4084V

Poradnik Fortnite: Battle Royale. Jak zacząć grę? Jak wygrywać?

Fortnite: Battle Royale stało się niezwykle popularną grą. Dziś podpowiem Wam, jak osiągnąć lepsze wyniki w grze.

W poradniku prześledzę całą rozgrywkę, starając się na każdym etapie podać Wam podstawowe informacje oraz rady, które skupią się na drobnostkach mogących zaważyć na zwycięstwie. Tryb Battle Royale oferujący starcia stu osób naraz to wielki poligon własnych rozwiązań, które dostosowane do osobistego stylu gry potrafią dać zwycięstwo. Rozwiązania, które tutaj przedstawię, powinniście zmodyfikować do własnych potrzeb, jednak jako wstęp do pierwszych taktycznych zagrań – powinny się sprawdzić.

Musisz umieć strzelać

Zanim prześledzimy rozgrywkę, polecam nauczyć się strzelać. Brzmi wręcz banalnie, prawda? Ważne jest jednak, aby dokładnie zapoznać się z każdą bronią i znaleźć te, które pozwolą nam osiągnąć najlepsze efekty podczas danych sytuacji. Na tym etapie nawet nie musimy się specjalnie skupiać na zwycięstwie. Bez opanowania stresu w sytuacjach jeden na jednego i tak nie uda nam się daleko zajść. Będąc zupełnie początkującym, nasza gra będzie kończyć się szybko, jednak z każdym wygranym starciem nabierzemy wprawy, która pozwoli zapanować na sytuacją. Wyczucie każdej broni pozostawiam Wam, jednak jest kilka sposobów, które pozwolą przeżyć strzelaninę.

Bardzo częstym błędem jest ciągłe strzelanie bez przerywania. Gracze robią to i karabinem, i strzelbami, tracąc amunicję lub ginąc w momencie przeładowania broni. Zwinny przeciwnik może Was pokonać spokojnie podskakując i czekając na dogodny moment, by nas wyeliminować. Wystarczy, że ktoś taki wyczeka na moment, kiedy będziecie musieli przeładować, i jest wygrany. Pamiętajmy zatem, aby podczas starcia:

  • nie strzelać ciągłym ogniem;
  • nie wodzić celownikiem za podskakującym wrogiem, jeśli nie mamy jeszcze wprawy;
  • wykorzystywać okoliczne ściany, drzewa i murki, aby się schować i poczekać na chwilową przerwę w ostrzale wroga w momencie, kiedy będzie on przeładowywał.

Pamiętajmy również, że każda z broni ma swoja klasę. W kolejności od najgorszej jest to: szara, zielona, niebieska, fioletowa i złota. Statystyki tych samych broni są lepsze wraz ze wzrostem klasy, jednak nie oznacza to, że w przypadku starcia z graczem ze złotym karabinem nie będziemy w stanie wygrać posiadając sprzęt oznaczony jako „szary”. Bardzo dużo zależy od naszych umiejętności, ponieważ różnice w statystykach są bardzo subtelne i mało odczuwalne podczas gry.

Wszystkie bronie w Fortnite Battle Royale pozbawione są utrudnienia w postaci odrzutu. Jedyne, nad czym tak naprawdę powinniśmy się skupić, to utrzymanie lufy w linii poziomej na wrogu. Kiedy poczujemy już, że pojedynki udaje się nam wygrywać, możemy przystąpić do polepszenia swoich umiejętności na każdym etapie gry.

Tryby gry

Fortnite Battle Royale oferuje trzy tryby gry. Są to Solo, Pary i Oddział. Wszystkie są podobne, jednak zawierają pewną znaczącą zmianę.

  • Solo – tryb, w którym jesteśmy sami przeciwko 99 innych graczy. Pozbycie gracza wszystkich punktów życia oznacza w tym wypadku eliminację.
  • Pary – tryb, w którym występujemy w dwójkach. W przypadku pozbycia się wszystkich punktów życia innego gracza zostaje on powalony. Jego sojusznik ma wtedy jeszcze szansę, aby go uratować.
  • Oddział – tryb, w którym gramy w zespole z drużyną. Zapraszamy do gry znajomych lub wybieramy opcję uzupełniania oddziałów, aby Fortnite samo dobrał nam graczy. Również i tutaj postrzelony gracz masz szansę na zostanie uratowanym przez swoją drużynę.

Zdarza się, że do gry zostaje wprowadzony czwarty tryb. Zazwyczaj jest on wariacją na temat dwóch pozostałych. Dostawaliśmy już tryby, gdzie np. każda z broni miała najlepszą klasę lub gdzie gracze mogli odnaleźć na mapie tylko karabiny snajperskie.

