Blog użytkownika mastahluc

mastahluc mastahluc 23.05.2013, 01:18
Wspomnienia z PSX #1
1848V

Wspomnienia z PSX #1

Ni stąd, ni zowąd wpadł mi do głowy pomysł na bloga, w którym powspominam jakieś nie do końca wszystkim znane, ale jednak dobre, gry z PSX. Czemu z PSX? Ponieważ bardzo dobrze wspominam ten okres. Nie wykluczone, że z biegiem czasu pojawią się inne platformy. Zatem nie traćmy czasu na bzdury i do dzieła!

Rok 1998. Crystal Dynamics pod patronatem Eidos Interactive. Powstaje pewna gra Action-Adventure łącząca elementy Hack 'n' Slash oraz Platformówki. Jej nazwa to:

 

 

Gra opowiada o losach kapłana voodoo i wojownika imieniem Akuji. Podczas ślubu jego serca zostaje bezlitośnie wyrwane. Za pomocą mrocznej magii voodoo zostaje przeklęty i zesłany do Zaświatów. Jednakże niedoszła panna młoda - Kesha - pod postacią formy spirytystycznej odnajduje go w piekle oraz informuje, że to jego własny brat, Orad, jest sprawcą jego tragicznej śmierci. Kesha błaga swojego narzeczonego by ten uciekł z piekła ponieważ ich rodziny szykują się na wojnę, a Orad chce złożyć ją bogom w ofierze. Podczas podróży przez pierwszy poziom Zaświatów Akuji spotyka loa - Barona Samedi - który składa mu propozycję odkupienia: Akuji musi przemierzyć piekło wzdłuż i wszerz by zebrać dusze swoich przodków zesłane przez samego Barona na wieczne potępienie za swoje złe dokonania. Wypełnienie tego zadania da bohaterowi bezpieczną przepustkę do świata żywych. Na swojej drodze ku wolności Akuji musi stawić czoła Strażnikom strzegącym każdą z duchowych bram stojących na drodze do zebrania kolejnych dusz.

 

 

Przemierzając kolejne poziomy Zaświatów Akuji uczy się nowych umiejętności, staje się silniejszy, wytrwalszy. Dowiaduje się kolejnych szczegółów dotyczących swojej śmierci.

 

Bardzo dobrze wspominam ten tytuł ponieważ była to jedna z niewielu gier traktujących o voodoo nie tylko w tamtych czasach, ale w ogóle w historii gier video. Ponadto brakowało gier łączących w jednym bohaterze elementów walki i magię. No i oczywiście oryginalna fabuła.

 

W moim osobistym rankingu gra zajmuje jedną z dziecięciu najlepszych pozycji na PSX (serie liczę jako jedną pozycję). Moja ocena to 9/10.

 

Ciekawostka

Gra zdobyła rekord Guinnessa za najwcześniejszą grę typu Action-Adventure z akcją osadzoną wokół czarnoskórego bohatera głównego.

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

https://wymiengry.pl/r/mastahluc
Oceń profil
+ +46 -
mastahluc
Ranking: 64 Poziom: 73
PD: 49819
REPUTACJA: 11822