Paweł Musiolik Paweł Musiolik 22.11.2017 19:55
Dlaczego Square oddało Hitmana?
741V

Dlaczego Square oddało Hitmana?

Gdy kilka tygodni temu Hitman wraz ze studiem IO Interactive opuszczał Square Enix po tym, jak wydawca pozbył się studia, wielu ludzi zastanawiało się, dlaczego Square nie chciało zachować marki dla siebie. Dzisiaj już wiemy.

Przypomnijmy sobie ja kto było. Po zamknięciu pierwszego sezonu Hitmana, pojawiła się informacja, że Square Enix chce się pozbyć studia IO Interactive. Nie zamknęli dewelopera, tylko aktywnie zaczęto poszukiwać kupca. Ostatecznie, IO Interactive samo się wykupiło, zachowując pełnię praw do Hitmana i marki Freedom Fighters. Wielu ten ruch zaskoczył, gdyż w tej branży, wydawcy praktycznie nigdy nie oddają popularnych marek.

Twórca Johna Wicka pracuje nad serialem Hitman

Dzisiaj wyjaśniło się dlaczego Square podjęło taką decyzję. Zrobił to sam CEO firmy - Yosuke Matsuda w rozmowie z GamesIndustry.biz. Matsuda zdradził, że decyzję o rozstaniu z IO podjęto po przeanalizowaniu ile firma by musiała wydać na drugi i trzeci sezon Hitmana. Popatrzono na sprzedaż gry i zrezygnowano. Swoje trzy grosze dołożyła także umowa z Marvelem, na której to mocy, zachodnie studia zabrały się za tytuły z marki Avengers.

Jednak Matsuda nie chciał by marka, której jest wielkim fanem umierała. Dlatego uznał, że najlepiej będzie wypuścić IO Interactive ze swoich rąk i pozwolić zabrać im Hitmana.

Bez IO Interactive, nie byłoby Hitmana, Uwielbiam tę serię i wierzę, że fani Hitmana uważają podobnie - jeśli Hitman, to tylko od IO. Dlatego uznaliśmy, że jeśli marka ma trwać, to zgodzimy się na wykup firmy przez właścicieli wraz z Hitmanem.

Itaki ruch wypada pochwalić. Zamiast trzymać markę pod kłódką licząc kiedyś na szybkie wskrzeszenie po kosztach, oddano ją życząc zespołowi deweloperskiemu szczęścia. Szkoda, że inni wydawcy nie są w stanie zrobić takiego ruchu.

Źródło: http://www.gamesindustry.biz/articles/2017-11-22-its-not-hitman-without-io-why-square-enix-set-the-franchise-free

Tagi: hitman IO Interactive playstation 4 Square Enix

Nie przegap