Startowa wyspa

Gdy gra wczyta większość graczy, a do rozpoczęcia rozgrywki pozostaje kilkanaście sekund, zostajemy przeniesieni na wyspę sąsiadująca z głównym terenem gry. Nie sposób się z niej wydostać i służy ona tylko jako rozgrzewka. Możemy tutaj złapać za broń lub szybko zbudować małą konstrukcję. Od niedawna istnieje również opcja sprawdzenia mapy gry. Jest to o tyle ważne, że już na tym etapie możemy zadecydować, gdzie wylądujemy. Gra w postaci linii pokazuje nam trasę naszego latającego autobusu, za pomocą którego dolecimy do wyspy. W przypadku gry z obcymi osobami w drużynie możemy się komunikować poprzez umieszczanie na planszy znaczników odpowiadającym naszemu kolorowi PSN ID. Proste zaznaczenie danego miejsca zazwyczaj pozwala na wspólne dojście do porozumienia co do strefy lądowania.

Fortnite Battle Royale #1

Gdzie powinniśmy się kierować na początku gry? W pierwszych godzinach rozgrywki na poważnie polecam unikanie wszelkich miejsc oznaczonych nazwami. Ze względu na to, że są opisane – są najbardziej popularne i to tam kierują się bardziej doświadczeni gracze. Szczególnie polecam unikanie Wykrzywionych Wież. Gdzie zatem lecieć? W rejony, które są widoczne na mapie, lecz nie są opisane. Potrafią one skrywać mnóstwo przedmiotów i skrzyń, a przy okazji świecą pustkami. Na dobry początek powinniśmy się tam dobrze dozbroić i wyruszyć dalej.

Fortnite Battle Royale #2

Fortnite Battle Royale #3

Fortnite Battle Royale #4

Lądowanie

Co za problem wylądować? W końcu ten etap wydaje się być nic nieznaczącym startem gry, który zmusza nas do czekania, aż wylądujemy! Oj, prawda jest zupełnie inna. Po tym jak już wybierzemy nasz cel do lądowania, musimy pamiętać, aby jak najszybciej wylądować. Po długim locie w dół, otwiera się nam spadochron, a my swobodnie opadamy. Początkujący gracze nie zauważają jednak tego, że pochylając postać głową w dół możemy pędzić o wiele szybciej. Lekkie pochylenie się do przodu daje taką możliwość. A co w momencie, gdy otworzy się już nam spadochron? Jeśli nie poruszamy w tym momencie postacią, to nasz lot na lotni trwa dłużej. Zatem znajdując się nad naszym miejscem do wylądowania, i tak lepiej jest stale się ruszać, kręcąc kółka wokół naszego celu.

Fortnite Battle Royale #5

Podczas spadania powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na to, co jest pod nami. Chcąc wylądować w wąwozie, nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy nasza postać będzie znajdowała się nad obiektem czy terenem, który jest wyżej. Spowoduje to, że nasz spadochron otworzy się o wiele wcześniej, a inni gracze nas wyprzedzą, pikując w dół tuż obok nas.

Wylądowaliśmy, co teraz?!

Teraz szybko szukamy broni. Odnajdziemy ją luźno leżącą na ziemi lub w skrzyniach pojawiających się losowo w grze, w określonych lokacjach. Oprócz broni możemy odnaleźć jeszcze cztery rodzaje przedmiotów. Będzie to:

  • amunicja służąca wiadomo w jakim celu;
  • surowce, które wykorzystamy do budowy własnych struktur w grze. Drewno zbierzemy z drewnianych konstrukcji oraz drzew. Kamień z kamieni oraz ceglanych budowli, a stal z samochodów i stalowych struktur;
  • pułapki, w które wliczają się wysuwane kolce mogące zabić przeciwnika lub Panel Skokowy, który odpowiednio wykorzystany może nam uratować życie; bardzo rzadko możemy się spodziewać Ogniska, które postawione na ziemi leczy okolicznych graczy; również rzadko występuje w grze krzak pozwalający się nam przebrać za roślinę, co znacznie utrudnia nasze wykrycie;

Medykamenty i mikstury do zwiększenia poziomu życia lub osłony.

Skupmy się teraz na medykamentach i miksturach. Występuje ich w grze kilka kombinacji. Jeśli chodzi o medykamenty, mamy tutaj małe bandaże oraz duże apteczki. Użycie bandażu przywraca nam życie, jednak jest to możliwe tylko do 75 procent naszego życia. Aby wyleczyć się pełni, będziemy potrzebowali apteczki, która uleczy nas na 100%. Należy również pamiętać, że użycie bandażów jest szybsze niż wykorzystanie apteczki, co podczas starcia może mieć krytyczny wpływ na zwycięstwo.

