Brakuje ci miejsca na dysku? Testujemy ADATA HD650X - przenośny dysk dedykowany XONE

Brakuje ci miejsca na dysku? Testujemy ADATA HD650X - przenośny dysk dedykowany XONE

Roger Żochowski | 28.04.2016, 10:47

Część osób pamięta doskonale czasy, gdy konsole kojarzone były z prostą obsługą - wkładałeś płytkę do czytnika i po prostu grałeś. Żadnych patchy, instalacji czy sprawdzania miejsca na dysku. Jednak rynek konsol ewoluował i chcąc dalej cieszyć się naszym hobby musimy to przyjąć na klatę.

W czasach, gdy coraz więcej gier kupujemy cyfrowo, co miesiąc dostajemy nowe gry w abonamentach, a deweloperzy zasypują nas kolejnymi dodatkami oraz patchami ważącymi czasami nawet więcej niż sama gra (tak Tony Hawk 5 o tobie mowa), wolne miejsce na dysku jest na wagę złota. W przypadku PS4 wymiana nośnika na większy wiąże się z grubszą operacją, bo musimy go zamontować wewnątrz konsoli, wcześniej bawiąc się w zgrywanie danych. Wkrótce na łamach PPE pojawi się poradnik, jak dokonać takiej wymiany krok po kroku wraz z listą działających modeli dysków. Tymczasem Microsoft - jak część z Was doskonale wie - daje nam znacznie prostsze rozwiązanie. Jakie? Dostępne w sprzedaży Xboksy One oferują graczom 1TB miejsca na dysku. Testowany dziś dysk zewnętrzny firmy ADATA gwarantuje zastrzyk 2TB wolnej przestrzeni. I to bez grzebania w bebechach konsoli i żmudnego zgrywania danych. Poniżej moje wrażenia wyniesione z testów dysku połączone z miniporadnikiem dla laików. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Specyfikacja

HD650X (model DashDrive Durable HD650), bo o nim będzie mowa, został zaprojektowany specjalnie z myślą o graczach ciorających na XONE, co możecie zobaczyć, przyglądając się choćby charakterystycznemu designowi i czarno-zielonej kolorystyce. Za urządzeniem, które trafiło na rynek w tym roku, przemawiają też kompaktowe wymiary (wysokość 21 mm, szerokość 121 mm, głębokość 81 mm) oraz relatywnie niewielka waga (201 g). Dysk bez problemu mieści się w kieszeni od spodni (no, chyba że nosicie ciasne rurki) czy kurtki, a jego dodatkową zaletą jest specjalna silikonowo-plastikowa obudowa wyposażona w oprawę chroniącą dysk. Producent chwali się, że dzięki temu nośnik jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, kurz i wodę, co pozwala chronić dane w wypadku narażenia ich na niekorzystne warunki atmosferyczne czy uderzenia w trakcie transportu. Ja ograniczyłem się do zrzucenia dysku ze stołu i zamoczenia na kilka minut w misce wody. Oba testy przeszedł wzorowo.

Jeśli chodzi o specyfikacje, to warto jeszcze wspomnieć o prędkości obrotowej (5400 obr/min), formacie szerokości (2,5), interfejsie USB 3.0 oraz temperaturze pracy (od 5°C do 50°C). Dla osób, które lubią cyferki i interesują się bardziej szczegółowymi danymi przeprowadziłem też małą diagnostykę związaną między innymi z prędkością zapisu i odczytu danych, na którą możecie rzucić okiem poniżej.

Instalowanie gier i aplikacji

Korzystanie z dysku przenośnego na XONE jest dziecinnie proste i naprawdę szkoda, że PS4 jest w tej kwestii tak ograniczone. Po podłączeniu dysku za pomocą krótkiego kabla pod USB (zdecydowanie za krótkiego, choć ruszanie dyskiem nie powoduje jego rozłączania), konsola automatycznie go wykryje. Nie trzeba instalować żadnego oprogramowania czy sterowników. Na początek pojawią się dwie opcje. Jeśli będziemy chcieli używać dysku tylko do przechowywania muzyki, filmów czy zdjęć, wybieramy "Użyj do multimediów". W przypadku gdy zdecydujemy się na instalowanie na dysku zewnętrznym gier i aplikacji, trzeba go najpierw sformatować, co oczywiście wiąże się z usunięciem wszystkich danych. Operacja ta przebiega bardzo szybko, a gdy dobiega końca, wyskakuje komunikat "Zewnętrzny dysk jest gotowy". Jak już wspomniałem - łatwo, szybko, przyjemnie. 

Następnie wystarczy nazwać nasz zewnętrzny dysk oraz ustawić go jako główny. Stanie się to w momencie wybrania opcji "Zainstaluj nowe elementy tutaj". Od teraz na dysku będą automatycznie instalowane gry i aplikacje. Oczywiście w każdej chwili będziecie mogli to zmienić i nadać ponownie priorytet dyskowi zamontowanemu w konsoli. Aby to zrobić, wystarczy wejść w USTAWIENIA -> SYSTEM -> MAGAZYN PAMIĘCI i wybrać interesujący nas dysk. Warto wspomnieć, że konsola sumuje przestrzeń na obu dyskach, więc łącznie mamy aż 3 TB miejsca na gry. Na potrzeby testów HD650X ściągnąłem i zainstalowałem demo Final Fantasy XV oraz trzeci sezon Killer Instinct. Muszę przyznać, że samo instalowanie danych bezpośrednio na dysk ADATA trwa dłużej niż na dysk konsoli, ale to akurat jest chyba oczywiste. W obie produkcje grałem około 4 godzin i w tym czasie nie miałem żadnych błędów. Buszowanie po dashboardzie podczas grania również nie sprawiało problemów czy chwilowych zwiech systemu, z czym miałem do czynienia w przypadku jednego z konkurencyjnych dysków. Co warto zauważyć - urządzenie chodzi bardzo cicho, choć ze względu na specyficzną obudowę plastikowo-silikonową po kilku godzinach pracy jego temperatura wyraźnie wzrasta.

Kopiowanie danych i zarządzanie kontami

Następnie sprawdziłem, jak przebiega proces przerzucania gier i aplikacji z dysku wewnętrznego na zewnętrzny. W tym celu wchodzimy ponownie w MAGAZYN PAMIĘCI, wybieramy interesujący nas dysk i przeglądamy jego zawartość. Po podświetleniu danej gry /aplikacji, wciskamy przycisk menu na padzie i wybieramy Opcje gry. W moim przypadku był to Rise of the Tomb Raider wraz ze wszystkimi paczkami DLC. Kopiowanie zawartości na dysk zewnętrzny odbyło się bardzo szybko. Operacje powtarzałem kilka razy z innymi grami, przerzucając content z jednego dysku na drugi i nie napotkałem żadnych problemów. Również z uruchamianiem poszczególnych produkcji. Oczywiście nasze postępy w grach również są kopiowane. Nie zapominajmy bowiem, że zawartość przerzucana z konsoli na dysk zewnętrzny jest przypisana do naszego konta na Xbox Live.  

Z tym zresztą wiąże się mój kolejny test. Po przelogowaniu się na konto redakcyjnego kolegi Gołębia, dysk oczywiście w dalszym ciągu jest widoczny, możemy na nim instalować gry i szperać, ale nie możemy rzecz jasna uruchomić zawartości ściągniętej na innym koncie. Tutaj jednak natknąłem się na mały błąd. Chcąc odpalić grę Rise of the Tomb Raider kupioną na moim koncie, ale skopiowaną na dysk, system dwa razy się zawiesił (czarny ekran), a raz wyskoczył mi alert o tym, że uruchomienie gry zajęło zbyt dużo czasu. Dopiero za czwartym razem pojawił się poprawny komunikat przypominający, że na koncie Mateusza przygody Lary nie zostały zakupione i nie mogę skorzystać z danych zapisanych na zewnętrznym dysku, mimo iż są widoczne.

Cena i granie u kolegi

Warto przypomnieć, że Microsoft nie blokuje nam możliwości zagrania w zainstalowane na przenośnym dysku gry na innych systemach XONE. Można więc zgarnąć dysk do kieszeni, podłączyć go do konsoli naszego kolegi i cieszyć się swoimi grami. Warunkiem jest zalogowanie się do naszego konta na Xbox Live. I tutaj trzeba oddać gigantowi z Redmond, że jest to naprawdę fajne rozwiązanie. Zabierając ze sobą dysk i logując się na XBL, nie musimy ponownie ściągać i instalować gier, bo mamy je pod ręką. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by na systemie znajomego ściągnąć inne zakupione wcześniej gry, jeśli akurat nie mamy ich na nośniku.

Żeby jednak nie było - HD650X to oczywiście nie jedyny dysk przenośny, którym pobawimy się w taki sposób na XONE i zapewne część z Was może polecić konkurencyjne konstrukcje, do czego zachęcam w komentarzach. Przypomnijmy bowiem, że do instalowania gier i aplikacji możemy na XONE użyć wielu przenośnych dysków. Warunkiem jest obsługa standardu USB 3.0 oraz pojemność nie mniejsza niż 256 GB. Za omawiany tutaj dysk ADATA HD650X musimy zapłacić niemało, bo około 450 złotych. Dysk możemy naturalnie używać również do zgrywania, przenoszenia i magazynowania danych na Macu, PC (Windows XP/Vista/7/8/8.1/10) czy PS4 (konsola widzi dysk jak pendrive'a). Przemawia za nim bez wątpienia elegancki design dedykowany XONE, niewielkie rozmiary, dobra kultura pracy, 2 TB pojemności i wysoka odporność na uszkodzenia. Dodatkową zaletą może być fakt, że producent daje na sprzęt 3 lata gwarancji. W galerii znajdziecie zdjęcia sprzętu zarówno te oficjalne, jak i zrobione podczas testów.


+ 2 TB wolnego miejsca
+ Bezproblemowa instalacja gier
+ Design w stylistyce XONE
+ Kompaktowe rozmiary i waga
+ Żadnych problemów podczas grania
+ Cicha praca


+ Wysoka cena
+ Błędy zawieszające system podczas wyboru gry na innym koncie
+ Krótki kabel 

Źródło: własne
Roger Żochowski Strona autora
Przygodę z grami zaczynał w osiedlowym salonie, bijąc rekordy w Moon Patrol, ale miłością do konsol zaraziły go Rambo, Ruskie jajka, Pegasus, MegaDrive i PlayStation. O grach pisze od 2003 roku, o filmach i serialach od 2010. Redaktor naczelny PPE.pl i PSX Extreme. Prywatnie tata dwójki szkrabów, miłośnik górskich wspinaczek, powieści Murakamiego, filmów Denisa Villeneuve'a, piłki nożnej, azjatyckiej kinematografii, jRPG, wyścigów i horrorów. Final Fantasy VII to jego gra życia, a Blade Runner - film wszechczasów. 
cropper