Droga do... Dragon Ball Super!

BLOG O GRZE
4334V
Droga do... Dragon Ball Super!
Look-e | 07.05.2015, 23:01
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość o nowej animowanej serii Smoczych Kul – Dragon Ball Super. Internet, społeczność fanów ogarnęło niezdrowe podniecenie. Dragon Ball POWRACA!!!!  Ale czy przez te lata w ogóle gdzieś się ruszył … ? Panie, Panowie, pora się przygotować na kolejne zbiory Smoczych Kul.

W roku 1995 manga pt. Dragon Ball  po ponad 11 latach zakończyła swój żywot. Jej adaptacja, podzielona na dwie części (Dragon Ball i Dragon Ball Z) dokonała żywota niespełna rok później. Jednakże fani mogli dalej przez prawie dwa lata oglądać kontynuacje mangi i anime – Dragon Ball GT. Niestety  wkład ojca serii – Akiry Toriyamy – był przy tej serii minimalny, a ograniczał się do projektów m.in. postaci.  Do Polski anime/manga dotarły oczywiście kilka lat później.

Dla wielu widzów po Dragon Ball GT skończyła się przygoda ze Smoczymi Kulami. Mylne było to myślenie. Bo mimo że skończyła się główna oś fabularna, tak seria wcale nie umarła. Logicznym było że nikt o zdrowych zmysłach nie uśmierci kury znoszącej złote smocze jaja. I nie mówię tutaj o gadżetach czy innych ciuchach. Pojawiły się także te fabularne „dodatki” do Smoczego Świata.

 

Świat nie kończy się na serialu

Już w trakcie emisji anime regularnie pojawiały się filmy kinowe z danych serii DB i DBZ oraz odcinki specjalne (DB, DBZ, DBGT). Niestety i tutaj, udział twórcy DB ograniczał się co najwyżej do projektów postaci.

W Polsce pojawiło się nawet 5 filmów. 3  z nich – Movie 1, 2, 3 – zostały wydane za kasetach VHS (lektor), pozostałe 2 (Movie 12, 13) doczekały się jednoczesnej premiery kinowej (dubbing -  później oczywiście VHS, VCD, DVD).

Filmy z serii DB były ekranizacjami oderwanymi od serialu, zaś DBZ tzw. fillerami, czyli fabułami oderwanymi od oryginalnego scenariusza. Odcinek specjalny DBGT był oficjalnym zakończeniem całego uniwersum (niezbyt rozbudowanym dopowiem).

W trakcie głównego żywota serii pojawiły się również dwie adaptacje DB (do trzeciej dojdziemy) – japońska oraz koreańska. Dzisiaj to już ciekawostki wzbudzające uśmiech politowania.

Goku pojawił się gościnnie w kilku odcinkach innej adaptacji autorstwa ToriyamyDr. Slump (wersja z 1997).

Ekranizacja japońska po lewej, po prawej koreańska

 

Życie po śmierci

Po roku 1997 zapanował chwilowy spokój (a może żałoba?) od Smoczych Kul. Kroplówką dla serii były gadżety i gry, zwłaszcza bazowane na serii DBZ.

Jednakże już roku 1999 w tygodniku Shōnen Jump co jakiś czas do roku 2005 pojawiała się seria one-shotów mangi Neko Majin od Toriyamy, będących niejako parodią Dragon Balla dziejącym się w jego świecie i jednocześnie będącym spin-offem serii.

W roku 2003 i 2004 DB doczekało się swojego pierwszego Crossovera  z One Piece i Astro Boy’em oraz One Piece i Kochikame (Kyutai Panic Adventure! orazKyutai Panic Adventure Returns!). Stało się to na publicznym evencie, a sama animacja wyświetlana była na kilku ekranach (nieprzerwanie do 2008 roku). Nie doczekano się niestety premiery w jakimkolwiek innym kraju ani wersji telewizyjnej, jednakże można znaleźć bez problemu zapisy wideo  internecie. Jak na prawdziwą gwiazdę przystało Goku doczekał się występów w programie telewizyjnym. Doszło do tego w 2007 roku w programie Nippon Ijin Taishō (Japan Great Man Awards) w Fuji TV, gdzie wyemitowano krotką animację pt. Saikyō no Ijin ha Dare? (Who is the Strongest Hero?). W niej Goku, zaproszony jako gość honorowy na kolejny turniej sztuk walki, komentował walki historycznych postaci Japoni wspólnie z prezenterem stacji - Masaharu Miyake. Pojawiły się również mangowe corssovery z  Oce Piece (2006) oraz Kochikame (2008).

