Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 04.01.2018 19:46
Haptyczne kontrolery odmienią obcowanie z VR i pozwolą poczuć ból
1180V

Haptyczne kontrolery odmienią obcowanie z VR i pozwolą poczuć ból

Technologia cały czas pędzi do przodu i zaskakuje nowymi rozwiązaniami. Jeśli chodzi o wirtualną rzeczywistość to wielki potencjał tkwi w kontrolerach haptycznych, które jeszcze bardziej pozwolą przenieść się do światów z gier.

Kontrolery ruchowe pozwalają uwolnić nasze ręce, ale nie są na tyle zaawansowane, aby dać nam możliwości czucia wirtualnych przedmiotów znajdujący się w grze. Za kilka lat może się to zmienić.

L.A Noire w VR to coś niesamowitego

Zapomnijcie o prymitywnych wibracjach. Technologia haptyczna pozwala wynieść obcowanie z grami na nowy poziom, gdzie do interakcji ze światem wykorzystujemy zmysł dotyku. W przyszłości dzięki specjalnym kontrolerom możliwe stanie się odczuwanie bólu i powierzchni wirtualnych przedmiotów.

"Każdy inżynier pracujący nad VR celuje w doświadczenie, którego nie będzie można odróżnić od rzeczywistości"

Takiego zadania jest Greg Burdea, który zajmuje się technologią haptyczną w Rutgers University. Im więcej bodźców odbiera gracz w wirtualnej rzeczywistości, tym większy dreszczyk odczuwa dany użytkownik. Pozwala to w większym stopniu zanurzyć się w wirtualnej przestrzeni i zatopić w światach wykreowanych przez twórców gier. Technologia haptyczna rozszerzy poziom interakcji o zmysł dotyku, a nawet o odczuwanie bólu. Kontrolery już istnieją i faktycznie działają. Pozostaje kwestia ich dopracowania oraz wdrożenia na rynek masowy. Co zapewne nie nastąpi przez kilka najbliższych lat, ale możemy się im przyjrzeć w formie ciekawostki.

HaptX Glove

HaptX Glove pozwala przenieść na dłonie grającego ból towarzyszący dłuższemu trzymaniu śnieżnej kuli. Za sprawą takiej rękawicy gracze w wirtualnej rzeczywistości są w stanie rozróżnić szorstką lub morką powierzchnię przedmiotów z gry. Mogą też poczuć delikatne ruchu imitujące poruszanie się pająka po naszej skórze. Przeładowywanie broni, czy jej odrzut robi się w takiej sytuacji znacznie bardziej realistyczny.

Hardlight VR Suit

Hardlight VR Suit może się pochwalić wsparciem dla ponad 15 gier. Dzięki tej specjalnej kamizelce użytkownik jest w stanie odczuwać siłę uderzenia lekkiego kopnięcia lub z pięści. Szamotanina z zombie lub wirtualnym przeciwnikiem nabiera dzięki temu zupełnie innego wymiaru.

bHaptics Tactal VR Mask

bHaptics Tactal VR Mask to maska zawierająca siedem zaawansowanych silników haptycznych. Dzięki niej wystawiając głowę przez szybę wirtualnego samochodu poczujecie na twarzy pęd wiatru, czy krople deszczu opadające na policzki.

Technologia cały czas się rozwija i robi coraz tańsza. Pozostaje nam mieć nadzieję, że trend się utrzyma,a w przyszłości posiadacze konsol otrzymają podobne rozwiązania. Sony mocno wierzy w VR i jest obecnie kluczową firmą jeśli chodzi o popularyzację tej formy rozrywki. Zastosowanie technologii haptycznych wibracji byłoby świetną ewolucją w potencjalnych następcach PlayStation VR.

Źródło: https://www.wired.com/story/haptic-controllers-for-vr-bring-real-pain-to-games/?mbid=social_twitter

Tagi: bHaptics Tactal VR Mask HaptX Glove Hardlight VR Suit vr wibracje haptyczne