Blog użytkownika Acquainted

Acquainted Acquainted 24.09.2020, 14:30
Pohamujcie swój entuzjazm
258V

Pohamujcie swój entuzjazm

Smutna prawda o nowej generacji 

Zakupy MS

Fajnie, że subskrybenci Game Passa dostaną możliwość zagrania we wszystkie gry Bethesdy już w momencie premiery oraz będą mieli możliwość korzystania z całej biblioteki gier Bethesdy. Nie mam też nic przeciwko temu, że od teraz gry Bethesdy nie ukazywały się na inne konsole. Mój zupełny brak pozytywnych uczuć względem tego przejęcia wynika z tego, że nie doprowadziło ono do powiększenia liczby tytułów zmierzających na PC i Xboxa. Tyle samo takich samych gier trafiłoby na konsole Microsoftu bez tego przejęcia. Jedynym pozytywem tego przejęcia  dla graczy jest to, że będą one od razu w GP( i dla części osób to, że PS5 straciło kilka gier).

Zamiast przeznaczać ogromne środki pieniężne na wykupienie Bethesdy mogli  je przeznaczyć na utworzenie dziesięciu stworzonych od podstaw zespołów deweloperskich zajmujących się produkowaniem tytułów AAA. 

Co jako osoby planujące zakup nowego Xboxa/ posiadające PC lub laptopa do grania byście woleli? 

A) kupno Bethesdy przez Microsoft 

B) gry Bethesdy zostają multi-platofromami, które czasami wpadają do GP, ale Xbox posiada o 10 więcej tytułów AAA będącymi konsolowymi exami

"Sony nic nie musi" 

Ludzie często  piszą w komentarzach, że teraz Sony musi pozyskać jakieś wielkie studio w odpowiedzi na ruch Microsoftu, ale na nic takiego się nie zapowiada. Nie wydaje mi się, żeby istniała po stronie Sony potrzeba wykupowania wielkich studiów o uznanym dorobku. Jeżeli jakieś studia miałby zostać przejęte przez japońską korporację to byłyby one wielkości Remedy lub mniejsze.  Różnica pomiędzy obiema firmami jest taka, że Sony może sobie pozwolić na inwestowanie w sam talent (tworzyć studia od zera, poszerzać własne zespoły first party, lub kupować małej/średniej wielkości studia), bo ma w swoim posiadaniu wiele uznanych IP tj. The Last of Us, God of War, Uncharted, Grand Turismo, Horizon, Bloodborne, Ghost of Tushima itd. natomiast Microsoft na rynku gier dotychczas był kojarzony jedynie z seriami Hallo, Forza i Gears of War, więc wykupienie firmy mającej w z swoim posiadaniu wielu znanych marek miało dla amerykanów ogromne znaczenie.

Chmura

Według mnie kupno Bethesdy to nie pokaz siły a słabości w tworzeniu własnych IP oraz strachu przed konkurencją. 

February 5, 2020

“When you talk about Nintendo and Sony, we have a ton of respect for them, but we see Amazon and Google as the main competitors going forward,”

“That’s not to disrespect Nintendo and Sony, but the traditional gaming companies are somewhat out of position. I guess they could try to re-create Azure, but we’ve invested tens of billions of dollars in cloud over the years.”

“I don’t want to be in a fight over format wars with those guys while Amazon and Google are focusing on how to get gaming to 7 billion people around the world. Ultimately, that’s the goal.”

- Phil Spencer

Teraz MS próbuje szybko pozyskać dla swojej usług  jak najwięcej gier, mocno promować GP i X-Cloud, mieć dobre kontakty z producentami, aby pozyskać klientów zanim Amazon i Google postanowią agresywnie zawalczyć o granie w chmurze. Microsoft ma nad konkurencją przewagę pierwszego ruchu i stara się z niej zrobić jak najlepszy użytek. Jeżeli Amazon (posiadający lepszą chmurę od Microsoftu) i Google wprowadzą swoje usługi to może nastąpić odpływ gier deweloperów thrid-party z GP.

Blamaż Sony

Nie wiem kto z Sony odpowiada za przekaz informacji o PS5 do mediów, ale osoby odpowiedzialne za to zadanie zawiodły na całej linii. Jak będą wyglądać usprawnione gry z PS4 na PS5? Jak będą wyglądać nowe tytuły takie jak Horizon na PS5 a jak na PS4? Jakie plany mają związane z katalogiem gier trafiającym do PS Colection? Co z usługą PSNow? Co z dźwiękiem 3D w PS5? Nie wiadomo. Ludzie śmiali się, że Geoff Keighley przeprowadził na Twitterze lepszą konferencję PlayStation, niż Sony (śmieszne, bo prawdziwe). Do tego dochodzi zamieszanie z preorderami i kompletna kompromitacja Sony z remasterem pajączka.  

Wyższe koszty produkcji gier 

Znamy reakcje Sony związaną z wyższymi kosztami produkcji gier (poniesienie ceny), Microsoft na razie milczy w tym temacie, ale nie zdziwiłbym się jakby konsolowe exy w wersji pudełkowej na nowego Xboxa kosztowałby 349 zł. Sporo  nowych tytułów AAA niezależnie czy wybierzecie Xboxa czy PS5 będzie tyle kosztowało. Podwyżka cen nowych gier nie ominie także PC, ale nie będzie ona tak bolesna jak dla osób przymierzających się do zakupu konsoli. Game Pass prawdopodobnie też oberwie (albo podniosą abonament albo obniżą jakość usługi) chyba, że Microsoft  przyjmie dodatkowe koszty na siebie. 

Tagi:

Oceń notkę
+ +2 -

Oceń profil
+ +19 -
Acquainted
Ranking: 2825 Poziom: 35
PD: 6112
REPUTACJA: 1295