ReDaaktorskie Odchyły

Pisane w kokpicie mecha

Daaku Daaku 06.10.2014, 22:05
eRPeGowy przegląd tygodnia #42 - KARCZMA
2370V

eRPeGowy przegląd tygodnia #42 - KARCZMA

Cóż to były za targi! Jakie nowe tytuły! Ile nowych informacji o czarnych koniach!... Ale to mieliście przez trzy ostatnie tygodnie. W 42. odsłonie "Przeglądu..." - bezdech przed powrotem branży do normalności.

 

Były targi, nie ma targów - poza patrzeniem w kalendarz najlepiej widać to w sieci, gdzie wydawcy powystrzelali już swoje największe działa, a w oddali niosą się tylko ciche pacnięcia mniejszych tytułów. I tak też jest w "Przeglądzie..." - wyraźny brak grubych ryb, a nawet płotki nieliczne na tyle, że nie mogłem nawet sensownie rozdzielić newsów między siebie a Affika.

...co oczywiście nie oznacza, że nie ma czego czytać, co to, to nie! W tej odsłonie znajdziecie trochę humoru z internetów, poznacie sporo postaci z różnych nadchodzących tytułów i obejrzycie dużo materiałów z Kinoteki, w tym rozbudowane samouczki do bijatykowej Persony. Albo przewiniecie od razu do Rozkładówki, o nią też zadbaliśmy.

 

 

1. Dawno nie wspominaliśmy o prowadzonym przez voice actorkę Tomomi Isomurę i wolnego pisarza Mafię Kajitę podcaście Persona Stalker Club (taki variety show wyłącznie dla fanów), ale tym razem zrobimy wyjątek. Trudno w końcu przejść obojętnie obok specjalnego, kręconego w halach Tokyo Game Show 8. już odcinka, którego główną atrakcją mają być szczegóły dotyczące wyczekiwanej Persony 5. Oto wychwycone podczas podcastu spostrzeżenia i domysły:

 

# Oboje prowadzący byli w stanie rozpoznać zaprezentowane w zwiastunie lokacje, co pozwala niejako umieścić akcję gry w tamtejszej tokijskiej metropolii;

 

# Sądząc po monitach wyświetlanych na ekranach metra, Persona 5 może podejmować bardziej realistyczne i dojrzalsze tematy, jak przemoc w szkole czy samobójstwa;

 

# Duże, popularne wśród japońskiej młodzieży okulary głównego bohatera mogą wskazywać na jego zainteresowanie modą, może to również być rozwinięcie wątku użycia "przeciwmgielnych" szkieł z Persony 4;

 

# Odbijający się w szkłach głównego bohatera "cień" w płomieniach może być albo jego Personą, albo wyłaniającym się Cieniem widocznym tylko dla niego.

 

Persona 5 pojawić ma się na PS3 i PS4, data premiery nie została jeszcze ustalona.

 

 

Źródło

 

 

2. Sceny samochodowe z zaprezentowanych niedawno zwiastunów Final Fantasy XV robią w sieci furorę - co i rusz natknąć się można na różnego rodzaju mniej lub bardziej trafione ich przeróbki, co niespecjalnie spodobało się producentowi Square Enix, Shinjiemu Hashimoto. Jego postawy nie podziela jednak kierownik projektu Hajime Tabata, który udostępnił niedawno podatne na magię programów graficznych (rozszerzenie PNG z przeźroczystą warstwą) obrazki z głównymi bohaterami. Poniżej prezentujemy parę przykładów internetowego humoru, za to w galerii znajdziecie właściwe materiały - Photoshopy w dłoń i do roboty, a gwarantuję, że najlepsze prace będziemy umieszczać w kolejnych odsłonach "Przeglądu..." wraz z podpisami autorów!

Final Fantasy XV zmierza na PS4 i Xboxa One, a jego data premiery nie jest jeszcze znana (nie sugerujcie się powyższą grafiką ;)).

