Need for Speed. Ranking najlepszych odsłon popularnej serii

Need for Speed. Ranking najlepszych odsłon popularnej serii

Kajetan Węsierski | 30.08.2020, 16:00

Need for Speed od Electronic Arts to bezsprzecznie jedna z najpopularniejszych serii gier wyścigowych w historii. Choć marka zaliczyła wzloty i upadki, to wśród tych pierwszych znajdziemy sporo perełek. 

Gry wyścigowe to jeden z tych fundamentalnych gatunków, który zdaje się być z nami praktycznie od zawsze. Doskonale bazuje bowiem na elementach rywalizacji i stymuluje graczy do rozwoju oraz dążenia do bycia coraz lepszym, szybszym i bardziej doświadczonym kierowcą. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj rozgrywki od lat cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, a każdy nowy tytuł spotyka się z radością sporej części społeczności.

Dalsza część tekstu pod wideo

Serii wyścigowych jest natomiast całe zatrzęsienie! Dla każdego coś dobrego. Wszystko zależy właściwie od tego, czego szukamy i jakich mechanik oczekujemy po projekcie. Możemy sięgnąć po typowe symulatory wyścigów, ale także pozycje, które znacznie bardziej stawiają na typowo „grową” mechanikę. Mamy przecież F1, DiRT, Project Cars, Drive Club… Dla mnie jednak najważniejsza była od dziecka…

Potrzeba prędkości!

Tak jest, „Need for Speed”, marka, którą w połowie lat 90. ubiegłego wieku (dokładnie 1994 roku) przedstawili dużemu światu ludzie z Electronic Arts. Już o debiucie wypowiadano się bardzo ciepło, więc decyzja o tworzeniu kolejnych odsłon nie mogła zaskakiwać. Wszystko jednak potoczyło się tak dobrą ścieżką, że dziś nie wymienimy jednej, albo dwóch gier z serii. Pełnoprawnych było bowiem aż dwadzieścia-siedem.

Pokaźna liczba i, czego by nie napisać, świadczy o fenomenie NFS’a. Choć na jego drodze pojawiło się całkiem sporo przeszkód i nie uniknięto licznych potknięć, to całokształt serii wciąż zagrzewa specjalne miejsce w moim sercu. Warto jednak przesiać ziarno od plew - przedstawię Wam więc dziesięć najlepiej przyjętych gier z serii. Co oczywiste, Wasze prywatne rankingi mogą się różnić - nawet w stopniu znaczącym - w takim przypadku szczególnie zachęcam do przedstawiania swoich propozycji.

Need for Speed: Heat (2019) - Ranking

Początek zestawienia może okazać się nieco kontrowersyjny, albowiem otwiera je najnowsza odsłona serii, która zadebiutowała pod koniec ubiegłego roku. Gra nie była bynajmniej perfekcyjna i bez wątpienia zabrakło sporo, aby dorównać do najlepszych lat, ale mimo wszystko Heat okazał się przyjemnym odświeżeniem i całkiem dużym skokiem jakościowym względem kilku poprzednich odsłon. Miejmy nadzieję, że rosnąca tendencja się utrzyma.

Need for Speed: Rivals (2013) - Ranking

Kolejne miejsce na liście zajmuje część sprzed siedmiu lat, która stanowiła zamknięcie serii dla poprzedniej generacji, a jednocześnie jej start przy okazji premiery PlayStation 4 oraz Xboksa One. I trzeba przyznać, że była to naprawdę solidna gra, która dawała możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron - kierowców wyścigów albo policjantów, którzy wyposażeni byli w superszybkie samochody i mieli przed sobą jeden cel - schwytać tych pierwszych.

Need for Speed: Hot Pursuit 2 (2002) - Ranking

Pora przenieść się nieco w przeszłość, albowiem następna gra jest jednocześnie najstarszą w całym naszym zestawieniu. NFS: Hot Pursuit 2 to szósta odsłona serii, która, co ciekawe, ukazała się na szóstej generacji konsol. W rzeczonej odsłonie EA zdecydowało się rozwijać elementy z jeszcze wcześniejszej części, która debiutowała w 1998 roku. Fanom bardzo spodobał się ten pomysł i rzutowało to na pozytywnym przyjęciu nowości.

