Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 15.09.2019
Marvel Cinematic Universe. W jakiej kolejności należy oglądać filmy Marvela?
8286V

Marvel Cinematic Universe. W jakiej kolejności należy oglądać filmy Marvela?

Marvel Cinematic Universe jest największym projektem w historii kinematografii i dowodem na to, że wielkie pieniądze mogą zaowocować czymś więcej, niż filmową wydmuszką. Zanim poznamy nową erę Avengers, warto przypomnieć sobie pierwszą dekadę ich przygód.

Gdy w 2008 roku do kin trafiła pierwsza odsłona przygód Iron Mana, absolutnie nikt nie spodziewał się tego, do czego doprowadzi nas ta niepozornie rozpoczynająca się opowieść. Obecnie Marvel Cinematic Universe liczy sobie aż 23 filmy i kilka mniej lub bardziej powiązanych z nimi seriali. Teraz gdy mamy chwilę oddechu przed rozpoczęciem nowej dekady MCU, postanowiliśmy przypomnieć Wam jak to wszystko się zaczęło i w jakiej chronologicznej kolejności warto jest sobie odświeżyć sagę Avengers.

Pierwszy Avenger

Inicjatywa mająca na celu wykorzystania super żołnierzy do walki ze złem nie narodziła się dopiero w 2008 roku, lecz znacznie wcześniej, bo już za czasów II Wojny światowej, kiedy to słynna już T.A.R.C.Z.A postanowiła wypróbować swoje tajemnicze serum i stworzyła tym samym Kapitana Amerykę. Jego walka z agentami Hydry, a przede wszystkim z Red Skullem, była pierwszym ogniwem w niezwykle długim łańcuszku wydarzeń prowadzących do znanych nam wydarzeń. 

Jednakże zanim ktokolwiek wpadł na to, aby powołać do życia coś takiego jak grupa Avengers minęło jeszcze kilkadziesiąt lat, aż do czasu jak na Ziemi pojawiła się Kapitan Marvel. Jej niesamowicie potężna moc, pierwszy kontakt z kosmitami i świadomość zagrożenia ze strony obcych sprawiły, że Nick Fury zaczął poważnie myśleć o tym jak można by ochronić Ziemię przed podobnymi sytuacjami. Tak zatem powstała inicjatywa Avengers, którą wcielono w życie dopiero wtedy gdy świat dowiedział się o Iron Manie.

Jako potomek geniusza i jednego z pierwszych pracowników T.A.R.C.Z.Y, Tony Stark wiedział co trzeba zrobić, aby zebrać odpowiednią grupkę "dziwaków" o nadprzyrodzonych zdolnościach. To głównie dzięki jego staraniom oraz bystrości Nicka Fury'ego udało się zwerbować całkiem utalentowany zespół w postaci Hulka, Thora, Czarnej Wdowy, Hawkeye'a, odmrożonego Kapitana Ameryki oraz oczywiście samego Iron Mana. Jeśli zatem chcecie rozpocząć swoją przygodę z Avengers od "prawdziwego" początku, jako pierwsze kilka filmów powinniście wybrać:

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
 2. Kapitan Marvel (2019)
 3. Iron Man (2008)
 4. Iron Man 2 (2010)
 5. Incredible Hulk (2008)
 6. Thor (2011)
 7. Avengers (2012)

Hail Hydra

Po niesamowitej walce naszych bohaterów z niesfornym księciem iluzji Lokim, na świecie zapanował względny spokój, a ekipa Avengers zaczęła rozchodzić się w swoje strony. Stark powrócił do bycia bogatym gwiazdorem, Thor zaczął załatwiać rodzinne porachunki, a my po raz pierwszy usłyszeliśmy o mało wcześniej znanych Strażnikach Galaktyki, którzy mają za jakiś czas odegrać bardzo ważną rolę w walce o Kamienie nieskończoności. Tutaj warto zauważyć, że pomimo tego, iż obie części przygód kosmicznej bandy wyszły w różnych fazach MCU, warto obejrzeć je razem, gdyż są ze sobą bezpośrednio powiązane. 