W roku 2013 pojawił się najgłośniejszy crossover DB (z One Piece i Toriko) pt. Dream 9 Toriko & One Piece & Dragon Ball Z Super Collaboration Special.

Neko Majin od lewej, Dream 9 po prawej.

 

Rok 2008 przyniósł kolejną animację - Yo! Son Goku and His Friends Return!!, wydaną na 40-lecie magazynu Shōnen Jump.

Dalej wraz z grą Dragon Ball: Raging Blast 2 (2010) wydany został remake filmu animowanego Plan To Eradicate the Super Saiyans. Pierwowzór był interaktywnym filmem wydanym na konsolę Famicon. Niestety z niewiadomych przyczyn remake był o połowę czasu oryginału krótszy.

Wyliczankę animowanych speciali kończy Episode of Bardock (2011) – krótka animacja będąca adaptacją 3-rozdziałowej mangi z tego samego roku.

Rok 2009 przyniósł wielce oczekiwaną aktorską ekranizację Dragon Ball – Dragon Ball Evolution. Film został konkretnie skrytykowany przez fanów. Widzom nie podobały się zmiany względem oryginału, aktor grający głównego bohatera, a także krótkie sceny akcji. Ostatecznie dowiedziono, że aktorska ekranizacja Smoczych Kul to walka z wiatrakami, a moim zdaniem wierna adaptacja nie miała by również prawa bytu na wielkim ekranie.

Z rokiem 2011 nadszedł ciekawy okres dla fanów drużyny Z, bo pojawił serial Dragon Ball KAI, będący reedycją – remasterem Dragon Ball Z. Nieznacznie poprawiono animację i dostosowano ją do wysokiej rozdzielczości, nagrano nowy dubbing. Pojawiła się też nowa ścieżka dźwiękowa, która koniec końców została podmienioną pod tą oryginalną z DBZ w wyniku kłopotów z prawami autorskimi (i cale szczęście). Dlatego też w wielu krajach (w tym w Polsce) serial emitowany jest już jako Dragon Ball KAI Z. Chodzi właśnie o tę ścieżkę dźwiękową.

W japońskim komiksie Dragon Ball również nie pozwala o sobie zapomnieć. Od roku 2010 zapoczątkowano w magazynie Saikyō Jump spin-off serii – Dragon Ball SD. Autorem serii jest Naho Ooishi, zaś sama manga to bardziej humorystyczne podejście do przygód młodego Goku idące w stronę parodii. Bohaterowie ukazywani są nawet w stylu super-deformed. Seria żyje do dzisiaj.

Od 2012 roku nieregularnie ukazuję się też manga Dragon Ball Heroes – spin-off reklamujący kolejne karty i aktualizację do serii gier Dragon Ball Heroes. Heroes rozszerza uniwersum, możemy tam zobaczyć przemiany o których śnili fani np. Broly SSJ 4, ale sama historia nie wpisuje się w kanon.

Jaco the Galactic Patrolman z 2013 to oficjalny prequel Dragon Balla tym razem już od samego Akiry Toriyamy. Główny bohater tej serii – Jaco, pojawia się nawet w najnowszym (15) filmie serii. W ramach tej serii bonusowo pojawił się też rozdział o rodzicach Goku (Dragon Ball - ). Po raz pierwszy Toriyama prezentuje tam matkę przyszłego bohatera Ziemi.

Jaco the Galactic Patrolman

 

It's over 9 000!

Rokrocznie fani Dragon Cochones mogli zagrać w kolejne gry z uniwersum Dragon Balla. Do porzygu posiłkowano się serią DBZ. Wśród masy odgrzewanych adaptacji tej samej historii pojawiały się też oryginalne scenariusze. Dragon Ball Shin Budokai 2 (2007)  wydany na PSP pokazywał m.in. dalsze perypetię Trunksa z przyszłości w jego rzeczywistości. Dragon Ball Online (2010) – gra będąca pierwszym MMORPG w świecie Dragon Balla działa się 216 lat po zakończeniu Dragon Ball Z. Niestety gra nie doszła do Europy (oczywiście dla chcącego nic trudnego) z końcem 2013 kończąc swoją działalność.