 

Źródło

 

 

3. W ramach rozpoczętej niedawno serii podcastów "Square Enix Japan Presents" mieliśmy okazję zobaczyć w tym tygodniu ponad godzinę gameplayu z Final Fantasy Explorers, tym razem orbitującego wokół kolejnego Strażnika Kryształu - Ramuha

  Podczas podcastu kompozytor Tsuyoshi Sekito pochwalił się, że lwią część (~20) soundtracku będą zajmować różnego rodzaju motywy bitewne. Jak na złość, najwięcej kłopotów zajęło mu stworzenie tematu przewodniego.

  Przypomniano nam także o rolach, do których zaliczają się wybrane klasy.

Zadaniem Tanków będzie skupianie na siebie uwagi potworów oraz walka w pierwszej linii przeciwko bossom.

Attackerzy to klasy nastawione na zadawanie obrażeń. Ta rola będzie miała podporządkowanych pod siebie najwięcej klas w grze.

Healerzy mają przede wszystkim przywracać zdrowie członkom drużyny, ale ich asortyment czarów zawierać będzie także te ofensywne. Dobry healer to taki, który poza leczeniem będzie także wspomagał albo atakował.

Ostatnia rola, Bufferzy, będzie pomagać innym członkom drużyny, oferując m.in. przyspieszenie (Time Mage) czy obszarowe wzmocnienia (Geomancer). Tak jak w przypadku Healerów, dobry Buffer powinien w wolnej chwili leczyć albo atakować, ale duża elastyczność klas tej roli pozwoli na obranie różnych stylów gry. Najwięcej i tak zależeć będzie od indywidualnego doboru umiejętności.

  Square Enix rozgraniczyło także pojawiające się zamiennie, dwie formy Trance System. Jedna z nich pozwoli na przejęcie mocy jednego ze Strażników Kryształu i potężny atak (np. Meteor Ifrita), druga z kolei przemieni naszą postać w jedną z Legend Characters (jeden z dziennikarzy zauważył, że pozwala na szybsze wykonywanie ataków i łatwiejsze łączenie ich serii w łańcuchy).

  Potwierdzono także, że gra nie jest tworzona z myślą o wykorzystaniu technologii stereskopowego 3D górnego ekranu. Będzie za to kompatybilna z dodającym drugą gałkę Circle Padem Pro oraz dodatkowymi przyciskami ZL i ZR w New 3DSach.

Final Fantasy Explorers zadebiutuje na japońskich 3DSach 18 grudnia.

 

 

Źródło 1, 2

 

 

4. Oficjalna strona Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire została zaktualizowana o sylwetkę i cechy charakterystyczne Mega Rayquazy. Według wcześniejszych doniesień, to on jest w tych odsłonach odpowiedzialny za Mega Ewolucje, a jego przemiana różnić ma się od innych ze względu na jego unikalną biologię. 

Mega Rayquaza ma podwyższone wartości Ataku i Ataku Specjalnego, a jego umiejętność to Delta Stream, niwelujący próby zmian pogody poprzez ruchy i umiejętności Pokemonów przeciwnika. Jego drugim efektem jest wyzerowanie słabości Pokemonów typu Flying, co sprawia że ataki lodowe oraz elektryczne będą zadawać tylko normalne obrażenia, a nie super-skuteczne. Delta Stream działać będzie dopóki Mega Rayquaza jest na przedzie. Jego ekskluzywnym atakiem ma być z kolei Dragon Ascent, będący jednym z najsilniejszych ruchów typu Flying w grze. 

Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire pojawi się na naszych 3DSach 28 listopada.

 

Źródła 1, 2

 

 

5. Cały czas odkrywamy nowe szczegóły odnośnie świetnie zapowiadającego się Shining Resonance. Tym razem to serwis 4Gamer rzucił nieco światła na "Tuning" naszych Armonics - dzierżonych przez naszą drużynę broni-instrumentów. Tuningować sprzęty możemy na wiele sposobów - od podwyższenia statystyk po nadanie nowego żywiołu - wszystko zależy od rodzaju Tuningu jaki wybierzemy i jego rangi, rosnącej wraz z używaniem instrumentu w walce. Ale to nie wszystko - każda broń posiada także sloty na "Skill Pieces", którymi możemy uwypuklić efekty konkretnych tuningów, aby uzyskać bardziej odpowiadające naszemu stylowi gry kombinacje. W grze znajdziemy także Fernando - wędrownego trubadura, który w zamian za wykonane dla niego questy obdaruje nas nowymi partyturami dla naszych broni. (Czy Wam też rzuciło się w oczy "Personarity" na ekranie statusu? ;D)

