SKLEP
Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 10.03.2018
Najlepsze tanie gry na PlayStation 4
4445V

Najlepsze tanie gry na PlayStation 4

W dzisiejszych czasach naprawdę nie możemy narzekać na brak gier, choć trudno powiedzieć to samo o ich cenach. Na szczęście mamy takie usługi jak PS Plus czy Xbox Game Pass oraz częste i gęste promocje w sklepach cyfrowych. Ale co, jeśli nie ma akurat promocji? Coś się znajdzie! Poniżej nasz wybór najciekawszych obecnie, tanich gier na PlayStation 4.

Oczywiście każdy z nas inaczej definiuje, co jest dlaniego jeszcze tanie, a co już kosztowne. Z uwagi na i tak relatywnie wysokie ceny gier, narzuciliśmy sobie odgórną granicę 100 zł. Na poniższej liście znajdziecie jednak i gry za połowę tej górnej granicy. To produkcje w większości niezależne, jednak ze wszech miar ciekawe, które za niewygórowaną cenę zaoferują mnóstwo świetnej zabawy. Podane w zestawieniu wartości to obecnie regularne ceny tych produktów. Pamiętajcie, że te i inne (większe) szpile można w zależności od promocji dorwać i za dużo mniejsze pieniądze. W wybranych przypadkach podajemy zresztą również ceny promocyjne, jeśli jakieś obowiązują.

Najlepsze gry na PlayStation 4

Alienation

Na koncie Housemarque znajduje się wiele świetnych produkcji, które testowały nasz refleks i paluchy ba PS4. Od wciągającego Resoguna po Nex Machina - to wszystko świetne gry za rozsądną cenę. W zestawieniu ląduje jednak inna ich produkcja. Dlaczego? Bo oprócz typowej dla tych twórców orgii zniszczenia na ekranie, dynamicznej akcji testującej granice naszej percepcji, zawiera jeszcze lekką nadbudówkę RPG akcji w stylu Diablo, gdzie trzeba zbierać coraz to lepsze giwery, modyfikacje. rozwijać skille i latać samemu lub z innymi graczami na misje z nadzieją znalezienia jeszcze lepszego lootu. System ten w Alienation jest dość uproszczony, ale nadaje nowego wymiaru grze, w której walczymy z hordami obcych w jednej z wielu cuuudownie przygotowanych lokacji. Alienation jest więc nie tylko pięknym twin-stick shooterem ale i diablopodobnym pożeraczem czasu.

Cena standardowa na PSN: 84,00 zł. (25,00 zł w promocji obowiązującej do 22.03.2018)

Axiom Verge

Unikalny, nietuzinkowy przedstawiciel gatunku metroidvanii, który w zasadzie stworzony został niemal w całości przez jednego człowieka. Gra wciąga niesamowitą, niepokojącą atmosferą oraz soundtrackiem oraz zaskakuje głębią fabuły. Przede wszystkim jednak wyciska z formuły tego typu gier wszystko co najlepsze - ma zestaw niesamowicie pomysłowych broni, upgrade'ów, znajdziek, sekretów do odkrycia, oraz replayabilty na bardzo wysokim poziomie. Grając w Axiom Verge po prostu chce się zaliczyć mapę na 100%.

Cena standardowa na PSN: 75,00 zł.

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon to przygoda dla ludzi o stalowych nerwach oraz gotowych na lekcję pokory. Pozornie prosta powierzchowność tego erpega skrywa wymagające, ciekawe podejście do roguelike'a, w którym nasza drużyna śmiałków zagłębia się w proceduralnie generowane lochy. Wszystko teoretycznie gra tu na naszą niekorzyść. Stwory, pułapki, otoczenie, nawet stan naszej drużyny, bo zestresowany jej członek może kopnąć w kalendarz na zawał serca. Darkest Dungeon jest więc nie tylko grą, w której trzeba umieć utrzymać naszych ludzi przy życiu, ale i odpowiednio planować. To przy tym gra, która daje masę satysfakcji przy wielu podejściach, o ile tylko przyswoimy gorzki smak porażki i przekujemy ją na naszą korzyść.

Cena standardowa na PSN: 92,00 zł.

Inside

Dzieło twórców Limbo nie ma może takich pokładów replayability, jak np. wspominany już Axiom Verge. To zupełnie inny typ gry. Gry być może krótkiej, ale takiej, której nie sposób pominąć w swojej kolekcji. Po pierwsze ze względu na poruszającą, dojmującą tematykę, po drugie za unikalną, zapierającą dech w piersiach stylistykę współgrającą z wagą tematu. Inside jest platformerem z ciekawymi, pomysłowymi puzzlami oraz sporym wyzwaniem. Przede wszystkim jednak tajemnicza aura oraz design gry prowadzi konsekwentnie do szokującego i zachęcającego do dyskusji finału. W grze znajdują się też znajdźki oraz alternatywne zakończenie do odkrycia.

Cena standardowa na PSN: 84,00 zł. 