Ciekawą serią gier jest automatowe Dragon Ball Heroes  i jego porty na DSa i 3DSa. Gracz dokupuje karty którymi może grać na automacie z całkiem nowym scenariuszu. Autorzy dali popis swojej wyobraźni bo w grze pojawiają się przemiany bohaterów z najskrytszych marzeń i najmokrzejszych snów fanów serii.

Kompilacja filmików z gry automatowej Dragon Ball Heroes

 

Również ostatnia gra – Dragon Ball Xenoverse – proponuje graczom nowy scenariusz w którym czarne charaktery próbują zmienić bieg historii.

 

 

 Dragon Ball AF

Swego czasu, po zakończeniu Dragon Ball GT, puszczono plotkę, że Toriyama planuje kolejną część Smoczej serii – Dragon Ball AF. Poczta pantoflowa obiegła cały świat. Pojawiały się piękne fan-arty i fan-ficki. Plotkę w końcu zdementowano. Fani w końcu pogodzili się ze stratą. a co bardziej utalentowani i ambitni zaczęli tworzyć swoje wizje kontynuacji. Najbardziej ambitną jest chyba internetowa manga Dragon Ball Multiverse, która nieprzerwanie od 2008 roku pojawia się w Internecie i tłumaczona jest na ponad 30 języków (w tym polski). Polecam gorąco - http://www.dragonball-multiverse.com/pl/chapters.html

Pojawily się również nie mniej ambitne wersje samego Dragon Bal AF, fanowsko tłumaczone na język polski, a także prequel DB opowiadający o przygodach rasy Saiyan (DB Zero) - http://www.ryuraion.aaf.pl/news.php

Fani wzięli się również za aktorskie ekranizacje Smoczych Kul. Na większa uwagę zasługuje Dragon Ball Z: Sayian Saga i zbliżające się Frieeza Saga – krótkometrażówki ufundowane przez fanów na Kickstarterze a także Dragon Ball Z: Light of Hope – serial internetowy o przygodach Trunksa z przyszłości.

Dragon Ball Z: Saiyan Saga

 

Dragon Ball Z: Light of Hope

 

 

Dragon Ball Resurrection

To w roku 2013 fanom anime i mangi serce zaczęło mocniej i szybciej bić. Do kin powrócił Dragon Ball Z za sprawą filmu animowanego Battle Of Gods. Na produkcję kasę wyłożyło nawet 20th Century Fox. superprodukcja stała się niebywałym hitem. Doczekała się później nawet swojej wersji reżyserskiej wzbogaconej o około 20 minut nowych scen. Co jednak najważniejsze cały projekt nadzorował Akira Toriyama – wymyślił fabułę i postaci. Tym samym wpisał film do kanonu serii. Najdziwniejsze w tym wszystkim to, że żaden polski dystrybutor nie zdecydował się na wydanie tego filmu w naszym kraju. W kraju, gdzie Dragon Ball to nadal najpopularniejsze anime i manga.

Olbrzymi sukces spowodował produkcję kontynuacji – Resurrection 'F', czyli tegorocznego hiciora, w którym wskrzeszono Frieeze. Obydwa filmy dzieją się w trakcie kilkuletniej przerwy pomiędzy pokonaniem Buu a kończącym serię DBZ turnieju sztuk walki z Uub’em na czele. Reaktywowany został DBKAI, przedstawiając niedawno Sagę Buu (efekt promocji nadchodzącego filmu).

Battle Of Gods z lewej, Resurrection 'F' z prawej.

To zwłaszcza tym dwóm filmom możemy być wdzięczni że zapowiedziano Dragon Ball Super. Olbrzymi sukces dwóch ostatnich filmów pokazał że fani nadal pragną kontynuacji Dragon Balla. Sam Akira Toriyama uległ namowom i wymyśli kolejne przygody bohaterów Dragon Ball.  Na razie wiadomo tylko, że akcja będzie się działa zaraz po filmach a premiera emisji w okolicach lipca tego roku! Najciekawszym zagadnieniem jest jak Toriyama wybrnie z powinowactwa z DBGT. Seria ta wnosi wiele ograniczeń do DBSuper. Może kolejny raz zahaczy o podróże w czasie, zmieniając bieg historii. Oby tylko nie spełniło się powiedzenie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.

 

Na koniec...

