Far Cry Primal poradnik: jak przetrwać w dziczy? - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Far Cry Primal poradnik: jak przetrwać w dziczy?

Umiejętności to podstawa. Zbieraj, okiełznaj i dbaj o tężyznę

Wojciech Gruszczyk | 29.02.2016, 00:01

Umiejętności to podstawa. Zbieraj, okiełznaj i dbaj o tężyznę

W grze znajdziecie 86 zdolności rozbitych na 8 drzewek umiejętności i właśnie z powodu sporej liczby poszczególnych skilli lepiej nie marnować zdobytych punktów doświadczenia. XP otrzymujemy za wykonywanie misji fabularnych, zadań pobocznych, zabijanie przeciwników, poskramianie zwierząt, odkrywanie nowych miejscówek, czy też kolekcjonowanie znajdziek. Na dobry początek warto poznawać następujące zdolności:

Zbieraj – „Umiejętności zbieractwa”

Zadaniem głównego bohatera jest odbudowanie wioski, zebranie współplemieńców i dokonanie zemsty na złym plemieniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że znaczącą rolę w grze odgrywa właśnie tworzenie osady, ponieważ z tym elementem gry jest połączony główny wątek fabularny. Kilkukrotnie nie ruszycie historii, jeśli nie ulepszycie miejscówki, więc właśnie szukanie, zbieranie i gromadzenie surowców jest bardzo istotne.

Po świecie zostało rozrzuconych 14 surowców do ulepszania wioski, a w trakcie przygody natraficie na 31 skór zwierząt. Każdy materiał ma istotne znaczenie dla tworzenia osady oraz przygotowywania innych przedmiotów. Z tego powodu najlepiej od początku inwestować punkty doświadczenia w „Umiejętności zbieractwa”. To drzewko pozwala między innymi:

  • Odkrywać więcej terenu
  • Pokazuje na minimapie zasoby (drewno, kamienie i inne zasoby)
  • Pokazuje na minimapie rośliny
  • Zwiększa szansę na zbieranie rzadkich zasobów
  • Zwiększa szansę na zbieranie rzadkich roślin
  • Pozwala zbierać więcej zasobów (więcej drewna, kamieni, trzciny, gliny oraz skalnego pyłu)
  • Ułatwia skórowanie i zwiększa liczbę zdobytych materiałów (1 poziom: +2 sztuki mięsa podczas skórowania większości zwierząt, 2 poziom: +2 sztuki tłuszczu zwierzęcego i +2 sztuki skór zwierzęcych podczas skórowania większości zwierząt).

Każda ze zdolności ułatwia zbieranie surowców, więc rozwiązuje problem z bieganiem za niezbędnymi materiałami do ulepszenia wioski.

Okiełznaj – „Umiejętności Władcy Zwierząt” i „Umiejętności walki”

Drugim bardzo istotnym aspektem rozwoju protagonisty są zdolności Władcy Zwierząt. W Oros roi się od dzikich bestii, które z łatwością możemy okiełznać. Na początek mamy możliwość poskromienia wyłącznie cyjonów, rzadkich cyjonów, wilki, białe wilki oraz rzadkie wilki prążkowane, ale dzięki inwestowaniu punktów zbieramy kolejnych towarzyszy. Należy również zwrócić uwagę na pogrupowanie zwierząt:

  • Psowate
  • Dzikie koty
  • Największe drapieżniki
  • Sprytne

Gra zmusza gracza do częstego poznawania nowych towarzyszy, ponieważ odpowiednia liczba poznanych zwierząt umożliwia dostęp do kolejnych grup. Nie należy jednak obawiać się o utratę wcześniej okiełznanej zwierzyny, ponieważ przez cały czas możemy dowolnie przywoływać wcześniej udobruchane czworonogi.

Władca Zwierząt może dodatkowo rozwijać Sowę służącą początkowo wyłącznie za zwiad. Ptak może również nauczyć się atakować, rzucać bomby, czy też powiększa swój zasięg, ale jej efektywność nie jest na tyle wielka, by poświęcać sporo XP na jej rozwój. Zdecydowanie lepiej zainwestować punkty w „Umiejętności walki”, a dokładnie w zdolność dosiadania zwierząt. W grze nie znajdziecie pojazdów, a naszym jedynym środkiem transportu stają się zwierzęta.

Dbaj o tężyznę – „Umiejętności przetrwania”

Bohater w grze nie może korzystać z rozbudowanych pancerzy, a jego jedyną deską ratunku jest zdobyte ze zwierząt mięso. Początkowo gra nie stanowi większego wyzwania, ale atakując rozbudowane osady przeciwników warto zadbać o:

  • Prymitywne leczenie – pozwala przygotowywać lepsze jedzenie.
  • Dodatkowe zdrowie – pasek zdrowia może składać się maksymalnie z sześciu elementów i jak najszybciej należy go rozbudować.
  • Leczenie w biegu – przydaje się podczas trudniejszych pojedynków
  • Odzyskiwanie zdrowia – paski zdrowia szybciej się regenerują.
  • Prymitywny ogień – pozwala podpalać broń.

Uzyskanie wspomnianych zdolności zdecydowanie ułatwia rozgrywkę, ponieważ Takkar jest bardziej odporny na ataki przeciwników. Podczas niektórych zadań większy pasek zdrowia jest niezbędny, ponieważ jesteśmy atakowani z wielu stron, a w dodatku musimy radzić sobie z truciznami.

Co dalej – pozostałe umiejętności

Rozwój bohatera nie jest całkowicie dowolny, ponieważ wielokrotnie by móc nauczyć się oczekiwanej biegłości, musimy wcześniej nabyć inną. Jest to standardowa procedura, dzięki której nauczycie się jeszcze kilku innych ciekawych zdolności, ale nie wszystkie są tak bardzo istotne jak te wymienione powyżej. W grze możecie jeszcze dla przykładu tworzyć jednocześnie więcej strzał, bomb, oznaczać przeciwników (zwierzęta i wrogów), przyspieszyć szybkość zmiany broni, zmniejszyć kołysanie podczas rzucania maczugami lub włóczniami, konstruować podwójne pułapki oraz noże, jednak większość z tych umiejętności i tak nie mają większego znaczenia, gdy zadbamy o odpowiednią liczbę surowców. Wtedy istnieje możliwość dowolnego tworzenia potrzebnych elementów.

Źródło: własne

Komentarze (40)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper