12 ważnych elementów mechaniki Pokemon GO, o których prawdopodobnie nie wiecie

12 ważnych elementów mechaniki Pokemon GO, o których prawdopodobnie nie wiecie

redakcja | 16.07.2016, 14:37

Pokemon GO to istny fenomen i bardzo wciągająca zabawa, jednak twórcy zaniedbali przekazywanie graczom bardzo ważnych informacji dotyczących podstawowych elementów rozgrywki. Zebraliśmy dla was 10 takich mechanik, które są niezbędne w trakcie przygody.

Pokemon GO to ciekawe doświadczenie, które angażuje grającego w zabawę na świeżym powietrzu. Wszystko za sprawą tego, że gra zintegrowana jest z prawdziwą mapą świata i dzięki temu rozwiązaniu łapiemy kieszonkowe potworki w prawdziwym świecie. Wielu graczy dało się już wciągnąć w rozgrywkę, ale większość nie zna podstawowych zasad rządzących w Pokemon GO.

Jednym z większych minusów tego programu jest brak solidnego samouczka. Bardzo ważne i integralne elementy mechaniki nie są wytłumaczone przez grę, co z pewnością utrudnia zabawę zwłaszcza początkującym graczom.

Oto 12 rzeczy, które powinniście wiedzieć, zanim rozpoczniecie zabawę z Pokemon GO.

  1. Opłaca się łapać wszystkie napotkane stworki. Dlaczego? Ponieważ możemy je następnie odesłać do profesora Willow, który w zamian da nam cukierka danego Pokemona. Są one jednymi z dwóch niezbędnych przedmiotów służących rozwijaniu Kieszonkowych Potworków. Drugim jest gwiezdny pył (Stardust), który dostajesz np. gdy levelujemy trenera czy łapiąc Pokemony. Gdy chcemy rozwinąć stworka klikamy Power Up. Im więcej stworek zje cukierków tym większa szansa, że ewoluuje. Liczba potrzebnych słodkości jest widoczna przy przycisku Evolve. Im wyższy jest poziom naszego trenera i większa siła Poksa (punkty CP), tym lepsza będzie ewolucja. Aby przekazać potworka profesorowi należy tapnąć na niego w menu Pokemon i zjechać na sam dół karty, gdzie znajdziemy opcję "Transfer". Pamiętajcie, że jest to proces nieodwracalny!


  2. Aby móc cieszyć się zabawą w Pokemon Go musimy mieć dostęp do Internetu. Na mapie znajdziesz PokeStopy (miejscówki z prawdziwego świata jak place zabaw, pomniki, instytucje, parki itd.), w których możesz otrzymać niezbędne przedmioty takie jak Pokeballe, jajka czy przedmioty leczące stworki. Wystarczy podejść do Pokestopa widocznego na mapie, tapnąć i następnie mazać po ekranie palcem jak najszybciej potrafimy, obracając tabliczkę. Jeżeli jednak potrzebujemy podczas naszej podróży większej liczby przedmiotów, nie musimy biegać od jednego punktu do drugiego. Wystarczy zaczekać jakieś 5-10 minut i będziemy mogli ponownie skorzystać z tego samego punktu. Pokestopy dają też punkty doświadczenia. A im wyższy jest nas level tym lepsze Pokemony będziemy spotykali.


  3. Stanie w miejscu również przywołuje do nas Pokemony! Czasem warto przystanąć i zaczekać kilka minut w jednym punkcie, bowiem istnieje możliwość, że potworki po prostu pojawią się koło naszej postaci. W ten sposób udało nam się złapać w redakcji wszystkie trzy znajdujące się w jej pobliżu gatunki. Oczywiście ta metoda nie działa za każdym razem, ale podczas naszych wędrówek opłaca się czasem robić przystanki.
  4. A skoro już o przystankach mowa, to zapewne zauważyliście, że na mapie, od czasu do czasu, pojawia się specjalna animacja poruszającej się trawy. To w jej okolice najbardziej opłaca się udać, gdyż oznacza ona, że w pobliżu grasuje co najmniej kilka stworków.


  5. Aplikacja Pokemon GO NIE DZIAŁA, gdy telefon jest zablokowany. Jest to niestety duży problem i główny powód, dla którego gra tak szybko pożera baterię. Warto odpalić w opcjach funkcję "Battery Saver", która wygasi ekran, gdy obrócimy telefon do góry nogami lub włożymy go do kieszeni. Jeżeli zależy nam na zliczaniu kroków, czy też wykluwaniu jajek, co również potrzebuje przebycia konkretnej odległości (na jajkach mamy oznaczone ile kilometrów trzeba przebyć, aby coś się wykluło), to musimy mieć aktywną aplikację na telefonie. Gra jest jednak tak zabezpieczona, że gdy poruszamy się zbyt szybko (np. autobusem czy samochodem), nie zlicza nam dystansu. Według serwisu Bulbapedia następujące Pokemony mogą się wykluć z jajek po przejściu odpowiednio 2, 5 i 10 km.

