Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 21.11.2021
Nie tylko Spider-Man: Bez drogi do domu. Oto najlepsze filmy z crossoverami
879V

Nie tylko Spider-Man: Bez drogi do domu. Oto najlepsze filmy z crossoverami

Crossovery są ostatnio coraz popularniejszym motywem zarówno w grach, serialach jak i filmach, a wszystko to za sprawą sukcesów takich filmów jak Avengers czy też Justice League. Dziś z okazji zbliżającej się premiery Spider-Man: Bez drogi do domu, przyjrzymy się najciekawszym filmowym crossoverom w historii kina.

Współczesne kino pełne jest najróżniejszych crossoverów, które to zna już praktycznie każdy, więc w dzisiejszym tekście ominę wszystkie tytuły związane z Marvel Cinematic Universe oraz DC Extended Universe, żeby nie robić z tej listy najbardziej oczywistych wyborów na jakie można wpaść, pokroju Avengers, Batman v Superman czy Suicide Squad. Zamiast tego sięgniemy nieco dalej do historii kinematografii i spojrzymy na równie ciekawe, choć dziś już pewnie nieco zapomniane klasyki. Oczywiście parę świeższych hiciorów też wpadnie, ale nie za wiele. Gotowi? No to zaczynamy!

Łowcy potworów (1987)

Klasyk z 1987 roku jest dziś naprawdę bardzo zapomnianym i niedocenianym dziełem kinematografii, ale wciąż zasługuje na uznanie za próbę pokazania kilku najbardziej kultowych potworów na jednym ekranie. Hrabia Dracula pragnie tu bowiem wskrzesić Mumię, potwora Frankensteina, Potwora z Czarnej Laguny oraz Wilkołaka, którym przeciwstawić ma się legendarny Abraham Van Helsing. Niestety tak znana plejada złoczyńców i bohaterów nie przyciągnęła do kin zbyt wiele osób, bo w ogólnym rozliczeniu twórcy byli stratni na ponad 8 milionów dolarów - cały budżet wyniósł 12 milionów.

Kosmiczny mecz (1996)

Michael Jordan był i do dziś jest jedną z największych legend koszykówki, dlatego też został przez Warnera wybrany do głównej roli w kultowym już Kosmicznym meczu z 1996 roku. Będące u szczytu swojej popularności sławy z Looney Tunes musiały zmierzyć się ze sługusami złego właściciela kosmicznego parku rozrywki, który to chciał Królika Bugsa, Kaczora Duffy'ego i całą resztę animowanych bohaterów porwać na swoje kolejne atrakcje. Na szczęście najlepszy zawodnik w historii NBA zgodził się im pomóc i wspólnie skopali animowane zadki złoczyńców. Na ekranie zobaczyliśmy tu wszystkie najważniejsze twarze znane z telewizyjnych kreskówek Looney Tunes i Merrie Melodies.

Jetsonowie spotykają Flintstonów (1987)

Warner Bros. ma obecnie wielkie ambicje zrobić kolejne mocne połączone uniwersum jakie nazywają Hanna-Barbera Universe. Legendarni twórcy mieli podobne plany już pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy to wypuścili crossover, którego wszyscy pragnęli, choć o tym nie wiedzieli. Tak oto rodzinka Flinstonów z prehistorii spotkała się z Jetsonami z dalekiej przyszłości. Oglądanie tego jak bohaterowie się poznają i wspólnie dogadują było naprawdę genialne. Jeśli nie oglądaliście, koniecznie musicie nadrobić.

Ready Player One (2018)

Steven Spielberg jest jednym z największych reżyserów dzisiejszego kina i praktycznie wszystko czego się dotknie zamienia w złoto. Tak samo było z adaptacją Ready Player One, która to okazała się jednym z najciekawszych filmów dla geeków ostatnich lat. Oprócz genialnej fabuły, w świecie wykreowanym na srebrnym ekranie zobaczyliśmy nawiązania oraz herosów z dosłownie setek różnych ikonicznych marek związanych z branżą filmową, serialową, grami oraz komiksami.

Ralph Demolka w Internecie (2018)

Gdy Disney po raz pierwszy zajął się Ralphem Demolką wyszła z tego naprawdę całkiem fajna produkcja, jednakże to dopiero dwójka pokazała nam crossovery na ogromną wręcz skalę. Gdy para naszych bohaterów odwiedziła internet, wsiąkła do niego bez powrotnie, a my mogliśmy zobaczyć postacie z kultowych animacji Disney'a, herosów Marvela, a nawet kultowych żołnierzy z Gwiezdnych wojen - a to nie wszystko, co film miał w zanadrzu. Ciekawe, czy amerykański gigant pokusi się o jakąś trzecią odsłonę, bo jak dobrze wiemy, fabularnie zbyt dużo już tam zrobić się nie da.  

