Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 30.10.2014 12:44
Nowe Technologie: Microsoft i Nintendo wchodzą na rynek medyczny
1720V

Nowe Technologie: Microsoft i Nintendo wchodzą na rynek medyczny

W tym odcinku Nowych Technologii nie będziemy lewitować na deskach rodem z „Powrotu do Przyszłości”. Zostajemy na ziemi i skupiamy się tym razem na aspektach medycznych naszej wesołej egzystencji.

Dwie duże firmy wchodzą na rynek gadżetów medycznych, które mają polepszyć jakość naszego życia. Microsoft ujawnił dziś Microsoft Band, a Nintendo zapowiedziało urządzenie monitorujące sen użytkownika.

Zajmijmy się najpierw wynalazkiem Microsoftu. Gigant z Redmond zamierza w najbliższych miesiącach wprowadzić na rynek Microsoft Band, kosztujący 199 dolarów (125 funtów w UK). Ten "zegarek" do noszenia na nadgarstku wykrywa rytm bicia serca, temperaturę ciała, ilość spalonych kalorii podczas wysiłku oraz ekspozycję słoneczną skóry. Po detekcji takich parametrów gadżet łączy się bezprzewodowo z serwerami Microsoftu, gdzie informacje są archiwizowane i analizowane.

Microsoft Band będzie również działać jako dodatek "smartfonowy". Urządzenie wyświetli przychodzące do nas wiadomości, nowe tweety oraz ustawione przypomnienia. Aplikacja kompatybilna z Microsoft Band dostępna będzie na urządzeniach z Windowsem, iOS lub Androidem.


 

Drugim "medycznym" gadżetem będzie wynalazek Nintendo. Satoru Iwata, który niedawno wrócił do zdrowia po ciężkiej chorobie, ujawnił podczas spotkania z inwestorami, że Nintendo rozpoczyna swoją inicjatywę mającą na celu poprawę jakości życia klientów. Pierwszym krokiem programu "Quality of Life" ma być wprowadzenie na rynek urządzenia monitorującego jakość snu.

Taki hardware będzie wykrywał zachowania ludzi pogrążonych w śnie, ale bez zakładania go na ciało. Urządzenie zarejestruje ruchy ciała, oddech oraz bicie serca śpiącej osoby. Te dane będą wysyłane do serwerów QOL, które następnie zostaną przeanalizowane, a informacja o jakości snu i poziomie zmęczenia zostanie wyświetlona przez urządzenie. Za analizę informacji odpowiadać będzie firma ResMed, specjalizująca się w leczeniu osób z zaburzeniami snu.

Klienci będą zachęcani po rejestracji zachowań ciała w trakcie snu do podjęcia określonych działań - np. do zmiany diety albo podjęcia określonych ćwiczeń fizycznych.

Na koniec Iwata wspomniał, że "platformą" dla programu ulepszania jakości życia mogą być nie tylko tablety i smartfony, ale również konsole. Co z tego dokładnie wyniknie przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

Źródło: http://www.gamesindustry.biz/articles/2014-10-30-nintendo-is-redefining-entertainment-with-a-sleep-sensor

Tagi: medycyna Microsoft microsoft band Nintendo nowe technologie zdrowie