SKLEP
Grzegorz Cyga Grzegorz Cyga 31.07.2018 15:00
Steam usunął Abstractism - grę, która służyła do kopania kryptowalut
351V

Steam usunął Abstractism - grę, która służyła do kopania kryptowalut

Oczyszczanie Steama ze śmieciowych gier trwa nadal. Tym razem Valve usunął grę, która kopała kryptowaluty - Abstractism. 

Abstractism miał być prostą platformówką 2D, która miała nie przerywać gry w momencie popełnienia błędu. Minimalistyczna produkcja okazała się jednak być czymś więcej.

Valve rozdało ponad 100 tysięcy banów w tydzień

Gracze, którzy nabyli tytuł zauważyli że Abstractism instaluje dodatkowo konia trojańskiego oraz wirusa typu malware. W rzeczywistości okazało się, że zainstalowane oprogramowanie to koparka kryptowalut, która zużywała procesor w ogromnych ilościach. Twórcy tłumaczyli to ustawieniem wysokich ustawień graficznych, jednak Abstractism cechował się minimalistyczną oprawą audiowizualną.

Początkowo twórcy zaprzeczali, iż jest to koparka bitcoinów, jednak przyznali, że wydobywa ona monety Monera. Co ciekawe w opisie gry znalazł się wpis, który mówił o tym, że system zbierania przedmiotów w Abstractism jest inny. Co 15 minut otrzymywaliśmy pierwszy drop, po 30 minutach drugi, a po godzinie trzeci. Przykładowo można było zdobyć rzadką wyrzutnię rakiet do Team Fortress 2, jednak po chwili okazywało się, że aby jej użyć trzeba było zapłacić 100 dolarów, a przedmiotu ostatecznie nie można było użyć w grze.

Jeden z Youtuberów - SidAlpha - zrobił film o całej sytuacji i na własną rękę sprawdził doniesienia o rzekomym wirusie i to on odkrył, że Abstractism jest koparką kryptowalut. Godzinę po publikacji jego materiału Valve usunęło Abstractism ze sklepu Steam.

Abstractism - film autorstwa SidAlpha

 

Źródło: https://www.polygon.com/2018/7/30/17630664/steam-abstractism-cryptocurrency-mining

Tagi: kryptowaluty pc steam valve wideo