Godzilla vs. Kong (2021)

Odchodzimy trochę od animacji i wracamy do kina dla dorosłych. Ponownie zachwyceni sukcesem MCU i DCEU przedstawiciele  Legendary Entertainment i Warnera postanowili stworzyć własne kinowe uniwersum z wielkimi potworami, jakie nazwano MonsterVerse. Całość bazuje na mieszaniu ze sobą różnych Kaiju takich jak Godzilla czy też King Kong. Całą sagę rozpoczęto w 2014 roku i do dziś z serii ukazały się łącznie cztery filmy, z których ostatni prezentuje nam wielki pojedynek pomiędzy kultową małpą a gigantycznym jaszczuropodobnym monstrum. Jak MonsterVerse rozwinie się dalej? Na tę odpowiedź trzeba będzie niestety nieco poczekać.

Star Trek: Pokolenia (1994)

Star Trek rywalizuje ze Star Warsami od dobrych kilkudziesięciu lat, lecz do dziś nie zdołał przebić się do takiej rzeszy ludzi co wykupiony przez Disney'a świat Gwiezdnych wojen. Niemniej jednak kosmiczna epopeja dokonała kilku bardzo ciekawych zabiegów w swojej długiej historii, wśród których na pewno należy wymienić genialne połączenie dwóch różnych pokoleń bohaterów sagi. O ile Star Wars nie miało na to za grosz pomysłu i spóźniło się o jakieś 20 lat, tak włodarze Star Treka wiedzieli co muszą zrobić już w 1994 roku, kiedy to na jednym ekranie zobaczyliśmy załogę Kapitana Kirka oraz załogę Kapitana Picarda. Dwie legendy spotkały się w jednym crossoverowym dziele, gdzie dokonało się symboliczne przekazanie pałeczki młodszemu pokoleniu bohaterów. 

Kto wrobił królika Rogera? (1988)

Ponownie wracamy do kinowych adaptacji kultowych powieści, tym razem sięgając po Who Censored Roger Rabbit?, które to doczekało się genialnego filmu, w jakim swoje palce maczał sam Disney! Oprócz genialnej komediowej fabuły całe dzieło warto zobaczyć dla wyjątkowych crossoverów jakie się tu dokonały - to pierwszy i jak do tej pory ostatni raz, gdy na jednym ekranie, w jednej chwili bezpośredni kontakt mieli ze sobą Kaczor Donald i Kaczor Duffy, a także Myszka Miki i Królik Bugs. Dziś całość hula za darmo nawet na YouTube, więc łatwo znaleźć i obejrzeć tę przygodę. 

Freddy kontra Jason (2003)

Naprawdę nie mam pojęcia, dlaczego jeszcze nikt nie zrobił połączonego kinowego uniwersum slasherów. To czego w branży gier dokonało Dead by Daylight musi w końcu zostać przeniesione na srebrny ekran! Pierwszą poważną próbą takiego crossovera był film Freddy kontra Jason z 2003 roku, w którym to połączono Koszmar z ulicy Wiązów z kultowym Piątkiem 13-tego. Gdy szaleni mordercy spotkali się na jednym ekranie, doszło to bardzo krwawej i niezwykle ciekawej bitwy - zarówno w normalnym świecie jak i w krainie koszmarów. Gdyby tak ktoś machnął taki film, nawet w konwencji Netfliksowej Ulicy strachu. Ależ to by było dobre!

LEGO: Przygoda (2014)

Filmowe przygody w świecie zbudowanym z klocków LEGO okazały się być naprawdę fantastycznym pomysłem, o którym z jakiegoś powodu przez wiele lat nikt nie pomyślał. Na szczęście gdy do gry wszedł Warner ze swoją plejadą kultowych bohaterów i umieścił ich w filmie LEGO: Przygoda, doczekaliśmy się naprawdę bardzo fajnego, ciepłego familijnego dzieła sztuki. Oprócz głównych bohaterów zobaczyliśmy tu Batmana, Gandalfa, postacie z Harry'ego Pottera, a nawet Hana Solo, należącego już wtedy do Disneya. Oby twórcy szybko opracowali Lego: Przygoda 3, gdzie zobaczymy jeszcze więcej ciekawych bohaterów.

Tagi: DC Comics Marvel MonsterVerse slasher Spider-Man: Bez drogi do domu