Spider-Man. Najciekawsze lokacje z pajęczego uniwersum

Spider-Man. Najciekawsze lokacje z pajęczego uniwersum

Igor Chrzanowski | 07.09.2018, 07:15

Uniwersum Spider-Mana liczy sobie już kilkadziesiąt długich lat, w trakcie których rysownicy i scenarzyści rozwijali ten świat o kolejne ciekawe historie, postacie no i oczywiście miejscówki. Dziś przyjrzyjmy się najbardziej znanym lokacjom z pajęczego Nowego Jorku.

W swoim czerwono-niebieskim stroju Peter Parker przemierza zarówno szczyty jak i najciemniejsze zaułki największej metropolii na świecie. A jak wiadomo, tak wielkie ośrodki miejskie pełne są zarówno jawnych jak i tajnych siedzib grubych ryb przestępczego świata, imponujących biurowców, pięknych parków, czy też innych unikalnych perełek architektury. Gdzie więc przez te wszystkie lata bawił się Spider-Man?

Dalsza część tekstu pod wideo

Daily Bugle

Daily Bugle jest jedną z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet pajęczego Nowego Jorku. Nic zatem dziwnego, że młody i ambitny fotograf jakim pragnął zostać Peter, zgłosił się do pracy w tak znanej redakcji. Jej redaktor naczelny James Jonah Jameson miał wielki apetyt na zdjęcia popularnego bohatera, dlatego też gdy Parker dostarczył mu pierwsze takie ujęcie, z miejsca dostał angaż - i to za niemałe pieniądze, trzeba dodać. To zdecydowanie pierwsze miejsce jakie przychodzi na myśl, gdy myślimy o dziele Stana Lee i Steve’a Ditko.

Midtown High School

Liceum w którym uczy się Peter Parker przewija się przez większość komiksów, filmów oraz animacji osadzonych w uniwersum Człowieka Pająka. To właśnie tu Spidey poznaje większość swoich znajomych z normalnego życia i tu rozwija się naukowo. Niekiedy przysporzyło mu to wiele przykrości, lecz jak wiemy z nie takimi już przeciwnościami mierzył się jeden z najpopularniejszych herosów Marvela. Co ciekawe po raz pierwszy szkołę tę ujrzeliśmy w zeszycie Amazing Fantasy #15, a całość jest prawdopodobnie wzorowana na Forest Hills High School w Nowym Jorku.

Crime Central

To wyjątkowe miejsce stało się sławne głównie dzięki animowanemu serialowi Spider-Man z lat 90-tych. Bazowane na Chrysler Building centrum światowej zbrodni jest siedzibą niejakiego Kingpina, znanego szerzej jako Wilson Grant Fisk. To właśnie on potrząsa całym mafijnym półświatkiem NY i ma pod sobą istną rzeszę bandziorów. W serialowym uniwersum Crime Central było domem dla Podstępnej Szóstki, Hobgoblina, czy też było miejscem całkiem fajnie zrealizowanej bitwy obu Goblinów.

Oscorp Industries

Oscorp jest jedną z największych korporacji spośród wszystkich uniwersów jakie przez te kilkadziesiąt lat wykreował Marvel. Jej założyciel i prezes Norman Osborn jest bardzo wpływowym człowiekiem i bratał z najróżniejszymi gagatkami, wśród których znaleźli się, w zależności od wersji, Kingpin, Dark Avengers, czy nawet nie doszła Sinister Six z filmowej serii Niesamowity Spider-Man. Sam Osborn znany jest także jako kultowy Green Goblin. Co w tym wszystkim najciekawsze, swego czasu magazyn Forbes zrobił listę 25 największych fikcyjnych korporacji i Oscorp znalazło się tam na 23 lokacie z wyceną na 3.1 mld dolarów.

Brand Corporation

Tak naprawdę Brand Corporation jest częścią tak zwanego Roxxon Energy Corporation, które to miało swoje siedziby w wielu różnych miejscach. Wspomniana zaś spółka wchodząca w skład wielkiego molocha mieści się bezpośrednio w Nowym Jorku i ma spory wpływ na marvelowskie uniwersa. Niejaki Herbert Landon, jako prezes firmy, współpracował przez pewien okres z jednym z najbardziej znanych X-Menów, czyli Hanckiem McCoyem, którego szerzej znacie jako Bestia. Roxxon mieszał swoje paluchy w naprawdę mnóstwo mniej lub bardziej ryzykownych biznesów, dlatego też Brand Corporation udało się stworzyć formułę potrafiącą wyleczyć mutacje. Tu wkracza Spider-Man, który tego potrzebuje i razem z X-Menami próbuje powstrzymać Landona, który chciał to dokonanie wykorzystać w złych celach.