Transistor

Druga gra studia Supergiant Games jest - podobnie jak Bastion - czymś absolutnie nietuzinkowym. To stylowa przygoda w cyberpunkowym świecie, która jednak z czasem odkrywa swoje prawdziwe oblicze. Historię Red oraz jej zaklętego w charakterystycznym mieczu, tytułowym Tranzystorze, towarzysza chłoniemy na kilku płaszczyznach, rozkoszując się jednocześnie piękną, stylizowaną na art deco oprawą, jak i fantastyczną wręcz muzyką. Jest to pomysłowe połączenie erpega akcji z grą strategiczną, w której jedną z mechanik jest planowanie ruchów w momencie zatrzymania czasu, a później ich egzekwowanie. W Transistorze znajdziemy również szereg ciekawych skilli, które z przyjemnością się odkrywa oraz rozwija także w trakcie New Game +. Gra ze wszech miar warta uwagi.

Cena standardowa na PSN: 79,00 zł.

Rouge Legacy

Ten niepozorny, pełen lekkiego humoru szpil wkręca totalnie. To czysta zabawa gatunkiem roguelike, z szybką rozgrywką, piękną grafiką retro oraz pomysłem na to, by jednak dawać graczowi motywację do ciągłych prób oraz ciągłego wracania do rozgrywki. W każdym nowym podejściu wcielamy się bowiem w kolejnego potomka głównego bohatera (przy tym opisanego zabawnymi cechami charakteru oraz jednej losowej cesze, która wpływa istotnie na gameplay) oraz dziedziczymy po swym przodku złoto i broń. Nie wszystko jest więc stracone, jednak do losowo generowanego zamczyska trzeba wejść za stale rosnącą cenę i poznawać wszystko od nowa. Dodatkową zaletą Rogue Legacy jest precyzyjne sterowanie oraz akcja rodem z klasycznych Castlevanii (latające obrazy też są). Produkcja Cellar Dool Games to jedna z tych gier, którą odpalasz na chwilę a siedzisz godzinami robiąc podejście za podejściem i obiecując sobie za każdym razem, że to ostatni raz.

Cena standardowa na PSN: 54,00 zł.

Ruiner

Intrygująca gra akcji polskiego studia łączy w sobie ciężkie klimaty cyberpunka, bezkompromisową rozgrywkę, świetną ścieżkę dźwiękową oraz zabawę umiejętnościami i uzbrojeniem głównego bohatera. Produkcja Reikon Games przede wszystkim wystawi Wasze umiejętności i refleks na próbę, ale przyciągnie też stylem oraz chęcią odblokowania wszystkich umiejętności głównego bohatera oraz poprawiania wyników zaliczania poziomów. Nie jest to gra idealna, ale na pewno za taką cenę warta poświęcenia kilku wieczorów.

Cena standardowa na PSN: 79,00 zł.

Shovel Knight: Specter of Torment

Wprawdzie na PSN jest dostępna za 104 zł. kompletna edycja Shovel Knighta, czyli jednej z najlepszych, klasycznych platormówek ostatnich lat. Zawiera trzy dotąd wydane kampanie, czyli klasyczne Shovel of Hope, od którego się wszystko zaczęło, Plague of Shadows oraz Specter of Torment. Jeśli jednak będziemy się trzymali naszej zasady "poniżej setki", to zgarniemy ze sklepu ostatnią z części za mnie niż połowę wartości kolekcji. Za taką cenę nawet nie ma się co specjalnie zastanawiać, gdyż będący prequelem przygód Rycerza z Łopatą Specter of Torment zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie. Rozgrywa się wprawdzie na tych samych poziomach co oryginał, ale z gry zadowolony będzie zarówno nowicjusz nie znający serii, jak i ktoś, kto ograł oryginał, bowiem wcielenie się w Specter Knighta (czyli antagonistę naszego kultowego rycerza) oferuje zupełnie inne mechaniki zabawy w trakcie gry. 

Cena standardowa na PSN: 42,00 zł.

Thumper

Coś, w co możesz się wciągnąć normalnie ale i poprzez PS VR. Ale słowo "grać" może nie jest tu do końca adekwatne. Thumper Cię porwie, jeśli tylko lubisz muzyczne gry akcji, poza tym zahipnotyzuje dziwnym i nieco niepokojącym światem, wyśmienitym soundtrackiem oraz wymagającymi, niesamowitymi walkami z bossami. Najlepsze jest to, że koncepcja na Thumpera jest bardzo prosta w założeniach, jednak szaleńcze tempo oraz wzrastający poziom trudności czyni z niego grę idealną dla poszukiwaczy tego idealnego "runu" oraz idealnej punktacji. Jeśli wciągniesz się w produkcję małego studia Drool, to najprawdopodobniej również poświęcisz dziesiątki godzin na masterowanie wyników.

Cena standardowa na PSN: 84,00 zł. 

Undertale

Undertale to erpegowa perełka. Niepozorna powierzchowność nie zapowiada bowiem gry tak pomysłowej i zaskakującej. Nawet będąc przyzwyczajonym do klasycznych gier RPG z lat 80. i 90. Twoje oczekiwania zostaną wystawione na próbę. Starcia są tutaj unikalnym połączeniem zręcznościowej minigierki oraz próby psychologicznego rozgryzienia wroga. Dzięki temu możesz unikać walki z wrogami, co ma istotne, niosące moralne znaczenie przełożenie na fabułę. Ta zresztą jest napisana z polotem i humorem, zaś przez całą rozgrywkę jesteśmy raczeni nowymi pomysłami. Undertale stworzone przez jedną osobę nie jest może piękną artystycznie grą, ale jej prawdziwa wartość rekompensuje całkowicie tę wadę. 

Cena standardowa na PSN: 63,00 zł.

Tagi: indie playstation 4

Miesięcznik PSX Extreme