Fortnite Battle Royale #6

Mikstury występują w czterech formach. Mała mikstura osłony działa podobnie jak mały bandaż, przywracając życie szybciej, jednak mniej oraz tylko do 50% osłony. Duża mikstura dokładnie jak apteczka przywraca 100% osłony.

W Fortnite Battle Royale możemy trafić również na Sok Siorb. Jest to dość ciekawy specyfik, ponieważ potrafi on przywracać przez określony czas po jednym punkcie życia i osłony na sekundę. Celowo nie podaję dokładnie wszystkich statystyk każdego przedmiotu, ponieważ z każdą aktualizacją twórcy wprowadzają zmiany, więc szansa na to, że dzień po publikacji poradnika stanie się on zdezaktualizowany, jest zbyt duża.

Ostatnim specyfikiem jest Beczka Obfitości. Pozwala ona na całkowite przywrócenie 100% zarówno życia, jak i osłony. Przedmiot jest niezwykle przydatny, jednak powinniśmy pamiętać, że jego użycie trwa dość długo i czasem lepiej jest go zostawić na później, kiedy będziemy względnie bezpieczni.

Ucieczka przed burzą

Gdy zaopatrzyliśmy się już w zasoby, powinniśmy sprawdzić, czy jesteśmy w bezpiecznym położeniu. Otwieramy zatem mapę i zerkamy, czy znajdujemy się w oku burzy. Jest to obszar, do którego zostanie wkrótce zawężona mapa gry. Jeśli jesteśmy poza białym kółkiem, wyruszamy do środka. W tym wypadku mamy kilka opcji na podróż do wnętrza mapy. Niektórzy od razu po zapoznaniu się z mapą pędzą w linii prostej do celu. Jeśli nikogo po drodze nie spotkamy, da nam to możliwość przygotowania się na nadbiegających spóźnialskich i ich swobodną eliminację. Ale to nie jedyna technika.

Fortnite Battle Royale #7

Niektórzy gracze, jeśli są zaopatrzeni w potrzebne medykamenty, pod sam koniec zamykania się oka burzy zwalniają, aby znaleźć się poza bezpiecznym obszarem. Tracą wtedy życie, jednak daje im to spory kamuflaż. Obszar za burzą widziany z bezpiecznej strefy jest bardzo rozmazany i utrudnia określenie, czy ktoś przypadkiem nie nadbiega.

Gracze mają mnóstwo pomysłów na uciekanie przed burzą. Są tacy, którzy decydują się na jak najdłuższe pozostanie w zagrożonej strefie, aby spokojnie zebrać wszystkie drogocenne przedmioty, a następnie wykorzystują Panel Skokowy, aby w ciągu kilku sekund znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

To od nas zależy, która taktyka jest dla nas najlepsza oraz jak ją wykorzystamy do własnych celów. Sam stosuję metodę polegającą na ucieczce przed burzą, gdy została mi około minuta na dotarcie do bezpiecznego miejsca. Zdarza się, że przemykając między budynkami, natrafią na gracza biegnącego przede mną, co pozwala na banalnie proste zabójstwo.

Strefa jest już mała? Szykuj się do walki o zwycięstwo

W tym momencie żarty się skończyły. Zazwyczaj po pierwszym zmniejszeniu się oka burzy na polu bitwy pozostaje około trzydziestu, czterdziestu graczy. Każdy z nas znajduje się wtedy na coraz mniejszym obszarze, a pozostać może tylko jeden żywy. Ciężko jest w takim wypadku przewidzieć, co może się zdarzyć na planszy. Oko burzy zamyka się zawsze w innym miejscu co powoduje, że teren, na którym przebywamy, stale wymusza na nas radzenie sobie w nowych sytuacjach. Co z tego, że opanujemy szybką budowę fortu, skoro okaże się, że miejscem, do którego zmierzamy, jest ogromne jezioro, gdzie jeśli nie wiemy jak, nie postawimy żadnej konstrukcji?

Fortnite Battle Royale #8

To, co znajdziecie w dalszej części, to zbiór porad, które mogą Wam uratować życie w danej sytuacji. Te informacje zazwyczaj są obce początkującym graczom, przez co nie zawsze są świadomi tego, jak łatwo mogą się rozprawić z przeciwnikiem.

Tagi: Epic Games Fortnite fortnite battle royale PlayStation 4 poradnik

Przejdź do strony