Sanctum Sanctorum

Z racji tego, że akcja Spider-Mana dzieje się zazwyczaj w Nowym Jorku, Spidey natrafia na lokacje kojarzone bardziej z innymi superbohaterami. Sanktuarium Doctora Strange’a przewija się przez kilka różnych przygód Petera Parkera. Najbardziej oczywistym występem jest oczywiście Marvel Avengers: Wojna bez granic, gdzie praktycznie rozpoczyna się cała akcja filmu. Dodatkowo Sanctum Sanctorum zostało zauważone przez fanów w Spider-Man na PS4, zanim gra w ogóle zdarzyła się ukazać. No i na koniec Spidey pomaga Doktorkowi w walce z Dormammu.

Stark Industries

Kolejnym kultowym miejscem z Nowego Jorku, jakie można przypisać do pajęczego uniwersum jest firma Tony’ego Starka. Jak dobrze wiemy, Tony jest obecnie swego rodzaju mentorem dla nowego Spider-Mana w Marvel Cinematic Universe, gdzie doradza młodemu herosowi co powinien robić i jak stać się lepszym człowiekiem. Jednakże obydwaj panowie trafiali na siebie wiele razy wcześniej. We wspominanym już serialu animowanym z lat 90-tych, Stark Enterprises było areną bitwy pomiędzy zjednoczonymi siłami Spider-Mana, Iron Mana oraz Venoma przeciwko szalonemu Carnage’owi. Jeśli zaś chodzi o gry wideo, w Egde of Time i Shattered Dimensions mogliśmy odwiedzić Stark-Fujikawa. No i Forbes także i tę firmę umieścił w swojej topce, tym razem na miejscu 16 z wyceną 20,3 mld dolarów.

Fundacja rodziny Hardy

Rodzina Hardych jest często pomijana w głównych mediach Marvela, lecz pokazana w serialu animowanym należąca do nich fundacja, rzuca nieco światła na historię kilka ważnych postaci. Jej założyciel, Walter Hardy, był kiedyś ważnym członkiem S.H.I.E.L.D. Pod pseudonimem “The Cat” był niesamowitym mistrzem złodziejstwa, lecz został aresztowany i odpowiedzialność za prowadzenie fundacji spadła na Felicie i jej matkę. Młoda dama zaś została następczynią swego ojca i jako Czarny Kot rozrabia po mieście. Przy okazji premiery jednego z DLC do Spider-Mana na PS4, jakie zatytułowano The Heist, znana lokacja może powrócić i raz jeszcze przybliżyć nam piękną złodziejkę.

Ravencroft Institute

W tak dużym mieście jak Nowy Jork nie mogło oczywiście zabraknąć szpitala psychiatrycznego. Ravencroft Institute jest marvelowskim odpowiednikiem słynnego Arkham Asylum i tak jak w przypadku konkurencji, przetrzymywani są tam najgroźniejsi, najbardziej niezrównoważeni przestępcy. Dzięki wsparciu amerykańskiego rządu założyła je Dr. Ashley Kafka, która to marzyła o pomaganiu zagubionym ludziom, by wydobyć z nich dobro. Pacjentami tego ośrodka byli między innymi Doctor Octopus, Cletus Kasady (Carnage), Electro, Mysterio, Chameleon, czy też Vulture.

Empire State University

Po tym jak Peter Parker zakończył naukę w Midtown High School, przeniósł się na uniwerek, gdzie już jako Spider-Man zgłębiał tajniki nauk ścisłych, co pomagało mu oczywiście w walce z przeróżnymi przeciwnikami - na przykład Złowieszczą Szóstką, z jaką zmierzycie się w nadchodzącej grze Insomniac Games na PlayStation 4. Ponadto ESU jest niezwykle ważnym ośrodkiem naukowym dla całego Nowego Jorku i innych superbohaterów, jacy się z niego wywodzą - są to między innymi Black Cat, Nova, czy też Squirrel Girl.

Igor Chrzanowski Strona autora
Z grami związany jest praktycznie od czwartego roku życia, a jego sercem władają głównie konsole. Na PPE od listopada 2013 roku, a obecnie pracuje również jako game designer.
cropper