 

Lista produkcji rozszerzających uniwersum Dragon Ball:

Produkcje wydane do 1997 (za życia serii)

Produkcje wydane po 1997

 

Dragon Ball:

Filmy:

  • Movie 1: Curse of the Blood Rubies (1986)
  • Movie 2: Sleeping Princess in Devil's Castle (1987)
  • Movie 3: Mystical Adventure (1988)
  • Movie 4: The Path to Power (1996)

Filmy aktorskie:

  • Dragon Ball: Son Goku Fight, Son Goku Win! (1990)
  • Dragon Ball: The Magic Begins (1991)
  • Dragonball Evolution (2009)

 

Odcinki specjalne:

  • PSA 1: Goku's Traffic Safety (1988)
  • PSA 2: Goku's Fire Brigade (1988)
  • Dr. Slump (1997)

 

Dragon Ball Z

Filmy:

  • Movie 1: Dead Zone (1989)
  • Movie 2: The World's Strongest (1990)
  • Movie 3: The Tree of Might (1990)
  • Movie 4: Lord Slug (1991)
  • Movie 5: Cooler's Revenge (1991)
  • Movie 6: The Return of Cooler (1992)
  • Movie 7: Super Android 13! (1992)
  • Movie 8: Broly - The Legendary Super Saiyan (1993)
  • Movie 9: Bojack Unbound (1993)
  • Movie 10: Broly - Second Coming (1994)
  • Movie 11: Bio-Broly (1994)
  • Movie 12: Fusion Reborn (1995)
  • Movie 13: Wrath of the Dragon (1995)
  • Movie 14: Battle of Gods (2013)
  • Movie 15: Resurrection ‘F’ (2015)

Odcinki specjalne:

  • Special 1: Bardock - The Father of Goku (1990)
  • Special 2: Movie Overview Special (1992)
  • Special 3: The History of Trunks (1993)
  • Special 4: Looking Back at it All: The Dragon Ball Z Year-End Show!  (1993)
  • Kyutai Panic Adventure! (2003)
  • Kyutai Panic Adventure Returns! (2004)
  • Nippon Ijin Taishō - Saikyō no Ijin ha Dare? (2007)
  • Dream 9 Toriko & One Piece & Dragon Ball Z Super Collaboration (2013)

 

OVA(filmy, odcinki skierowane na VHS, DVD itp.):

  • OVA 1: Side Story: Plan to Eradicate the Saiyans (1993)
  • OVA 2: Yo! Son Goku and His Friends Return!! (2008)
  • OVA 3: Plan To Eradicate the Super Saiyans (2010)
  • OVA 3: Episode of Bardock (2011)

 

Dragon Ball GT:

Odcinek specjalny:

  • A Hero's Legacy (1997)

 

Dragon Ball KAI (2011-2015)

 

Gry:

  • Dragon Ball Shin Budokai 2 (2007)
  • Dragon Ball Online (2010)
  • Dragon Ball Heroes (2010)
  • Dragon Ball Xenoverse (2015)

 

Manga:

  • Dragon Ball: Original Illustrated Stories (1989 – 1993 – 3 rozdziały)
  • Neko Majin / Neko Majin Z (1999-2005 – 8 rozdziały)
  • Dragon Ball & One Piece (2006 one-shot)
  • Dragon Ball & Kochikame (2008 one-shot)
  • Dragon Ball SD (2010-20??)
  • Dragon Ball: Episode of Bardock (2011 – 3 rozdziały)
  • Dragon Ball Heroes: Victory Mission (2012 – 40 rozdziałów)
  • Jaco the Galactic Patrolman (2013 – 10+1 rozdziałów)
  • Dragon Ball −: The Departure of the Fated Child (2013)

 

Fan-fiction:

  • Dragon Ball Multiverse
  • Dragon Ball AF (Toyble)
  • Dragon Ball AF (Young Jiji)
  • Dragon Ball Zero
  • Dragon Ball Z: Saiyan Saga
  • Dragon Ball Z: Light of Hope

 

 

PS. Warto wspomnieć, że grupa FanLektorTV zrobiła zrzutkę na lektora i w tej chwili chyba wszystkie animacje (nie licząc Movie 15 oczywiście) z tej listy są dostępne z polskim lektorem w internecie.


 

Oceń bloga:
38

Czekasz na "Dragon Ball Super"?

Tak
464%
Super Tak!
464%
Nie...
464%
Pokaż wyniki Głosów: 464

Komentarze (67)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper