Jakub Barwiak Jakub Barwiak 14.12.2017 14:22
Disney oficjalnie kupił Foksa
509V

Disney oficjalnie kupił Foksa

Stało się. Po tygodniach spekulacji i plotek, Disney oficjalnie przejął Foksa.

Disney idzie na zakupy. Firma za ponad 52 miliardy dolarów przejęła filmowe i telewizyjne działy 21st Century Fox. W ramach umowy, Disney stanie się właścicielem 20th Century Fox, 20th Century Fox Television, stacji telewizyjnych należących do Foksa (m.in. FX i National Geographic). Gigant przejmie również akcje międzynarodowych stacji, takich jak Star TV i Sky, tą drugą stację Fox planuje kupić w całości jeszcze przed przejęciem jej przez Disneya.

Z wyścigu wycofał się m.in Comcast

Imperium Myszki Miki przejmie również akcje Hulu, które do tej pory należały do Foksa, dzięki temu w ich posiadaniu znajdzie się kontrolny pakiet 60% akcji tego serwisu.

Częścią umowy jest również przedłużenie kadencji prezesa Disneya Boba Igera, który na swoim stanowisku pozostanie do 2021 roku. Pierwotnie planował on odejść w 2019 roku.

Disney przejmie oczywiście również katalog pełen topowych marek filmowych. Pod jego władanie przejdą X-Men, Fantastyczna Czwórka czy też Deadpool. Pytaniem pozostaje czy postaci te będą włączane do MCU. Własnością wytwórni będą również m.in. Avatar, Obcy i Predator.

Dzięki zakupowi Foksa, Disney przejmuje również pełnię praw do Gwiezdnych Wojen. Fox posiadał prawa do dystrybucji Nowej Nadziei, oraz czasowe (do 2020) do dystrybucji trylogii prequeli.

Jaki Waszym zdaniem los czeka marki, które należały do tej pory do Foksa? Czy będziemy musieli pożegnać się np. z Deadpoolem?

Źródło: https://www.theverge.com/2017/12/14/16735502/disney-fox-deal-film-tv-studio-acquisition

Tagi: 20th century fox 21st century fox Disney