  Przypominamy także o sylwetkach Zesta i Beatrice z oddziału Beowulf - tym razem 4Gamer zaoferował oficjalne arty postaci zamiast modeli in-game. Zest jest Magic Gunnerem wolącym działać według swojego widzimisię, a Beatrice za młodu przyjaźniła się z "naszymi" Kiliką i Rinną, ale z uwagi na swoje mrocznoelfickie pochodzenie już od dawna nie utrzymują przyjaznych stosunków.

Shining Resonance trafi 11 grudnia na PS3 w Japonii.

 

Źródła 1, 2

 

 

6. Oficjalna strona internetowa Monster Hunter 4 Ultimate odsłoniła nieco więcej o flagowym Vywernie tej odsłony - Serlegiosie. Jak się okazuje, złoty smok wzorem niewidomego Gore Magali także potrafi zadawać własną anomalię statusu. 裂傷 ("laceration" - rana szarpana, zacięcie) nabawić się możemy np. wskutek trafienia wystrzeliwanymi przez Serlegiosa ostrymi łuskami, a sprawia ono, że wykonywanie niektórych czynności - atakowanie, bieg, uniki - będzie odbierać nam HP. Przeciwwskazanie? Przycupnięcie na chwilę w miejscu albo posilenie się wypieczonym mięsem. Bronie z materiałów Serlegiosa mają także posiadać pewne ciekawe właściwości - turlając się z Bowgunem w garści automatycznie uzupełnimy magazynek o jeden nabój, a seria udanych uników z wyciągniętą bronią ciętą/obuchową odnowi nam fragment Ostrości. Z kolei atak fizyczny łukiem Serlegiosa z nałożonym Close Range Coating będzie stale wzmocniony.

Obecni na Tokyo Game Show 2014 mogli zauważyć na stoiskach Capcomu standy z Forbidden Magna i Bakumatsu Rock Ultra Soul od  Marvelous. Jak się okazuje, obie firmy postanowiły ostatnio zacieśnić współpracę, czego efektem seria "amusement card game machine" pod nazwą Monster Hunter Spirits. Automaty te mają być częścią inicjatywy rozpowszechniającej markę wśród różnych grup docelowych, tak jak wypuszczone w marcu b.r. Monster Hunter Gekka Raimei (automat pachinko) czy MonHun Sweets Felyne Crepe Shop (popularne wśród kobiet słodkie przekąski z naleśników). 

  Fani serii niech rezerwują sobie czas 8 października - wtedy to o godzinie ósmej wieczorem czasu japońskiego Nintendo wystartuje z Monster Hunter 4 Ultimate Direct. Jeżeli was to ominie (a raczej ominie, o ile nie przeszkadza wam seans o 3. nad ranem), spodziewajcie się naszego podsumowania.

Monster Hunter 4 Ultimate zadebiutuje w Japonii już 11 listopada na 3DSy. Szeroko pojęty Zachód czeka do "Early 2015".

 

Źródło 1, 2, 3

 

 

7. Atlus USA uchyliło rąbka tajemnicy odnośnie postaci w Tears to Tiara II. Nowi bohaterowie są przedstawieni poniżej:

 
Golyat
Lider straży chroniącej wschodnią granicę Imperium (przy rzece Gistel), walczy z dzikimi plemionami dzień i noc, dzięki czemu nauczył się ich tradycji. Do walki nosi pomniejszone głowy swoich ofiar. Znany jest ze swej odwagi i rezolutności, co przekłada się na świetne i trudne do przewidzenia strategie, wykorzystujące w pełni jego muskularne ciało. Saul był kiedyś jego podwładnym.
 
Arito
Córka plemienia żyjącego obok fortecy rzeki Rhenus, Arito jest nienawidzącą korupcji i impulsywną łowczynią, jednak nawet te cechy nie są w stanie przyćmić jej miłości do plemienia. Z racji swojego fachu, sprzedaje imperialnym kupcom skóry z upolowanych zwierząt. To pozwala jej mieć wgląd w strategie tegoż (jej plemię graniczy z Imperium). Jest w bliskiej relacji z Saulem - stoczyli wiele pojedynków.
 
Dion
Bliski znajomy Hamila (choć bardziej by pasowało "towarzysz w zbrodni"), twierdzi, że został przysłany przez mędrca ze wschodu (nie ma jednak ku temu dowodów, tym bardziej, że nie wykazuje jakiegoś specjalnego intelektu). Jest uczniem zawodowej szkoły. Jego marzeniem jest czarować kobiety swym śpiewem i tańcem. Mimo tego, Dion jest tchórzem, który łatwo daje się ponieść emocjom. Dołączył do rebelii z różnych powodów.
 
Enneads
Dyrektor szkoły zawodowej w wiosce i nauczyciel prawie każdego przedmiotu w tejże (jedyne, czego nie uczy, to sztuki walki), uwielbia technologię oraz naukę i stara się przekazywać swą pasję dalej. Jest bardzo surowy wobec tych, ktrórzy opuszczają jego zajęcia. Przed zdegradowaniem do swej obecnej pracy był prymusem w militarnej akademii i jedną z najważniejszych osób w rządzie Hispanii, miał przed sobą bardzo obiecującą karierę militarną, obecnie chce niepodległości Hispanii i przewodzi ruchowi niepodległościowemu.
 
Elissa
Córka imperialnej Arystokracji, jej ojciec jest bogatym kupcem i władcą miasta handlowego. Daleka krewna Hamila. Została wysłana na misję do Hispanii przez swojego ojca aby pomagać w uzyskaniu przez nią niepodległości i zbudowaniu bliższych relacji między tym państwem a jej rodzinnym miastem.
 
Tears to Tiara II ukaże się w Europie 7 listopada i jest tworzone przez Aquarius.
 
 
 
8. Digimon Story: Cyber Sleuth dzieje się w dwóch światach: rzeczywistym i cybernetycznym. Poznaliśmy kilka szczegółów o świecie wirtualnym. Studio Kamikaze Douga zajmie się animacją, która wprowadzi nas do świata gry (jej tytuł jest taki sam). Dowiedzieliśmy się również o niższych poziomach Cyberprzestrzeni - jest to po prostu śmietnik danych, który zmienił się w loch. Można dostać się tam za pomocą sieci Coulomb, który sprawia, że dane tam mieszają się, powodując różne niespodzianki. Mimo, że jest to bardzo niebezpieczne miejsce, to właśnie tutaj hakerzy łapią Digimony.
 
 
 
 
9. Famitsu udostępniło nowe informacje o Senran Kagura: Estival Versus. Odsłona będzie sią działa na niebiańskiej wyspie, na której nasze ninja staną się mokre i brudne podczas zabijania ogromnych ilości przeciwników. Nie o tym jednak jest ten news. Rozchodzi się tutaj o cztery nowe postaci, przy czym trzy zostały już zaprezentowane.
Są to od prawej:  Renka, Hanabi i Kafuru.
 
Oficjalna strona gry w poetycki sposób zapowiada zarys fabularny gry. 
 
The fate of a ninja is the fate of death. Born from the shadows, then dispersed into the shadows.
 
 
A ninja’s life is short-lived. A ninja’s life is unrequited. An unnamed flower, known by nobody.
 
 
What do the ninjas’ souls that drift into this world think? Are their hearts filled with regret? Regrets for those they left behind? Or…
 
 
This is the start of a story about a festival to appease the soul of the ninja… a record of the banquet of requiem. By the end of this banquet, what will the young ninja students see? What will they feel? And what will make them cry?
 
 
“… s-sister?”
“Hehe, it’s been a while.”
 
 
… that will never be forgotten.
That could never be forgotten… the start of the eight days that went by like a flash.
 
Senran Kagura: Estival Versus ukaże się 26 Marca w Japonii.
Źr 1, 2
 
 
 
10. Nowy crossover od Bandai Namco o tytule Super Hero Generation zawierał będzie wiele postaci z serii Mobile Suit Gundam, Kamen Raider czy Ultraman. Oto te potwierdzone:
 
Arios Gundam (Gundam 00)
 
Ultraman Hikari (Ultraman Mebius)
 
Gundam Banshee (Gundam Unicorn)
 
Phoenix (Kamen Rider Wizard)
 
Evil Tiga (Ultraman Tiga)
 
Super Hero Generation ukaże się 23 października w Japonii na Playstation 3 i PS Vita.
 
 
 
11. Drużyna z Tales of Zestiria składa się w połowie ze stworzeń zwanych Seraph. Są to niebiańskie istoty, każda o innej osobowości. Poniższe trailery przedstawiają takie stworzenie o imieniu Zaveid oraz nową postać imieniem Rose.
 
Rose to energiczna i szczęśliwa dziewczyna, która ma głębokie relacje z Seraphami - w przeciwieństwie do innych ludzi jest w stanie ich widzieć.
Zaveid to Seraph wiatru. Bardzo lubi walczyć z mocnymi przeciwnikami - wpada wtedy w szał. Powszechnie uważa się, że to on ma najwięcej doświadczenia bitewnego ze swej rasy.
 
 

 

eRPeGowa Piguła

 

1. Gust wyda ponownie Ciel noSurge wraz ze wszystkimi kostiumami pod tytułem Ciel noSuge offline. Poniżej galeria z tego tytułu. 

 
2. Demo Dynasty Warriors 8 ukaże się na PS3 i PS4 8 października w Japonii.
 
3.  Reżyser Dragon Quest X powiedział, że bardzo chętnie ujrzałby swój tytuł na Playstation 4.
 
4. The Legend of Heroes: Trials in the Flesh II sprzedało się w pierwszym tygodniu niemalże tak dobrze, jak poprzednik: 86 tysięcy kopii na PS Vita i 65 tysięcy na PS3 (dla porównania: jedynka w tym samym czasie miała 81 tysięcy sprzedanych kopii na Vicie i 67 na PS3).
 
5. Mimo tego, że wydanie Rune Factory 4 w Europie zostało anulowane, Xseed postanowiło spróbować opublikować tę grę przez eShop. Wszystko idzie w dobrym kierunku - gra została niedawno oceniona przez USK.
 
6. W związku z niedawną premierą Ar noSurge Tecmo Koei stworzyło ankietę, w której pytają się graczy o wrażenia z gry. Znajdziemy ją pod tym linkiem.
 
7. Nintendo of America zapowiedziało, że 16 października Castlevania: Harmony of Dissonance ukaże się na WiiU przez Virtual Console.
 
8. Kantai Collection, znane też jako KanColle, ukaże się wiosną 2015 na PS Vita.
 
9.Demo Disgaea 5 ukaże się 15 października na PS4 i będzie ważyć 556 MB.
 
10. Taktyczne RPG od Stoic Studio (byłych pracowników BioWare), zatytułowane The Banner Saga, ukaże się na sprzęty od Apple. 
 
11. Specjalna, Halloweenowa edycja Pumpkaboo jest do zdobycia w amerykańskiej wersji Pokemon X/Y. Można go zdobyć do 31 października.
 
12. Compile Heart wypuściło paczkę screenshotów z szykowanego przez studio Felistella Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Century na Vitę. Wszystko znajdziecie w naszej galerii.
 
13. Square Enix opóźnia premierę swojego płatnego systemu streamingowego Dive In. Miał on zadebiutować 9 października wraz z Final Fantasy VII International i Final Fantasy XIII, ale wydanie tych i kolejnych tytułów zostanie przesunięte w czasie z uwagi na lagi.
 
14. Kingdom Hearts III przechodzi na Unreal Engine 4. Według kierownika serii, Tetsuyi Nomury, powody takiej zmiany były różne, ale chodzi przede wszystkim o kłopoty z wykorzystaniem poprzedniego silnika oraz fakt, że Epic Games zaoferowało pełne wsparcie.

 

 

eRPeGowy Piecyk

 

1. Premiera Pillars of Eternity została przesunięta na początek roku 2015. Jak zwykle w takich przypadkach twórcy tłumaczą to faktem, że chcę wydać jak najlepszy tytuł i aby gracze mogli w spokoju cieszyć się rozgrywką. Chcą wyeliminować wszystkie błędy jakie zostały zgłoszone podczas bety. 

 
 
 
2. TaleWorlds Entertainment, czyli studio pracujące nad Mount & Blade II: Bannerlord wypuściło kolejny dziennik developera. Prezentuje on możliwości silnika graficznego, który jest autorską technologią zespołu. Oprócz udogodnień dla twórców ma on też ułatwić pracę ludziom, którzy zechcą stworzyć mody, np. system, dzięki któremu będzie można szybko pokryć teren roślinnością i ustalić jej gęstość. Cały interfejs urządzenia będzie można dowolnie dostosować do swoich preferencji.
 
 
 
 
 
3. Kingdom Come: Deliverance zadebiutuje 22 października w wersji Early Access. Z wersji alfa będą mogły skorzystać osoby, które wsparły projekt na Kickstarterze. Jednak każdy zainteresowany wciąż może się załapać. Dostęp do wersji alfa kosztuje 45$, z kolei do wersji beta 35$. Do tego pojawił się kolejny dziennik dewelopera, który obejrzycie tutaj.
 
 
 
 
4. Najnowszy patch do World of Warcraft pozwoli na wskrzeszenie usuniętych postaci. Jednak pojawią się pewne ograniczenia oto one:
 
-postacie poniżej 10 poziomu i Rycerze Śmierci poniżej 55 poziomu nie będą mogły być przywrócone,
-postacie pomiędzy 10-29 poziomem nie będą mogły być przewrócone po upływie 90 dni, 
-postacie pomiędzy 30-49 poziomem nie będą mogły być przewrócone po upływie 120 dni,
-wszystkie postacie od 50 poziomu wzwyż będą mogły być przywrócone w każdej chwili,
Usunięte postacie zostaną przywrócone z cały posiadanym ekwipunkiem i umiejętnościami. 
 
 
 
 
5. ArcheAge - wydane 16 września MMORPG może się pochwalić 2 milionami użytkowników. Twórcy zapewniają, że bez przerwy pracują nad kolejnymi usprawnieniami. 
 
6. Almost Human ogłosiło, że pierwsza część Legend of Grimrock sprzedała się w 900 tysiącach egzemplarzy. Zespół liczy, że do końca roku uda im się osiągnąć milion, z pewnością już wkrótce na Steam można się spodziewać promocji związanych z tym tytułem. 

 

 

eRPeGowa Kinoteka

 

1. Przedstawienie postaci Bertranda, Flavio i Chloe (Etrian Odyssey II Untold: The Knight of Fafnir, 3DS, 27 listopada w Japonii):

Źródła 1, 2, 3

 

2. Członkinie Verse Maidens - Otoha, Nene, Kyoka i Kanadeko (Omega Quintet, PS4):

Źródło

 

3. Anglojęzyczne introdukcje Junpeia i Zen (Persona Q: Shadow of the Labyrinth, 26 listopada, 3DS):

Źródło

 

4. Zestaw samouczków do nowo wydanej Persona 4 Arena Ultimax (PS3, X360) - sterowanie, podstawowe ataki, nowe rozwiązania systemowe, zaawansowane techniki gry:

Źródło

 

5. Gameplay z Terra Battle (Android, iOS, 9 października):

Źródło

 

6. Randi, Primm i Popol z Secret of Mana przeniesieni do Rise of Mana (Vita, brak daty premiery):

Źródło

 

 

eRPeGowa Rozkładówka

 

W tym tygodniu będzie nieco monotematycznie, bo Compile Heart-owo. Obsadę otwierają Eryn i Tiara z niedawno wydanego Fairy Fencer F. Tuż za nimi Boginie z nadchodzącej Neptunii - w zeszłym tygodniu miejsce zagrzała tu Yellow Heart, tym razem jednak macie duet Purple Heart & Iris Heart. Rozkładówkę zamyka Kanadeko z przeznaczonego na PS4 Omega Quintet.

 

Na dzisiaj to już koniec. Do zobaczenia za tydzień!

Tagi: eRPeGowy przegląd tygodnia ppe społeczność

Oceń notkę
+ +32 -

SW-7888-0046-7787
Oceń profil
+ +246 -
Daaku
Ranking: 4 Poziom: 95
PD: 106063
REPUTACJA: 84644