Shin Hayarigami (PS Vita)

Shin Hayarigami (PS Vita)

Shin Hayarigami
 • Wydawca: Nippon Ichi Software Inc.
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 07.08.2014
 • Europa: Nie wydano
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: Przygodowa, Horror
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • Dystrybucja cyfrowa: Tak
 • od lat 18
 • strach

Ocena społeczności

-0 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Shin Hayarigami (dosłowne tłumaczenie: True Sudden Popular God) jest czwartą odsłoną serii visual novel autorstwa Nippon Ichi Software Inc. Została wydana w Japonii w 2014 r. na konsole Sony PlayStation 3 oraz PlayStation Vita, a rok później doczekała się także cyfrowego wydania na platformie PlayStation Network przeznaczonego na obie platformy.

Tytuł wywodzi się z marki noweli graficznych z pogranicza horroru, której początki sięgają roku 2004 i konsoli PlayStation 2. Każda odsłona opowiada o detektywie z Wydziału Zabójstw, któremu przydzielane zostają kolejne sprawy zahaczające o zjawiska paranormalne, oparte o tzw. "miejskie legendy" powtarzane przez okoliczną ludność. Shin Hayarigami pozbawione jest cyfry w tytule, ponieważ stanowi pierwsze od lat wprowadzenie do całej serii, pozwalające starszym graczom przypomnieć sobie zawiłości fabularne i jednocześnie wprowadzić nowych graczy w świat gry za pomocą rozbudowanej encyklopedii pojęć.

Wydarzenia gry mają miejsce w fikcyjnej lokacji Prefektury S w Wiosce C, w której to dochodzi do serii okrutnych morderstw popełnianych przez napastnika nazywającego siebie The Blind Man. Gracz przejmuje kontrolę nad Saki Hojo, świeżo upieczonej absolwentce miejscowej akademii policyjnej, oraz Sojiro Sekimoto - byłym badaczem okultyzmu, aresztowanym za rzekome powiązania ze śmiercią podległej mu studentki. Saki jest zdania, że The Blind Man korzysta z otoczki miejskiej legendy do zatarcia śladów, z kolei Sojiro chce udowodnić, że morderstwa związane są ze zjawiskami paranormalnymi. Od wyników ich śledztwa, a także od decyzji gracza, zależeć będzie wskazanie prawdziwego sprawcy...

Na przestrzeni kilku rozdziałów, gracz zapozna się z kilkoma przykładami śledztw mogących mieć powiązania z siłami nieczystymi. Każde śledztwo można przeprowadzić na dwa sposoby, naukowy i okultystyczny, co doprowadzi do innego zakończenia oraz pozwoli poznać realia sprawy z perspektywy jednego z dwojga głównych bohaterów. W zależności od zebranych zeznań i odkrytych dowodów, podejrzanym może okazać się inna postać, nasze wybory mogą także doprowadzić do śmierci osób postronnych, zmieniając bieg wydarzeń. Nasza dogłębność w dochodzeniu do prawdy zostaje oceniona pod koniec rozdziału jedną z pięciu rang: D, C, B, A, S, gdzie D jest rangą najniższą, a S - najwyższą.

Obok mechaniki znanej z innych tytułów gatunku visual novel, podczas lektury konieczne jest korzystanie z właściwych dla serii rozwiązań. "Inference Logic", "Self-Question" oraz "Courage Points". Nowością jest wprowadzone w tej odsłonie "Liar's Art" pozwalające wypytywać aktualnie zagadywanych świadków o możliwy przebieg śledztwa w oparciu o aktualne dowody.

Ze względu na nowe podejście autorów gry do ukazywania obliczy strachu, tytuł jako jeden z nielicznych otrzymał ograniczenie wiekowe CERO Z (odpowiednik europejskiego ograniczenia od 21. roku życia) ze względu na obrazowe przedstawienie przemocy oraz elementów gore.


Opis opracował: Daaku
Podobne gry