Blog użytkownika Zandorath

Zandorath
Zandorath Zandorath 03.05.2016, 11:30
ANKIETA: Wpływ soundtrack'ów na nasz gust muzyczny
1346V

ANKIETA: Wpływ soundtrack'ów na nasz gust muzyczny

No właśnie. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym jaki wpływ na wasz gust muzyczny mają wybrane gry? Temat tego wpisu może wydawać Wam się dość dziwny, ale po przeanalizowaniu tematu zrozumiałem, że przynajmniej w moim wypadku produkcje, które kiedyś sprawiały mi wiele radości dziś wracają do mnie dzięki... muzyce.

Ogromna ilość gier, żyje w naszej pamięci, dzięki rewelacyjnym utworom zawartym w tych produkcjach. Czasami wspominając daną grę nie zaczynamy od tego jak świetnie wykonana była mechanika czy grafika, a mówimy o tym jak duże wrażenie wywarła na nas ścieżka dźwiękowa. Niestety element ten jest często przez twórców ignorowany i zamiast klimatycznej i odpowiednio dopasowanej muzyki dostajemy proste "plumkanine" nut. Na szczęście w historii gier znajdywali się producenci, którzy pamiętali, że oprócz dobrego gameplay'u i ewentualnie - dobrej grafiki liczy się również, jeszcze jedna rzecz - muzyka.

Gry oferują szerokie spektrum gatunków muzycznych. Zaczynając na Rock'u, idąc przez Rap, zahaczając o muzykę klasyczną, aż do dźwięków naśladujących ekipę remontową*. W historii świetnych soundtrack'ów można wyróżnić takie tytuły jak:

Need for Speed: Underground 2 (PS2)

Pierwszy Need for Speed z otwartym światem zaoferował nam rewelacyjny klimat nocnych wyścigów. Jego składowymi częściami była (Ghost Games, uczcie się!) - mnoga liczba opcji tuningu, liczne tryby,w których mogliśmy przetestować nasze odpicowane fury oraz - rewelacyjny soundtrack.

Need for Speed: Most Wanted (PS2)

W następnej części studio Black Box podniosło poprzeczkę jeszcze wyżej udoskoanalając co się dalo oraz dodając pościgi policyjne, fabułę, która motywowała do działania oraz ponownie - ścieżkę dźwiękową, która na długo wbiła się w nasze głowy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon (PS4)

Nasz rodzimy Wiedźmin również może pochwalić się niebanalną muzyką wykonaną przez zespół Percival. Czy muszę wstawiać tu jakikolwiek link do YouTube'a skoro w każdym pudełku dołączanym do gry znajdowała się oddzielna płyta z cała ścieżką dźwiękową? Jak widać, twórcy byli pewni swojego dzieła na tyle, że dołączenie dodatkowego nośnika nie było zaniechane przez strach "a co jak się nie spodoba?".

Rocket League (PS4)

Pieprzony Zandorath, tylko to Rocket League by wszędzie wcisnął. Coś w tym jest. Ale należy pamiętać, że przez początkowy okres gry, gracze zalewali twórców prośbami o możliwość zakupu piosenek - twórcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom i udostępnili całą playlista z gry w serwisie Spotify.

Oczywiście wymieniając gry cechujące się docenionym doborem utworów nie zawierałem serii Guitar Hero czy też Rock Band, bo nie ma to jakiegokolwiek sensu. Nie mowa w tym wpisie o grach, które głównie polegają na odgrywaniu utworów. Moim celem jest zwrócenie uwagi na gry, przy których na pierwszy rzut oka nie zauważamy tego jak wybitna jest ścieżka dźwiękowa.

Przejdźmy zatem do pytania, od którego powstał ten tekst. Czy tytuły, które ogrywaliście dawniej, wpłynęły na to co słuchacie teraz? Mówię tutaj o czasach waszej wczesnej młodości (wydaje mi się, czy średnia wieku na pssite to z 30+ lat? :D) oraz o okresie z przed np. 5 lat.

Sam zauważyłem, że były dwie takie gry, które ogrywałem w okolicach ich premier, czyli... gdy miałem z 10 lat. Mowa tutaj o Flat-Out oraz Need for Speed: Most Wanted. Jakie gatunki muzyczne dominowały w wspomnianych dziełach? Rock i Rap. Czego aktualnie słucham - dokładnie - Rock'u i Rap'u. Gry te ogrywałem latami przechodząc je w kółko (pomyśleć, że gdy teraz przejdę jakąś kampanie w grze to nie chce mi się tego tytułu więcej uruchamiać) i sprawiały mi masę frajdy. Czy możliwe, że te dwa tytuły tak bardzo mi się spodobały iż spowodowały ukierunkowanie mojego gustu muzycznego w bardzo młodym wieku? A może po prostu trafiły w okres kiedy ten gust się kształtował? Nie dowiem się tego bez Was. Dlatego proszę Was o odpowiedzenie na pytanie, które odnajdziecie w  ankiecie.

Tekst postaram się umieścić na kilku stronach, które na to pozwalają, aby uzyskać w miarę reprezentatywne wyniki.

*No dobra, też zdarzy mi się słuchać Dubstepu. :D

*

*

*

Zapraszam do poczytania innych moich wpisów na blogu. :) http://www.pssit(...)ath.html

Tagi: ankieta flatout Gust most wanted muzyczny Rocket League wiedźmin wpływ

Oceń notkę
+ +13 -

Oceń profil
+ -2 -
Zandorath
Ranking: 4722 Poziom: 22
PD: 1817
REPUTACJA: -8