Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 08.07.2019
HORI Portable HD Gaming Monitor - recenzja sprzętu. Zabierz rozgrywkę w każde miejsce
1249V

HORI Portable HD Gaming Monitor - recenzja sprzętu. Zabierz rozgrywkę w każde miejsce

Pierwszy raz o HORI HD Gaming Monitor usłyszałem kilka lat temu. Firma przygotowała nową propozycję, zadbała o licencję Sony , a od kilku tygodni miałem okazję sprawdzać sprzęt w bardzo zróżnicowanych warunkach. Czy warto zainteresować się tym urządzeniem? Poznajcie moją opinię o przenośnym monitorze z Japonii.

HORI przyzwyczaił graczy do przygotowania profesjonalnych arcade sticków. Na portalu znajdziecie kilka moich recenzji „kijów” z Japonii, które za każdym razem prezentują najwyższą jakość. Inżynierowie dopracowali do granic możliwości podzespoły, a teraz dopieszczają sprzęty za pomocą zróżnicowanych dodatków. Firma stara się jednocześnie trafić w gust bardzo zróżnicowanych odbiorców wrzucając na rynek maszyny, których zadaniem jest zadowolenie wąskiego grona odbiorców – jedną z takich propozycji jest właśnie HORI Portable HD Gaming Monitor. Producent celuje w bardzo wyspecjalizowanych graczy.

HORI Portable HD Gaming Monitor - Recenzja 01

HORI Portable HD Gaming Monitor – jak to wygląda?

HORI postawiło na bardzo ciekawą konstrukcję, która sprawia, że monitor może zostać wykorzystany w wielu miejscach, a dodatkowo można go w łatwy sposób przetransportować. Sprzęt jest z trzech stron obity materiałem ze sztucznej skóry, więc bez najmniejszego problemu możecie go wrzucić przykładowo do plecaka, nie martwiąc się o ekran. Producent zadbał o sporą gumę, której zadaniem jest zabezpieczenie urządzenia przed otwarciem – nie jest to specjalnie odkrywczy pomysł, ale co najważniejsze: sprawdza się. Na górnej pokrywie znalazło się jeszcze logo PlayStation oraz dwie duże śruby – ten drugi element można zasłonić wspomnianą gumą, a jednocześnie zainteresowani mogą wyswobodzić urządzenie z etui i zamontować przykładowo na ścianie. Pokrowiec jest obszyty czarną nitką, która dobrze komponuje się ze wspomnianym tworzywem, ale warto zaznaczyć, że od wewnętrznej strony skorzystano z miększego, sztucznego zamszu, który posiada specjalne przegródki do odpowiedniego ustawienia monitora.

Japończycy pozytywnie zaskakują wykonaniem, ponieważ HORI Portable HD Gaming Monitor dobrze wygląda na biurku – wykorzystane materiały są porządne, nie ma tutaj mowy o trzeszczących elementach, a jednocześnie całość jest zadziwiająco lekka (1,3kg). Łatwo można dostrzec, że HORI zamierza zaoferować urządzenie graczom, którzy muszą często przemieszczać się z konsolą i w tej sytuacji przeniesienie monitora nie jest problemem. Także pod względem wymiarów otrzymujemy mobilną maszynę, ponieważ całość mierzy zaledwie 15,27 cm x 9,45 cm x 0,57 cm, więc sprzęt może wylądować w plecaku.

Istotnymi elementami budowy są jeszcze przyciski oraz porty – po lewej możemy włączyć monitor, wejść do menu, kliknąć enter, dostosować dźwięk lub przełączyć HDMI, a po prawej pojawia się miejsce na zasilanie, dwa porty HDMI oraz dwa wejścia słuchawkowe. Po rozłożeniu urządzenie wita graczy małą ramką oraz logiem producenta – wygląd jest skromny i bardzo typowy. Szkielet monitora został przygotowany z plastiku (to z tego powodu urządzenie jest bardzo lekkie). Warto zaznaczyć, że twórcy dopracowali spasowanie elementów.

HORI Portable HD Gaming Monitor - Recenzja 02

HORI Portable HD Gaming Monitor – jak to działa?

Monitor HORI nie jest oczywiście samowystarczalny. Do działania niezbędne jest podłączenie do prądu i w tym celu wykorzystujemy dołączoną do zestawu ładowarkę. Następnie wystarczy wykorzystać kable HDMI i można rozpoczynać zabawę.

