Księgozbiór Iselora #4: Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych

BLOG
1200V
Księgozbiór Iselora #4: Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych
Iselor | 04.09.2016, 16:26
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.
Wychowałem się na grach komputerowych z lat 90-tych. Wśród nich znalazło się kilka polskich produkcji takich jak Teenagent, Książę i Tchórz czy seria Earth. Niejako jednak "od zawsze" człowiek traktował polskie gry jako te gorsze, bez super grafiki, bez miodnej grywalności. "Brzydkie kaczątka" elektronicznej rozgrywki. Oczywiście to wszystko było czymś spowodowane, w pewnym momencie zaczęło się to zmieniać i zawsze były jakieś "wyjątki od reguły".

Tytuł: Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych

Autor: Marcin Kosman

Wydawnictwo: Open Beta

Ilość stron: 400

Oprawa: miękka

Cena: ok. 39zł 90gr

 

I chwała Marcinowi Kosmanowi za to, że poruszył w końcu ów temat - polskich gier komputerowych. To co wzbudza szacunek i podziw wobec autora podczas czytania książki to ogrom zebranego materiału, rozmów jakie przeprowadził ze znanymi i tymi mniej znanymi twórcami gier video z naszego pięknym kraju. O tym jak wyglądało tworzenie gier (i samo ich zdobywanie a także sprzętu, na którym można by grać) w czasach panowania w Polsce ustroju szczęśliwie minionego, z czym borykali się ówcześni twórcy, jak często dokonywali w pojedynkę tego czego nie podejmowały się wielkie firmy (na zasadzie: jeśli czegoś nie można zrobić to powiedz Polakowi - on to zrobi) i jak  czasem przez przypadek powstawały firmy legendy polskiego gamedevu. Znakomita lekcja historii dla młodszych graczy, którzy mogą już nie znać innych polskich gier niż Dead Island i Wiedźmin, jak i dla starszych, którzy z racji (bardzo) młodego wieku w latach 80 czy 90 nie o wszystkim pamiętają, nie wszystko poznali, a wiele rzeczy mogą sobie przypomnieć. To także znakomita podróż sentymentalna:)

Do czego się przyczepię? Mnóstwo błędów językowych, stylistycznych, czasem wydawało mi się, że książki nikt po wydruku nie czytał, korekta chyba nie istniała, w dodatku jedną stronę chyba mi "zjadło" podczas wydruku. Szkoda też, że tak mało jest screenów z gier czy innych zdjęć, zaś bibliografia to dowcip (wymienienie kilku czasopism i stron internetowych, plus dwóch książek  bez wydawnictw, roku wydania, etc. to nie jest bibliografia).

Mimo tych błędów nie żałuję i Wam też radzę przymknąć na nie oko bo ta książka to skarbnica wiedzy o polskich grach. Co prawda nie zostały wspomniane wszystkie gry jakie przez Polaków zostały stworzone i wydane, ale to chyba niemożliwe. Jednak to co najważniejsze jest. Do sklepu i kupować!

 

Adam "Iselor" Wojciechowski - kulturoznawca i politolog. Publikował m.in. w "Action Mag - Książki", "Tawernie RPG", "Games Corner" i "Twierdzy Insimilion". Obecnie bloger ppe.pl i cdaction.pl. Prywatnie bibliofil i kolekcjoner gier video. Interesuje się religioznawstwem, etnologią i historią.

Oceń bloga:
10

Komentarze (2)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper