SKLEP
163V

Świetny gameplay ze średnią fabułą

Pierwsza cześć Watch Dogs wywołała ogromną burze w internecie. W większości rozchodziło się o duży downgrade graficzny ale nie da się ukryć że pierwsza cześć miała o wiele więcej problemów niż gorsza grafika. Z tego faktu wielu graczy w tym i ja do drugiej odsłony podochodziło z dużą dozą ostrożności. Czy Watch Dogs 2 naprawia błędy poprzedniej części? Cóż nie wszystkie ale w ogólnym rozrachunku jest grą bardziej przemyślaną.

Watch Dogs 2
 • Platformy:  PS4   XONE   PC 
 • Data premiery - Polska: 15.11.2016
 • Napisy
 • od lat 18 wulgarny język seks przemoc

Pomysł na hakowanie w otwartym świecie na papierze był bardzo świetnym i przede wszystkim świeżym pomysłem.Niestety cokolwiek by nie mówimy trailery to pierwsze Watch Dogs było pod tym względem bardzo ograniczone.Twórcy gry na szczęście wyciągnęli wnioski ze swoich niedociągnięć i hakowanie jest bardzo dużym plusem w drugiej części.Przede wszystkim mamy o wiele więcej możliwości hakowania. Przytrzymując L1 (w przypadku Ps4) często mamy 4 opcje wyboru hakowania. Możemy zastawiać pułapki,a potem zwabić w nie grupę przeciwników a następnie ich obezwładnić. Hakowanie poza tym sprawia mnóstwo radości i zabawy. Nie ma lepszej zabawy niż jechanie przez Golden Gate Bridge i hakować wszystkie pojazdy by zjechały wam z drogi. Watch Dogs 2 po prostu sprawia masę frajdy z grania.

Drugim bardzo poważnym zarzutem w stosunku to pierwszego Watch Dogs był całkowicie płaski protagonista.Ja rozumiem że z założenia Aiden miał być małomównym mścicielem ale przez to ciężko było się z nim identyfikować.

Watch Dogs 2 uderza w całkowicie inne klimaty. Oto głównym bohaterem gry jest 20-paro letni Markus Holloway który postanawia dołączyć do zwariowanej grupy haktywistów o nazwie Dedsec. I muszę przyznać że choć obawiałem się zmiany klimatu i bohatera to zmiana wyszła jak najbardziej na plus. Markus ma swój charakter,często żartuje i w ostatecznej ocenie lepiej sprawdza się w roli głównego bohatera niż gburowaty Aiden. Również postacie poboczne mają swoje indywidualne osobowości. Noszący maskę zwariowany Śruba, Sitara która w dużej mierze dba o wizerunek grupy czy Josh z domniemanym zespołem Aspergera.Niestety w tej zwariowanej grupie znalazł się też Horatio który w mojej opinii jest postacią dodaną całkowicie na siłę. Postać praktycznie nie występuje w przerywnikach filmowych,a kiedy już się łaskawie pojawi to gracz szybko zorientuje się jak bardzo płaska i bez charakteru jest to postać.

Największym minusem Watch Dogs 2 jest nie wątpliwie wątek fabularny. Naszym głównym celem jest pokazać światu jak bardzo złe są korporacje,zdobyć jak najwięcej followersów i ostatecznie rozprawić się z Blume. Fabuła gry nie jest zbyt angażująca,a co mnie raziło najbardziej jest bardzo nie spójna. Fabuła Watch Dogs 2 to po prostu zlepek 14 misji głównych które są luźno ze sobą powiązane. Dla przykładu w jednej z misji występuje nieco poważniejszy ton ale już kolejna misja całkowicie o tym tonie zapomina i bohaterowie wracają do śmieszkowania.Spójność wylatuje przez okno. Bez spojlerów moge dodać że jedna z misji głównych jest całkowicie bez sensu i nie pasuje do całości. Sam główny przeciwnik Dusan Nemec też jest postacią całkowicie bezbarwną,a samemu zakończeniu brakuje uczucia sukcesu i większego rozmachu. Moim zdaniem jeśli ktoś chce kupić Watch Dogs 2 dla świetnej fabuły to serdecznie nie polecam.

O ile fabuła nie robi dużego wrażenia to te robi zdecydowanie wykreowane San Francisco. Otwarta mapa została podzielona na cztery obszary (San Francisco,Oakland.dzielnice portową i dolinę krzemową). I nie da się ukryć że samo miasto wygląda po prostu przepięknie.San Francisco jest piękne i bogate w detale,ale również jest tętniące życiem. Zobaczymy tu przechodniów którzy biorą ślub,kłócą się ze sobą,rozmawiają,grają na gitarze lub przebierają się za pączka czy zombie.Klimat San Francisco jest oddany perfekcyjnie i aż chce się do tego miasta wracać by po prostu trochę pozwiedzać.Ale by zwiedzanie było przyjemne to potrzeba też wciągających misji pobocznych i ciekawego modelu jazdy. A tutaj jest już różnie. Niektóre misje poboczne są dosyć ciekawe chociaż bardzo daleko im do misji pobocznych chociażby z GTA V. Niestety zdarzają się też misje po prostu nudne i monotonne chociaż i tak cieszy fakt że każda nawet pierdółkowata misja poboczna ma jakąś tam mikro fabułę i dialogi.

Model jazdy bym bardzo krytykowany w pierwszej części i tutaj nie zmienił się znacząco.To jest dalej ten sam irytujący ślizgający się po jezdni model jazdy.Musze przyznać że idzie się do niego jakoś przyzwyczaić i czerpać przyjemność z jazdy w mieście,ale jeśli chodzi o wyjazd na tereny poza miejskie to jeżdżenie po pagórkach to jakaś katorga.Model jazdy w ogóle nie jest przystosowany do takiego rodzaju terenu.

Od strony rozgrywki nowa produkcja Ubisoftu na prawde daje rade. Mega frajde sprawia korzystanie ze skoczka i quadkoptera.

Tym pierwszym możemy infiltrować zamknięte pomieszczenia i dostawać się do trudno dostępnych miejsc.Zaś za pomocą quadkoptera możemy oznaczać wrogów na minimapie. Sprawia to dużą satysfakcje kiedy uda nam się przejść misje tylko za pomocą dronów.Watch Dogs preferuje granie po cichu i taka rozgrywka daje o wiele więcej frajdy gdyż model strzelania w grze jest bardzo przeciętny.Bronią brakuje mocy i fajnego uczucia strzelania.Poza tym Marcus jest bardzo nieodporny na kule,a przeciwnicy bardzo szybko potrafią wezwać sporo cieżko uzbrojone posiłki czyniąc strzelaniny wymagającymi i nużącymi za razem

Od strony technicznej nie mam zbyt wiele uwag. Grafika jest bardzo ładna,poprawiło się oświetlenie i animacje.Parkour w grze jest wykonany naprawde solidnie. Cieszy fakt że Ubisoft przywiązał też uwagę do małych detali których zabrakło w poprzedniej części jak:Motocyklistów na drodze czy faktu że woda i ziemia reagują na wystrzały z broni.

Grałem w wersje na Playstation 4 i gra potrafiła czasem wyraźnie spaść poniżej 30 klatek na sekundę.Najczęściej zdarza się to podczas szybkiej jazdy samochodem lub podczas korzystania z żurawia.Nie jest to duży minus gry,ale dla kogoś kto jest wyczulony na spadki klatek będzie mu to przeszkadzało. Cieszy fakt że Watch Dogs 2 nie ma dużo błędów i nie trzeba ściągać wielo gigabajtowych łatek.

Na zakończenie pragnę jeszcze poruszyć temat muzyki w grze która na mnie nie zrobiła zbyt dużego wrażenia.Ścieżke dźwiękową w Watch Dogs 2 najlepiej określić jako poprawną.

Kwestii gry online nie mogę poruszyć gdyż w online po prostu nie grałem w o ogóle.

PS: Jeszcze jednym małym minusem jest mała czcionka. Ja grając na konsoli siędząc na kanapie oddalonej od telewizora o ok 2m miałem problem z dojrzeniem teksu szczególnie w SMS czy mailach gdzie czcionka jest jeszcze mniejsza.Nie obraziłbym się gdyby Ubi wydało łatke która trochę tą czcionkę powiększa.

Tak więc kończąc Watch Dogs 2 jest ciężką grą do oceny. Z jednej strony dostajemy lepszą,bardziej przemyślaną gre w którą po prostu świetnie się gra i bawi się przy niej w pięknym otwartym świecie San Francisco. Z drugiem strony dostajemy bardzo średnią fabułę,znów nieciekawy model jazdy i strzelania.Musze powiedzieć że bawiłem się przy grze dobrze bo gdyby tak nie było to nie przegrałbym w nią ok 40 godzin ale nie da się ukryć faktu że momentami gra bywa monotonna(oczywiście nie do tego stopnia jak Mafia III).

 

Tagi: watch dogs 2 recenzja

Werdykt
Graliśmy na: PS4
 • + Nowe możliwości hakowania
 • + Gra daje masy frajdy
 • + Marcus sprawdza się jako główny bohater
 • + Niektóre postacie poboczne
 • + Przepiękne San Francisco
 • + Masa rzeczy do roboty obok wątku głównego
 • + Skoczek i Quadkopter
 • + Świetnie wykonany parkour
 • - Bardzo średni wątek główny
 • - Całkowicie bezpłciowa i zbędna postać Horatia
 • - Bezpłciowy antagonista
 • - Brak spójności w niektórych misjach
 • - Misje poboczne bywają schematyczne i monotonne
 • - Nieciekawy model jazdy
 • - Słabo wykonany model wymiany ognia
 • - Zaledwie poprawna ścieżka dźwiękowa
 • - Okazyjne spadki klatek
 • - Zbyt mała czcionka na konsolach
ciri.1212
ciri.1212 Chciałbym dać tej grze wyższą ocenę ale przez średni wątek główny i parę innych bolączek nie mogę dać grze więcej niż 7
Oceń recenzję
+ +3 -

Miesięcznik PSX Extreme