SKLEP
Mateusz Gołąb Mateusz Gołąb 08.06.2015 11:54
Gracze już nadużywają zwrotów na Steamie. Przerażeni twórcy indie skarżą się na Twitterze
2634V

Gracze już nadużywają zwrotów na Steamie. Przerażeni twórcy indie skarżą się na Twitterze

Nie tak dawno chwaliliśmy Valve wprowadzeniem możliwości dokonywania zwrotów zakupionych na Steamie gier. Niestety bardzo szybko okazało się, że jest to strzał w kolano niezależnych producentów.

Deweloperzy z niezależnych studiów Puppygames i Qwiboo zgłaszają ogromne problemy ze zwrotami. Podzielili się wykresami, które obrazują ogromny spadek sprzedaży zaraz po wprowadzeniu w życiu nowych zasad zgłaszania zwrotów. Teraz możecie otrzymać swoje pieniądze z powrotem w ciągu 14 dni od daty zakupu, o ile nie graliście w nią dłużej, niż dwie godziny.

Brzmi bardzo dobrze z perspektywy klienta, ale w praktyce nie działa najlepiej. Weźmy za przykład ekipę Qwiboo, twórców proceduralnie generowanej platformówki Beyond Gravity, która zgarnia niezwykle pozytywne recenzje od nabywców. Teraz ich sprzedaż wygląda następująco:

Twórcy twierdzą, że w ciągu trzech ostatnich dni oddano 13 z 18 zakupionych gier.

Podobną sytuację odnotowała ekipa ze studia Puppygames, która również załączyła swój własny wykres:

Sytuacja nie wygląda najlepiej. Powyższe skargi spotykają się z bardzo mieszanymi reakcjami ze strony graczy. Jedni piętnują praktykę bezpodstawnego zwracania zakupów, a inni potrafią wprost napisać twórcom, że powinni robić lepsze tytuły. Czekamy na oficjalne stanowisko Valve. 

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Źródło: http://www.dsogaming.com/news/indie-developers-report-steam-refund-abuse-from-pc-gamers-show-graphs-to-back-their-claims/

Tagi: kontrowersje puppygames qwiboo steam Valve zwroty