Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 30.08.2012
Made in Japan #8
843V

Made in Japan #8

Witajcie w ósmym Made in Japan! Japońska branża powoli kończy wakacje. Mieliśmy dzisiaj zapowiedź Metal Gear Solid: Ground Zeroes, ale jeśli obiektywnie mierzyć kaliber zapowiedzi to w Japonii Nintendo wygrało chyba pokazując wczoraj nowe Tomodachi Collection na 3DS-a. Krótką relację z Nintendo Direct, gdzie miało to miejsce, znajdziecie w rozwinięciu.

Słowem wstępu: postanowiłem, że zamiast cotygodniowych wyników sprzedaży będę zamieszczał miesięczne podsumowania. Wyjdzie na jedno. No, chyba że wolicie wcześniejsze rozwiązanie. [Enkidou]

 

Producent Uedy odszedł z Sony

 

Tydzień rozpoczął się raczej mało pozytywnie. Producent Ico i Shadow of the Colossus, Kenji Kaido, poinformował na swoim Twitterze, że w tym miesiącu odszedł z Sony Computer Entertainment. Powodu nie podał, napisał jedynie, iż na chwilę obecną kontynuuje wakacje. Na wiadomość zareagował m.in. Masahiro Sakurai (twórca Kirby'ego i Super Smash Bros.), który sprawiał wrażenie bardzo zaskoczonego takim obrotem spraw.

 

Wprawdzie nie wiadomo czy Kaido ma coś wspólnego z The Last Guardian, ale świetle informacji z ostatnich miesięcy -- odejściu Fumito Uedy i producenta wykonawczego Yoshifusu Hoyamy -- można chyba powoli mówić o demontażu tzw. Team Ico. Odszedł de facto trzon zespołu wraz z najważniejszą postacią, a nie wiemy czy na wspomnianej trójce się skończyło.

 

Zasadne wydaje się w kontekście tych wydarzeń pytanie o los The Last Guardian. Czy Ueda zrealizuje swoją wizję, która zakładała -- przynajmniej tak idzie wywnioskować z wywiadów -- wprowadzenie fizyki i AI w grach na nowy, wyższy poziom? Oby. Dobrze byłoby spełnić oczekiwania wszystkich zainteresowanych i zantrygowanych, bo niewykluczone, że może to być jego pożegnanie z branżą.

 

Atelier Totori także na PS Vita

 

Nowy numer Dengeki PlayStation, który pojawił się wreszcie po ok. miesięcznej przerwie, przyniósł zapowiedź Atelier Totori Plus - wzbogaconej wersji Atelier Totori wydanej pierwotnie na PS3.

 

Dodatki o jakich wspomina magazyn to nowe stroje, ekwipunek, nowe alchemiczne przepisy, postacie z dlc i inne na chwilę obecną niesprecyzowane bonusy. Reżyser gry wspomniał, że początkowo planowano zwyklą konwersję, ale z pasji zespołu wziął się jeszcze "plus". Gra jest według niego początkiem nowego etapu dla (mini-) serii Arland.

 

Premiera odbędzie się 29 listopada. Pierwsze screeny udostępniono na internetowej stronie magazynu - tutaj

 

CyberConnect2 na ratunek

 

Minął ponad rok od pamiętnego trzęsienia ziemi w Japonii, ale niektórzy uważają, że nie zrobiono wystarczająca dużo dla poszkodowanych. Z nowym pomysłem, aby zaradzić wypaczeniom, zjawił się Hiroshi Matsuyama, szef studia CyberConnect2, twórców m.in. Asura's Wrath, niedawno zapowiedzianego JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle czy kilku bijatyk na licencji Naruto.

 

Rzecz wygląda następująco. Inicjatywa polega na tym, żeby zgłosić pomysł wykorzystujący postać Mamoru-kuna, zamieszkującego fikcyjny świat Little Tail Bronx antropomorficznego psa i maskotki CC2. Mogą to być ilustracje, manga, film, itd. Oszlifowany przez studio 'produkt' sprzedawany będzie za pośrednictwem serwisu Gumroad, a dochód trafi na konto japońskiego Czerwonego Krzyża.

 

Matsuyama w rozmowie z Famitsu tłumaczy, że pomysł wziął się z refleksji jego i jego pracowników. Choć w zeszłym roku zbierali pieniądze, uznali, że to za mało. Jak twierdzi, w CC2 pracuje tylko 200 pracowników i zebrane sumy były siłą rzeczy zbyt skromne. Teraz chcą się odkuć.