Gdy pozostali mierzyli się z zagrożeniami rodem z innego wymiaru, Kapitan Ameryka, Czarna Wdowa i Nick Fury musieli borykać się z podnoszącą swój parszywy łeb Hydrą - skorumpowani agenci przeszli na złą stronę, wszyscy o innych poglądach musieli zacząć się ukrywać, a Kapitan Ameryka musiał pojedynkować się ze swoim dawnym przyjacielem, Bucky'm. Później zaś okazało się, że jednak nie wszystko co robi Tony Stark jest fantastycznie perfekcyjne, a jego spektakularną wpadką był niestety żądny zniszczenia Ultron.

 1. Iron Man 3 (2013)
 2. Thor: Mroczny Świat (2013)
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014)
 4. Strażnicy Galaktyki (2014)
 5. Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (2017)
 6. Avengers: Czas Ultrona (2014)

Pajączek z sąsiedztwa

Przełom drugiej i trzeciej fazy Marvel Cinematic Universe obfitował w mnóstwo bardzo wyczekiwanych i niekiedy zaskakujących wydarzeń. Najpierw Disney zapoznał nas z ideą znajdującego się poza przestrzenią i czasem świata kwantowego, gdzie rozrabiać zaczął mały-wielki bohater, Ant-Man - co było w sumie tylko wstępem do tego, co miało nastąpić w ostatnim filmie. Ważniejsze jednak było na ten czas to, że światowe mocarstwa zapragnęły nałożyć kontrolę na superbohaterów i traktować ich jak zwykłych najemników podlegających urzędnikom, co wywołało legendarną już Wojnę pomiędzy zwolennikami wizji Steve'a Rogersa a przyjaciółmi Tony'ego Starka.

Wtedy też doszło do spektakularnej bitwy, w której poznaliśmy między innymi Spider-Mana oraz dowiedzieliśmy się, co tak naprawdę spotkało rodziców Starka - na tym etapie wieloletni widzowie MCU przeżywali już niemałe rozterki i emocje towarzyszące bohaterom na srebrnym ekranie. Po tych wydarzeniach przyszedł czas na lekki oddech i przybliżenie nam sylwetki kilku kolejnych ważnych aktorów przyszłej bitwy z Thanosem, a byli to między innymi Doktor Strange i T'Challa jakiego w kostiumie Czarnej Pantery zobaczyć mogliśmy parę filmów wcześniej.

 1. Ant-Man (2015)
 2. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)
 3. Spider-Man: Homecoming (2017)
 4. Doktor Strange (2016)
 5. Czarna Pantera (2018)

Avengers... Assemble!

Śmiało można powiedzieć, że ostatnia faza Marvel Cinematic Universe była wręcz wyjątkowa i jeszcze wiele poczekamy sobie na to, aby komukolwiek udało się choć zbliżyć do efektu jaki Disney budował przez te wszystkie lata. Najpierw zaczęliśmy z grubej rury od kosmicznej rozpierduchy, powrotu Bogini Śmierci oraz pojednania Thora z Lokim - to był jednak tylko przedsmak, albowiem w końcu do ekipy zawitał także Hulk i oddział najlepszych wojowniczek we wszechświecie, Walkirii. 

Tuż przed rozpoczęciem seansu wielkiego finału całej "Sagi Nieskończoności", koniecznie powinniście naruszyć kinową kolejność i obejrzeć Ant-Mana i Osę przed Wojną nieskończoności - będziecie mieli dzięki temu lepsze spojrzenie na to co się stanie przez Thanosa, a tym samym nie będziecie sobie przerywać porywającego finału, dosyć mało emocjonującym wypełniaczem. 

Pod koniec raczej wiecie już co robić - najpierw Infinity War, potem Endgame, a na ukojenie swoich poszarpanych serc, pojedziecie z kultowym Pajączkiem na wycieczkę po Europie.

 1. Thor: Ragnarok (2017)
 2. Ant-Man i Osa (2018)
 3. Avengers: Wojna bez granic (2018)
 4. Avengers: Koniec gry (2019)
 5. Spiderman: Daleko od domu (2019)

Nie ma się co jednak oszukiwać, że całe te starania, epickie planowanie i aż 11 lat wybitnie ciężkiej pracy, poświęcono przede wszystkim, dla tej sceny: