przedstawianie w nich były ich nadzieje, obawy, pragnienia i przede wszystkich przeświadczenie, że człowiek jest w bliżej nieokreślonej przyszłości tego dokonać. Co ciekawe każdy autor przedstawia wszechświat i jego wizję według własnych przekonań i doświadczeń życiowych, przez co tak naprawdę ubogaca dostępne już jego wyobrażenie. Jeden przedstawia eksplorację wszechświata, jako nadzieję na zjednoczenie ludzkości i możliwość zapanowania pokoju, inny zaś jako możliwości uwikłania się w konflikty z bardziej zaawansowanymi obcymi, którzy jedyne czego będą chcieli dokonać to anihilacji naszego gatunku.

Z wizji przedstawionych w różnego rodzaju utworach i produkcjach można również zauważyć pewne koncepcje, które stanowią inspirację dla naukowców opracowujących coraz nowsze technologie, które pozwolą przezwyciężyć bariery dzielące człowieka od marzeń. Prezydent Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy powiedział w momencie ogłoszenie planu wysłania człowieka na Księżyc, że: Zdecydowaliśmy się w ciągu nadchodzących dziesięciu lat polecieć na Księżyc i dokonać innych rzeczy nie dlatego, że są łatwe, ale właśnie dlatego, że są trudne, a przez to zmuszą nas do lepszej organizacji i wykorzystania wszystkich naszych umiejętności. Myślę, że te słowa są aktualne do dzisiaj, mimo iż od wysłania człowieka na Księżyc minęło wiele czasu. Można śmiało powiedzieć, że przez ten czas człowiek poprzez ciągłe rozwijanie, doskonalenie, dobrą organizację i współpracę osiągnął wiele. Program rozwoju technologii związanych z przyszłą eksploracją kosmosu mimo wyraźnych podziałów na Ziemi potrafi w wielu przypadkach zjednoczyć wiele krajów. Przykładem takiej współpracy niechaj będzie wysyłanie wspólnych zespołów na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz wspólna jej rozbudowa. Nie tylko technologia kosmiczna przez tą wspólną pracę się rozwinęła, lecz też ta z którą mamy styczność codziennie. 

Niejednokrotnie możemy się spotkać z określeniem, że rakiety którymi są wynoszone nowe obiekty w kosmos są tak naprawdę napędzane marzeniami, a z każdym krokiem ludzkość przebija kolejne ściany. Wraz z kolejnymi programami kosmicznymi pojawia się również kwestia rosnących kosztów, lecz i w tym przypadku istnieje już rozwiązanie poprzez zaangażowanie różnych firm w te programy. Nieraz te firmy również są zarządzane przez marzycieli i ludzi posiadających wizję i misję wysłania człowieka w kosmos. Dzięki angażowi wielu podmiotów rośnie tak naprawdę szansa na realizację kolejnych celów. Nauka wiele razy stawiała różnego rodzaju granice, których człowiek nie mógł przekroczyć, lecz dziś można już powiedzieć, że nie są one wytyczone na wieki wieków, a ich przełamanie jest tak naprawdę kwestią poziomu zaawansowania technologii.

Czy człowiekowi uda się kiedyś odkryć jakąś cywilizację, czy uda mu się zasiedlić planety jest pytaniem otwartym. Z pewnością jeżeli uda mu się, to nie dzięki ludziom, którzy będą psioczyć, że to nierealne. Będzie to raczej sukces tych, którzy odważyli się marzyć, myśleć nieszablonowo, kwestionować ustalone prawa fizyczne i przede wszystkim tych którzy nieustannie podnosili swoje umiejętności i umieli razem współpracować by osiągnąć wspólny sukces, na który my Ziemianie zasługujemy.

Tagi: eksploracja inspiracje kosmos marzenia Mass Effect nauka

Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ 0 -
NeoKoriban
Ranking: 2872 Poziom: 32
PD: 4870
REPUTACJA: 40