 

Ze swej strony dodam, że szkoda, iż CC2 nie planuje -- chyba -- zrobienia gry w ramach inicjatywy Mamoru-kuna. Solatorobo (premiera w Europie odbyła się w zeszłym roku), także rozgrywające się w LTB, nie było po prostu dobrą grą jakich na DS-ie wiele. Zdecydowanie ocierało się o coś więcej, ale było poza radarami większości graczy. Jeśli Matsuyama z kolegami nie zrealizują Strelka Stories, będzie to niepowetowana strata. Nie przepadam właściwie za antropomorficznymi zwierzakami, ale LTB jest chlubnym wyjątkiem.

 

 

Nintendo Direct - 29 VIII

 

Opisując sierpniowe Nintendo Direct warto skupić się najpierw na obiektywnie najważniejszych chyba zapowiedziach - szef Level 5 Akihiro Hino ujawnil szóstą, podobno ostatnią część Professora Laytona o podtytule "Choubunmei A no Isan" (Dziedzictwo nadcywilizacji A) i drugą odsłonę 'symulatora życia' Tomodachi Collection (pierwowzór z DS-a rozszedł się w ponad trzech milionach kopii), którą promowały wizerunki Mii Satoru Iwaty i Yoshio Sakamoto. Obie gry ukażą się w przyszlym roku.

 

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

 

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

 

Materiał unaocznił nam również większy nacisk Nintendo na dystrybucję sieciową. Iwata przedstawił dwa nowe tytuły, które dostępne będą wyłącznie tym sposobem - mowa o Denpa Ningen no RPG 2 i Rhythm Hunter: HarmoKnight. Pierwszy to druga część dobrze ocenianej gry studia Genius Sonority (m.in. Dragon Quest Swords z Wii), która pozwoliła nam rekrutować tytułowych ludzi Denpa przy pomocy kamerki 3DS-a. Jedną z nowości są zmiany widoczne po zmianie ekwipunku, developer przygotował również tryb umożliwiający rywalizację z innymi graczami za pośrednictwem Wi-Fi.  
HarmoKnight to natomiast nowe przedsięwzięcie studia GameFreak przy którym palce macza Junichi Masuda, reżyser Pokemonów. Mamy tu do czynienia z grą rytmiczną, w której przechodzimy plansze atakując bądź skacząc (zgodnie z rytmem oczywiście).  

 

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

 

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

 

Przedstawiono także nowe materiały video z wcześniej zapowiedzianych gier.

 

Bravely Default - Trailer

Paper Mario: Sticker Star - Gameplay

E.X. Troopers - Trailer

Project X Zone - Gameplay

Naruto SD: Powerful Shippuden - Gameplay

Animal Crossing - Gameplay

 

Nieco abstrahując od samego Nintendo Direct, ale zostając przy Nintendo, Satoru Iwata napisał na Twitterze, że nie mamy się spodziewać żadnych konferencji w związku z nachodzącą premierą Wii U. Informacje, jak pisze, zostaną nam przekazane w inny sposób.

 

Level 5 godzi się z TGS

 

Level 5 chyba odpuści sobie w tym roku organizację Level 5 World i siły skupi na Tokyo Game Show (w zeszłym z kolei to właśnie na TGS machnęli ręka). Sprzedaż niektorych gier grubo poniżej oczekiwań, o czym wspominałem we wcześniejszym ON, musiała mocno dać im się we znaki.
Studio pokaże w przyszłym miesiącu m.in. Professor Layton vs. Ace Attorney, szóstą część Laytona i Fantasy Life. Ma w zanadrzu również dwa nieujawnione tytuły. Jeden z nich to pewnie Youkai Watch, a drugi - składanka Guild 02. Została on już wprawdzie oficjalnie zapowiedziana, ale bez jednej gry, która pozostaje tajemnicą. Możemy zgadywać, że chodzi o drugą część Crimson Shroud, które po premierze Guild 01 było chwalone za urzekającą wizję świata, głęboki scenariusz Yasumiego Matsuno (Vagrant Story, Final Fantasy Tactics, seria Ogre Battle) i wymagający poziom trudności.

 

Co więcej, możecie szykować się na lokalizację - Level 5 zarejestrowało bowiem w amerykańskim urzędzie patentowym znak towarowy "Crimson Shroud". Duet Matsuno-Sakimoto najwyraźniej wróci do nas z nową grą po dość długiej przerwie. Jako zachętę wrzucam więc coś takiego:

 

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

 

Zapowiedź powrotu starych, dobrych znajomych nie może chyba brzmieć lepiej.

Tagi: 3ds CyberConnect2 Level 5 Nintendo ohayo nippon playstation vita the last guardian