    2 kilometry

    Bulbasaur
    Charmander
    Squirtle
    Caterpie
    Weedle
    Pidgey
    Rattata
    Spearow
    Pikachu
    Clefairy
    Jigglypuff
    Zubat
    Geodude
    Magikarp

    5 kilometrów

    Ekans
    Sandshrew
    Nidoran(f)
    Nidoran(m)
    Vulpix
    Oddish
    Paras
    Venonat
    Meowth
    Psyduck
    Mankey
    Growlithe
    Poliwag
    Abra
    Machop
    Bellsprout
    Tentacool
    Ponyta
    Slowpoke
    Magnemite
    Farfetch'd
    Doduo
    Seel
    Grimer
    Shellder
    Gastly
    Drowzee
    Krabby
    Voltorb
    Exeggute
    Cubone
    Lickitung
    Koffing
    Rhyhorn
    Tangela
    Kangaskhan
    Horsea
    Goldeen
    Staryu
    Mr. Mime
    Tauros
    Porygon

    10 kilometrów

    Onix
    Hitmonlee
    Hitmonchan
    Chansey
    Scyther
    Jynx
    Electabuzz
    Magmar
    Pinsir
    Lapras
    Eevee
    Omanyte
    Kabuto
    Aerodactyl
    Snorlax
    Dratini

  6. Kiedy chodzimy po mieście, w prawym dolnym rogu mamy listę dostępnych w okolicy Pokemonów. Pod nimi znajdują się łapki, które mają konkretne znaczenie. Jedna łapka informuje gracza, że dany stworek znajduje się około 100 metrów od nas lub mniej, dwie - 200 metrów i analogicznie - 3, to 300 metrów. Jest też drugie ułatwienie. Gdy wybierzemy Poka, którego chcemy szukać, mamy na dole po prawej radar ze wspomnianymi łapkami. Gdy miga na zielono znaczy, że idziemy w dobrym kierunku. Jeśli nie miga na wspomniany kolor - obracamy się postacią wokół postacią aż zacznie i idziemy w tym kierunku. Im bliżej będziemy wybranego stworka tym szybciej pulsować będzie radar. Niestety gracze zgłaszają, że w zależności od wersji Androida radar sprawia czasami problemy. Z kolei na niektórych iOSach nie znikają łapki.


  7. W sklepie, poza mikrotransakcjami, otrzymamy również darmowe bonusy! W prawym górnym roku znajduje się ikonka tarczy, w którą możemy kliknąć, by je otrzymać. Więcej bonusów otrzymamy gdy przejmiemy Gymy, które są zaznaczone na mapie w naszej okolicy podobnie jak Pockestopy. Będziemy mogli je opanować, gdy nasza postać przekroczy 5 level. Zanim się do tego zabierzemy, będziemy mogli wybrać kolor drużyny, ale nie ma to większego znaczenia. Gdy chcemy zdobyć Gym w sali treningowej wybieramy walkę, w której musimy pokonać wszystkich przeciwników. Poziom Gymu musi jednak spaść do zera, a jeśli po wygranej nadal będzie wyższy, trzeba walczyć aż do momentu, jak osiągnie zerową wartość. Jeżeli przejęliśmy chociaż jeden Gym i zostawiliśmy do jego pilnowania Pokemona, to codziennie wpadnie nam jakiś "gratis" pokroju monet czy przedmiotów do ulepszania Pokemonów. Im więcej posiadamy Gymów tym profit będzie większy. Zostawionego stworka nie będziemy mogli jednak używać w walkach. Gdy inni gracze z naszej okolicy pokonają naszego podopiecznego i przejmą Gym, stworek wróci z 1HP do naszego "plecaka". Wtedy wystarczy go uzdrowić. Same walki nie są zbyt skomplikowane - możemy wykonać zwykły atak, unik oraz cios specjalny po naładowaniu wskaźnika. Każdy typ Pokemona jest jednak czuły na inne ataki, więc warto mieć to na uwadze. W opisach na kartach stworków możemy znaleźć cenne informacje i mocnych i słabych stronach podopiecznych. Atakując Gym warto mieć drużynę 6 mocnych Pokemonów. Gracze należący do tej samej drużyny mogą wspólnie bronić Gymów oraz razem atakować te należące do drużyn przeciwnych. Jeśli dany Gym należy do kogoś z naszej drużyny, możemy też na nim trenować Pokemony. Gra sprzyja więc nawiązywaniu znajomości na świeżym powietrzu.