Need for Speed (2015) - Ranking

Prawie dwie dekady po pierwszej grze z serii zadebiutowała ta, przy której zdecydowano o usunięciu podtytułu. Dziewiętnasta pełnoprawna odsłona była drugą (po Rivals) wyprodukowaną przez Ghost Games. Twórcy z tego studia kolejny raz udowodnili, że potrafią zrobić porządną grę wyścigową, a trzeba przyznać, że wzięli na siebie całkiem sporo. Nigdy nie jest łatwo przeprowadzić gruntownego restartu całości, ale wydaje mi się, że im wyszło to całkiem udanie.

Need for Speed: Shift 2 - Unleashed (2011) - Ranking

Do dziś uwielbiam tę część! Po Need for Speed: Shift obiecywałem sobie całkiem dużo, nie będę ukrywał. Niestety gra nie sprostała tym oczekiwaniom, więc gdy dwa lata później, w 2011 roku, zadebiutował sequel, podchodziłem do tematu raczej sceptycznie - choć zapowiedzi obiecywały wiele (ale to raczej standard dla tej marki). Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że twórcy nauczeni na błędach, wysłuchali negatywnych komentarzy społeczności i odpowiedzieli, wydając grę uboższą o bolączki poprzedniczki.

Need for Speed: Carbon (2006) - Ranking

Jubileuszowa, dziesiąta odsłona serii, jest chyba rekordzistką pod względem liczby sprzętów, na jakie została wydana. Twórcy postarali się wpleść tu lubiane elementy z innych odsłon - z tego względu dostaliśmy sporo mechanizmów rodem z obu części NFS: Underground, a także choćby genialnie przyjętego rok wcześniej Most Wanted. Fabuła oczywiście nie była w żadnym stopniu głęboka, ale dostarczała wystarczająco dużo jakości pod postacią jazdy autami, a o to w tym przecież chodziło!

Need for Speed: Hot Pursuit (2010) - Ranking

Tuż za podium uplasowała się ciekawa część z 2010 roku, za której stworzeniem stanęła ekipa z Criterion Games, a więc ludzie odpowiedzialni między innymi za serię Burnout. Decyzja o powierzeniu im prac nad odsłoną okazała się wyjątkowo trafna, albowiem gra cieszyła się świetnym przyjęciem i zachwyciła całą masę fanów wirtualnych wyścigów. Tryb Kariery dzielił się na dwie części i, jak to bywa, pozwalał nam wejść w skórę ściganego oraz ścigającego - na całość składało się mnóstwo różnorodnych etapów.

Need for Speed: Underground 2 (2004) - Ranking

Podium otwiera gra, której premiera była błyskawiczną odpowiedzią na genialne przyjęcie Need for Speed: Underground wydanego rok wcześniej. Próżno szukać tam kolosalnych zmian mechaniki, tudzież kompletnej przebudowy fabularnej - była to bowiem podręcznikowa kontynuacja, która właściwie rozwijała wszystko to, co tak bardzo na nowo zdefiniowało całą serię. Wciąż daje masę frajdy i jest przykładem tego, jak powinno się robić gry. Był to po prostu pełnoprawny sequel genialnego…

Need for Speed: Underground (2003) - Ranking

Z racji na mój młody wiek, nie miałem okazji grać w tę odsłonę premierowo - zrobiłem to kilka lat później i, co dość wymowne, nawet wtedy frajda z wyścigów była ogromna. Odnosiłem wrażenie, że choć wszędzie wokół grafika i wiele aspektów poszło do przodu, to tutaj swoista archaiczność nie była prawie wcale widoczna. Całość została bowiem zrealizowana tak świetnie, że ani trochę nie dziwię się dziś temu, jak tłumnie i pozytywnie została odebrana wśród społeczności fanów wirtualnych wyścigów.

Need for Speed: Most Wanted (2005) - Ranking

Tu, w przeciwieństwie do poprzedniej odsłony, zagrałem już w rok premiery i do dziś cudownie wspominam walkę o tytuł Najlepszego Ulicznego Kierowcy. Zaskakująca była tak duża zmiana otoczki względem dwóch części spod bandery „Underground”. Tam całość rozgrywała się w mrocznych klimatach i pod osłoną nocy - tutaj przenieśliśmy się do znacznie większej i zróżnicowanej metropolii. Jak dla mnie był to strzał w dziesiątkę, a Need for Speed: Most Wanted do dziś stanowi w mojej ocenie niedościgniony wzór.

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper