Andrzej Ostrowski Andrzej Ostrowski 07.12.2015 19:43
PS4 pokonało PC. Gracze zmieniają masowo platformę
2882V

PS4 pokonało PC. Gracze zmieniają masowo platformę

Sprzedaż PlayStation 4 jest tak dobra, że analitycy przewidują detronizację PS2 w kategorii najlepiej sprzedającej się konsoli na świecie. PS4 radzi sobie tak dobrze, że już teraz sprzedaje się szybciej niż PS2. Brzmi to w szczególności interesująco, jeśli zwrócimy uwagę, że z danych wynika, iż granie na PlayStation 4 robi się popularniejsze niż granie na komputerach stacjonarnych

Jak podaje Financial Review, PlayStation 4 w zeszłym miesiącu przekroczyło granicę 30 milionów sprzedanych egzemplarzy. Ważniejsze jest jednak to, że obecna platformy Sony sprzedaje się znacznie szybciej niż PlayStation 2 w podobnym przedziale czasu.

Andrew House, następca Kazuo Hiraia na fotelu CEO Sony Computer Entertainment wyjaśnia, że firma chce, aby PlayStation 4 pokonało PS2.

Jakiś czas temu widzieliśmy najlepszy czarny piątek w całej historii naszej firmy. Obecnie naszym celem jest pokonanie w sprzedaży PlayStation 2.

Na sprzedaż PlayStation 4 wpłynęło wejście Sony na nowe rynki. Mowa tutaj o Chinach i Bliskim Wschodzie. Jednocześnie jednak Niemcy stały się najważniejszym rynkiem w Europie dla Sony, pokonując przy tym Wielką Brytanię. Przyczyna? Gracze masowo przesiadają się z komputerów stacjonarnych na konsolę PlayStation 4. Analitycy podejrzewają, że wynika to z faktu, iż PlayStation 4 jest postrzegane jako platforma dla osób dość poważnie traktujących swoje hobby, jakim jest granie w gry wideo. Na taką postawę wpływa chociażby ściągnięcie marki Call of Duty na PS4.

Firma analityczna IHS podejrzewa, że konsola ma szansę uzyskać bazę 100 milionów użytkowników do 2018 roku, jeśli obecny trend wyprzedzający PS2 się utrzyma. W innym wypadku próg zostanie przekroczony dopiero w 2020.

Wyrażona w milionach euro sprzedaż gier na poszczególne platformy. Liczone są wydania fizyczne i cyfrowe. Wykres prezentuje sytuację z 2014 roku.

Sam House jako CEO jest dość zdystansowany do możliwości pokonania 155 milionów egzemplarzy, w jakich sprzedało się PlayStation 2. Uważa, że ludzie oczekują dzisiaj przede wszystkim innowacji, co może być trudne do zapewnienia za pośrednictwem jednego sprzętu w ciągu dekady. Mimo wszystko Sony chce podjąć się wyzwania.

Z drugiej strony przyznał, że pomylił się w kwestii PlayStation VR. Z początku był dosyć sceptycznie nastawiony do całej idei, ale po zobaczeniu The London Heist (PS4) zmienił zdanie.

Był moment, w którym chciałem położyć pada na stole. Problem w tym, że stół istniał jedynie w wirtualnej rzeczywistości. Wtedy zrozumiałem, że PlayStation VR ma jednak przyszłość.

IHS podejrzewa, że w 2016 roku sprzeda się około 2,5 miliona egzemplarzy PlayStation VR.

Źródło: http://www.afr.com/technology/gadgets/home-entertainment/sonys-ps4-stays-ahead-of-the-pack-20151206-glgyc3

Tagi: andrew house playstation 4 Playstation VR sony