  8. Niestety gra nie wyjaśnia również mechaniki łapania Pokemonów. Zapewne zauważyliście, że na stworkach pojawia się zielony okrąg, który rytmicznie się zacieśnia. Im jest on mniejszy, tym większa jest szansa na to, że Pokemon zostanie przez nas złapany. Jeżeli okrąg jest pomarańczowy lub czerwony to oznacza, że musimy najpierw uspokoić stworka jakimś owocem (można je znaleźć albo kupić) lub trzeba sięgnąć po lepszego Pokeballa (Great Ball lub MasterBall, które zdobędziemy osiągając kolejne poziomy doświadczenia). Pokemony są opisane punktami CP, co oznacza dosłownie ich siłę (Combat Power). Na karcie każdego Poksa znajduje się też owalny pasek, który pokazuje siłę danego stworka.
  9. Program nie mówi nam również, że Pokeballe możemy podkręcać. Wystarczy przytrzymać na nim palec, zakręcić parę razy i rzucić pod kątem. Tak złapany stworek daje nam więcej punktów doświadczenia. Oczywiście technika ta jest o wiele trudniejsza i wymaga nieco praktyki.


  10. Ciekawy jest również fakt, że możecie przenieść stworka na kolejny stopień ewolucji nawet, gdy ma 0 punktów życia. Co najważniejsze - ewolucja całkowicie uzdrawia Pokemona. Warto zatem zastanowić się, czy chcemy koniecznie marnować przedmiot leczący.


  11. Poniżej lista dostępnych w grze przedmiotów:
    Potion - uzdrawia 20 HP
    Super Potion - uzdrawia 50 HP
    Hyper Potion - uzdrawia 200 HP
    Revive - przywraca do życia Pokemony z połową HP. Można kupić w sklepie po osiągnieciu 5 poziomu lub dostać w nagrodę
    Max Revive - przywraca do życia Pokemony z pełnym HP. Można kupić w sklepie po osiągnieciu 5 poziomu lub dostać w nagrodę
    Razz Berries - zwiększa szanse na złapanie trudnego Pokemona przy kolejnym rzucie Pokeballem
    Pokemon Eggs - jajka władamy do inkubatora i robiąc kolejne metry/kilometry czekamy na ich wyklucie
    Lucky Eggs - na okres 30 minut zwiększa zdobywane doświadczenie dwukrotnie. Można je zdobyć lub kupić z monety w sklepie
    Lure Module - przez 30 minut mamy większą szansę na odnalezienie i złapanie Pokemonów przy wybranym Pokestopie (używamy go, gdy przy Pockestopie pojawiają się płatki róż). Efekt jest widoczny dla wszystkich trenerów w okolicy.
    Incense - przez 30 minut mamy większą szansę na odnalezienie i złapanie Pokemonów wokół własnej postaci
    Poke Balls - zwykłe Pokeballe. Na start mamy ich 50, ale łatwo je zdobyć. Można też kupić je w sklepie za monety.
    Great Balls - lepszy Pokeball ułatwiający łapanie trudnych Pokemonów. Będziemy mogli go zdobyć/kupić po osiągnięciu 12 poziomu
    Ultra Balls - najlepszy Pokeball ułatwiający łapanie trudnych Pokemonów. Będziemy mogli go zdobyć/kupić po osiągnięciu 20 poziomu
    BAG - torba, w której trzymamy nasze przedmioty. Na starcie mamy 350 miejsc. Możemy zwiększyć ilość slotów o 50 kupując w sklepie Bag Upgrade
    Pokemon Storage - tutaj przetrzymujemy Pokemony i jajka. Na starcie mamy 250 miejsc na Poksy i 9 na jajka. Kupując w sklepie Pokemon Storage Upgrade zwiększamy ilość slotów o 50
    Kamera - otrzymujemy na początku zabawy z Pokemon Go. Możemy dzięki niej robić zrzuty z ekranu złapanym Pokemonom i udostępniać je np. na Facebooku.
  12. Punkty doświadczenia, dzięki którym zwiększymy poziom naszego trenera zdobywamy za:
    Złapanie nowego Pokemona 500 XP
    Złapanie Pokemona 100 XP
    Ewolucje Pokemona 500 XP
    Wyklucie się Pokemona 200 XP
    Wizyta w PokeStopie 50 XP
    Excellent Throw 100 XP
    Great Throw 50 XP
    Nice Throw 10 XP
    Curve Ball (podkręcenie) 10 XP
    Doświadczenie dostajemy też za walkę i treningi w Gymach, ale tutaj wartości są różne.
Źródło: własne

Komentarze (83)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper