Opis filtrów astronomicznych

BLOG
432V
dexx | 10.12.2013, 08:20
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Było już o tanich i drogich lornetkach, o obserwacji ogólnej, obserwacji słońca teraz pokaże filtry do teleskopu.

Cały asortyment można znalezć na stronce np.

http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/filtry/

Na początku co to jest filtr ??

Filtr pomaga nam w obserwacjach i pokazuje szczegóły które nie są widoczne kiedy patrzymy tylko przez okular. I tak oto każdy filtr ma inną barwę co przekłada się na inne widoczne szczegóły oraz do jakich planet jest przydatny a do jakich nie.

Tak wygląda filtr:

Średnice to 1'25 albo 2.

Jak wygląda połączenie ??

 

 

Kolor filtru Zalecana min. apertura Zalecane zastosowania
 
jasnożółty 50mm Księżyc, Mars, komety - pozwala na zredukowanie zafałszowania kolorów w refraktorach typu Fraunhofera (dubletach achromatycznych). Dobry uniwersalny filtr zwiększający kontrast, dobrze spisujący się nawet z niewielkimi teleskopami.
 
zielono - żółty 60mm Odpowiedni do obserwacji Jowisza i Saturna. Ukazuje struktury atmosfer planet - olbrzymów nawet w małych teleskopach.
 
żółty 80mm Poprawia kontrast Księżyca, odkrywa szczegóły powierzchni Marsa, poprawia widoczność struktur chmur na Jowiszu (m.in. Wielką Czerwoną Plamę). Można go stosować do obserwacji gwiazd podwójnych (zmniejsza zafałszowania kolorów w refraktorach Fraunhofera, tj. typowych dubletach achromatycznych)
 
ciemnożółty 120mm Podobny to zółtego, właściwy dla teleskopów o większej aperturze. Eliminuje zafałszowania kolorów w refraktorach typu Fraunhofera (dubletach achromatycznych).
 
pomarańczowy 80mm Poprawia kontrast przy obserwacjach dziennych i zmierzchowych (Wenus, Merkury) poprzez tłumienie koloru błękitnego. Ujawnia szczegóły powierzchni Marsa (w teleskopach większej średnicy). Ujawnia dodatkowe szczegóły na Jowiszu i Saturnie. Z jego użyciem można zaobserwować struktury atmosfery Urana (dla teleskopów o dużej średnicy).
 
jasnoczerwony 60mm Stosuje się dla uzyskania bardzo wysokiego kontrastu przy oglądaniu Księżyca, zwłaszcza przy zastosowaniu niewielkich teleskopów. Także niezbędny do obserwacji czap lodowych na Marsie (teleskopy co najmniej 100mm). Dobrze tłumi błękit nieba (dobrze sprawdza się przy dziennych i zmierzchowych obserwacjach Wenus).
 
czerwony 80mm Podobny do jasnoczerwonego, stosowany z teleskopami o średnicy co najmniej 100mm.
 
ciemnoczerwony 120mm Podobny do jasnoczerwonego, stosowany z teleskopami o średnicy co najmniej 150mm.
 
jasnoniebieski 50mm Ważny wszechstronny filtr kontrastowy, do wszystkich teleskopów, podobny do jasnożółtego. Podnosi kontrast wielu obiektów Układu Słonecznego.
 
niebieski 70mm Wszechstronny filtr poprawiający kontrast przy obserwacjach Księżyca, z dala od jego terminatora. Poprawia kontrast pasów Jowisza i Saturna. Poprawia widoczność szczegółów powierzchni Marsa. W połączeniu z teleskopem o dużej aperturze pozwala dostrzec szczegóły chmur na Wenus. Dobry filtr kometarny - poprawia kontrast ogona komety.
 
ciemnoniebieski 100mm Podobny do niebieskiego, przeznaczony do teleskopów o aperturze 150mm lub większych.
 
fioletowy 120mm Dobrze sprawdza się przy obserwacjach Wenus przez teleskopy o średnicy co najmniej 150mm. Dzięki niemu można dostrzec ciemne chmury w atmosferze Wenus. Podnosi widoczność struktury pierścieni Saturna.
 
zielony 60mm Ważny uniwersalny filtr kontrastowy. Ogromnie podnosi kontrast przy obserwacji Księżyca - najbardziej z dala od terminatora (granicy między dniem a nocą). Wyjątkowo wydajny przy obserwacjach Jowisza - uwidacznia Wielką Czerwoną Plamę i czerwonawe szczegóły atmosfery. Poprawia widoczność białych obszarów w atmosferze Saturna dla teleskopów o średnicy 200mm i większych.
 
ciemnozielony 100mm Podobny do zielonego, ale przeznaczony do teleskopów o średnicy 150mm i większych.
 

Zródło, astronomiapl. oraz teleskopypl.

 

Oceń bloga:
0

Komentarze (18)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper