Blog użytkownika Bioter

bioter

Bioter Bioter 28.12.2013, 14:43
Bioter-sensei uczy. Lekcja trzecia: „Remake a Reedycja"
640V

Bioter-sensei uczy. Lekcja trzecia: „Remake a Reedycja"

W dzisiejszej lekcji zajmiemy się tym jak rozpoznać remake, a jak tylko reedycję.
Wiele osób ma z tym problemy dlatego zapraszam.

Na pierwszy ogień niechaj pójdą oczywiste znaczenia obu słów:

 

„Remake” – ponowne zrobienie(od podstaw) danej gry

„Reedycja” – Ponowne wydanie danej gry(czy to w HD, 3D, cyfrowo).

 

 

 

REMAKE

Najlepszym przykładem Remake’u jest oczywiście „Resident Evil 1 Remake” wydane w 2002 roku na Game Cube’a:

 

Najpierw jest z gameplay z Playstation, potem z Gamecube'a.

 

Różnice widać gołym okiem dlatego że nowa wersja była robiona od samego początku( modelowanie, tekstury, animacje i inne). Trzon gry i wydarzenia rzecz jasna pozostały takie same(nie licząc rozwinięcia pewnego wątku). Innym przykładem remake’u jest „Conker: Live & Reloaded”(niestety ocenzurowane względem pierwotnego Conker's Bad Fur Day)

 

 

 

 

 

 

 

REEDYCJA

Przykładów reedycji można by podać od zatrzęsienia. Mamy wiele tzw. Kolekcji HD, porty gier z N64 na 3DS’a i tak dalej i tak dalej. Przykładem reedycji HD będzie nadchodzące Final Fantasy X HD  

 

Obrazek ten mówi sam za siebie, oprócz oczywistej oczywistości że wersja HD jest wyraźniejsza to trudno dostrzec tu wyraźne zmiany. Twórcy wciąż korzystają z tego co zostało zrobione lata temu, w reedycji  korzysta się ze starego silnika, Nic nie jest robione zupełnie od podstaw. Owszem modele często przechodzą pewien lifting(np. twarzy), te same tekstury robi się w wyższych rozdzielczościach. Jednak wszystkie takie zabiegi i tak nie mają nic wspólnego z „ponownym zrobieniem”. Z reedycjami jest tak, że raz są zrobione na przysłowiowy odwal się(poza podciągnięciem do HD czy tez dodaniem stereoskopowej głębi na próżno szukać oznak przyłożenia się wykonawców aby to ponowne wydanie było porządnie zrobione). Na szczęście są też porządnie robione reedycje. Dobrym przykładem będzie Zelda: Wind Waker HD:

 

Ale zawsze trzeba pamiętać o jednym, nawet dobrze zrobiona reedycja to nadal reedycja. Bardzo często redaktorzy, internauci, sami wydawcy(chociaż Ci to robią to celowo). Popełniają karygodny błąd i nazywają zwykle reedycje remake’ami. Myślę, że po dzisiejszej lekcji wiecie już jak odróżnić Remake od Reedycji.     

 

Przykłady Reedycji:

 

 

 

 

I jeszcze przykłady Remake'ów:

 

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +18 -

Oceń profil
+ +46 -
Bioter
Ranking: 46 Poziom: 72
PD: 47030
REPUTACJA: 19565