Przed pierwszą rozgrywką warto dobrze dostosować sprzęt do warunków – w menu zajmiecie się dostosowaniem jasności, wybierzecie jeden z trybów (gra, tekst, film, standardowy, użytkownika), zmienicie kontrast, ustawicie dźwięk i także tutaj wybierzecie jeden z wariantów (gra, film, użytkownika), włączycie wyciszenie, dopracujecie ciepło kolorów (standard, ciepły, chłodny, użytkownika), a następnie możecie przełączyć język (brak polskiego), format (16:9, 4:3, automatycznie) i ostatnią opcją jest aktywacja automatycznego wyłączenia.

Producent zdecydował się na 15,6-calowy panel IPS o rozdzielczości 1366 x 768, częstotliwości odświeżania na poziomie 60 Hz i czasie reakcji 5 ms – największą bolączką urządzenia jest właśnie pierwszy parametr, bo choć nie można narzekać na odświeżenia i reakcję, to jednak producent powinien zadbać o przynajmniej Full HD. Prezentowany kontrast to 400:1 (podczas pomiarów otrzymałem rezultat na poziomie 488:1), a maksymalną jasność jaką udało mi się zmierzyć wyniosła 181cd/m2. Trudno też w przypadku ekranu mówić o najbardziej żywych kolorach (60% gamutu sRGB), ale tak jak wspomniałem – łatwo można dostosować obraz do własnych preferencji. Nie otrzymacie oczywiście wybitnych osiągów, jednak można z tego panelu wycisnąć kilka soków.

HORI Portable HD Gaming Monitor - Recenzja 03

HORI Portable HD Gaming Monitor – jak się na tym gra?

Podczas testów wziąłem na warsztat kilka ostatnio wydanych produkcji. Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4 (Xbox One X), Mortal Kombat 11, Cadence of Hyrule (Nintendo Switch) oraz Apex Legends (PlayStation 4) i wrażenia były przyzwoite. Brak oczekiwanej rozdzielczości jest odczuwalny, jednak niski czas reakcji oraz przyzwoite odświeżenie sprawiają, że rozgrywka jest satysfakcjonująca, a należy na pewno dodać, że w trakcie gry nie pojawiają się rozmycia, opóźnienia, zrywania obrazu czy też inne artefakty. Gameplay na HORI Portable HD Gaming Monitor jest poprawny.

Oczywiście w domowych warunkach nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak kilkukrotnie wziąłem sprzęt na działkę i bez wątpienia tutaj dostrzegłem największy atut monitora. Dobre 15 lat temu wszystkie growe domówki (robiliście lan-party u znajomych?) rozpoczynało się od mozolnego tachania do domu kumpla komputera, konsoli oraz telewizora z „dupą”. W wypadku HORI wszystko wygląda bardzo schludnie, szybko, bez nadmiernego męczenia się, a osiągi oferowane podczas rozgrywki są na wystarczającym poziomie. Głośniki mogłyby być głośniejsze, chociaż podczas jednego turnieju korzystałem z dwóch par słuchawek dla zwiększenia immersji i było to naprawdę dobre rozwiązanie. 

Jeszcze w trakcie E3 monitor HORI służył mi za trzeci ekran, na którym leciały relacje z kolejnych konferencji. W takiej sytuacji, obraz był bardzo dobry i nie mogę w najmniejszym stopniu narzekać na sprzęt. Przydaje się tutaj także wejście słuchawkowe i przełącznik HDMI – mogłem jednocześnie słuchać dźwięków z dwóch źródeł, a w razie konieczności przeskoczyć pomiędzy źródłem. Oba elementy nie będą wykorzystywane przez większość graczy, jednak łatwo w odpowiedni sposób wykorzystać dodatkowy port HDMI.

HORI Portable HD Gaming Monitor - Recenzja 04

HORI Portable HD Gaming Monitor – dla kogo?

HORI doskonale zdaje sobie sprawę, że HORI Portable HD Gaming Monitor jest przeznaczony dla bardzo, bardzo wąskiego grona odbiorców. Porządne wykonanie, bardzo lekka konstrukcja, odpowiednia częstotliwość odświeżania z dobrym czasem reakcji, dodatkowe porty, ale z drugiej strony niska rozdzielczość oraz średnie kolory. Japończycy wpadli na ciekawy pomysł, ale jestem pewien, że projekt można jeszcze ulepszyć oferując lepsze parametry wyświetlanego obrazu. Aktualnie jest to ciekawostka, która może zainteresować, ale... Przed sięgnięciem po urządzenie dobrze jest zerknąć na kilka materiałów prezentujących rozgrywkę (jest tego sporo na YouTube) i odpowiedzieć sobie na jedno (najważniejsze pytanie): w jaki sposób będą wykorzystywać maszynę HORI? Producent doskonale zdaje sobie sprawę, że przygotował sprzęt dla wyspecjalizowanego odbiorcy.

Tagi: hori HORI Portable HD Gaming Monitor monitor playstation 4